Makine Haber

İhracatçılar, 2020’nin ilk Ticaret Heyeti’ni Katar’a gerçekleştirdiler

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin organizasyonuyla 2020 yılının ilk Ticaret Heyeti, 29 Şubat-4 Mart tarihleri arasında Katar’a gerçekleştirildi. 28 firmadan 34 ihracatçının katıldığı etkinlikte; Türkiye-Katar İş Forumu’nun yanı sıra, Katarlı ve Türk firmalar arasında 500’den fazla iş görüşmesi de gerçekleştirildi.

  • 04 Mart 2020
İhracatçılar, 2020’nin ilk Ticaret Heyeti’ni Katar’a gerçekleştirdiler

İhracatçılar, 2020 yılının ilk Ticaret Heyeti’ni Katar’a gerçekleştirdiler. Katar Ticaret Heyeti; Ticaret Bakanlığı koordinasyonu, TİM organizasyonu ve THY iş birliğiyle, 29 Şubat-4 Mart tarihleri arasında Katar’ın başkenti Doha’da düzenlendi.

Gülle: “İki ülke arasında güçlü bir bağ var”
İki ülke arasında hem politik, hem de ekonomik olarak güçlü bir bağ bulunduğunu ifade eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Özellikle ekonomik olarak ilişkilerin geliştirilmesi adına, ihracatın saha neferleri olarak çaba sarf ediyoruz. Katar’da düzenlenen ticari görüşmelerde ihracatçılarımız, birçok sektörde yeni iş birlikleri sağlama noktasında başarılı görüşmeler gerçekleştirdiler” dedi.
Ülkenin yabancı yatırımcılara ve şirketlere sağladığı kolaylıkların, Türk firmaların Katar’a gelmesi için çok önemli olduğunu aktaran Gülle, şunları söyledi: “90 bin mal ve 5 bin hizmet olmak üzere 95 bin ihracatçımız ile ülkemizin büyümesine çok önemli bir katkı sağlıyoruz. Bu noktada, ülkelerle olan ticaretimizi de geliştirmek için ikili görüşmelere büyük bir önem veriyoruz. Katar’da gerçekleştirilen etkinlik de bu anlamda çok kıymetli. Her geçen yıl gelişme kaydeden karşılıklı ticaretimizin olduğu Katar, Türk ihracatçısı için önemli ülkelerden biri. 2018’de ülkeye gerçekleştirdiğimiz ihracat 1,1 milyar dolar iken; geçtiğimiz yıl bu rakamı 1,2 milyar dolar seviyesine çıkarmayı başardık. Katar’a gerçekleştirdiğimiz ihracatta ilk üç sırada; 186,2 milyon dolar ile savurma ve havacılık, 121,8 milyon dolar ile kimyevi maddeler ve mamulleri, 91,7 milyon dolar ile mobilya, kâğıt ve orman ürünleri sektörleri yer aldı.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ