Makine Haber

Halıcı: “Yapay zekadan değil, onu kötüye kullanan insanlardan korkmalıyız”

Yapay zekadan değil, onu kötüye kullanan insanlardan korkulması gerektiğini ifade eden Halıcı Group CEO’su ve Toplum 5.0 Akademi Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, yapay zekanın çocuğa benzediğini; nasıl eğitilirse o şekilde yetiştiğini dile getirdi.

  • 27 Temmuz 2021
Halıcı: “Yapay zekadan değil, onu kötüye kullanan insanlardan korkmalıyız”

Halıcı Group CEO’su ve Toplum 5.0 Akademi Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, Toros Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve Verimlilik Topluluğu tarafından organize edilen ‘ZİRVETOR’21’ adlı etkinliğe katılarak; sanayide dijital dönüşüm Endüstri 4.0, sanayinin haricindeki dijital dönüşüm ve Toplum 5.0 ile ilgili bilgiler verdi.
Yapay zekayı; sistem, makina veya robotun insana benzer yapıda davranması olarak nitelendiren Halıcı, kavramın ilk çıkışının 1950’lere dayandığını; ancak dijital dönüşüm ya da Endüstri 4.0 ile birlikte insandan bağımsız yapı sayesinde gündeme geldiğini belirtti. Yapay zekanın otomotivden sanata, basın yayından tıp sektörüne kadar her alana gireceğini aktaran Halıcı, gelecekte insanlığın en büyük hedefinin, sadece yaşamaya geldiği bir dünya kurmak olacağını söyledi. Halıcı, “Böyle bir dünyada her şey insandan bağımsız olarak gerçekleştirilecek, yapay zeka en önemli rolü oynayacak ve insanların değil insanların yaptığı işlerin yerini alacak” dedi.

“Zekamızı insanlık yararına kullandığımız sürece akıllıyız”
Yapay zekadan değil, onu kötüye kullanan insanlardan korkulması gerektiğini kaydeden Hüseyin Halıcı, şöyle konuştu: “Yapay zeka çocuğa benzer; nasıl eğitirsek öyle yetişir. Hepimiz yazılım kullanıyoruz; burada kötü amaçlı virüsler var. Bunlar kendiliğinden oluşmuyor; bunları yazan insanlar var. O virüsleri yazan insanlar, virüslerin zarar verdiği sistemleri yazan insanlardan belki daha da zekiler. Ancak, sadece zarar vermek amaçlı bunu yapıyorlar ve suç da işliyorlar. Neden? Çünkü akıllarını insanlığın yararına değil, zararına kullanıyorlar. O yüzden unutmamalıyız; zekamızı insanlık yararına kullandığımız sürece akıllıyız.”
Geleceğin insan temelli olarak dijital dönüşüm önderliğinde tasarlanması gerektiğini söyleyen Halıcı, “Bu sebeple Toplum 5.0 diyorum. Dijital dönüşüm-insan iş birliği yaparak bir sistem tasarlamamız gerekiyor. ‘Toplum 5.0’ kavramı da bu işin insansız olmaması gerektiğini anlatıyor” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ