Makine Haber

Faydasıçok: “Bu yıl içinde iki yeni yatırımımız için ilk adımı atacağız”

Türkiye’nin farklı şehirlerinde beş üretim tesisine sahip olduklarını belirten Hasçelik Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Adnan Naci Faydasıçok, büyüme planlarının merkezinde vasıflı çeliğin uçtan uca değer zincirini yaratmanın yer aldığını ifade etti.

  • 27 Ekim 2023
Faydasıçok: “Bu yıl içinde iki yeni yatırımımız için ilk adımı atacağız”

Vasıflı parlak çelik üreticisi Hasçelik, 2023 yılında iki yeni üretim tesisi için kolları sıvadı. Hali hazırda Kocaeli’de ve Konya’da yer alan toplam beş üretim tesisi ve üçü yurt dışında olmak üzere toplam 12 çelik servis merkeziyle binin üzerinde kişiye istihdam sağlayan şirket, geçen yıl yaklaşık 500 milyon dolar ciroya ulaştı.

“67 ülkeye ihracat yapıyoruz”
İhracat yaptıkları ülke sayısını 67’ye çıkardıklarını belirten ve yeni yatırımlarla ilgili değerlendirmede bulunan Hasçelik Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Adnan Naci Faydasıçok, “TOSB’da (Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi) yaptığımız krom kaplı mil tesisi yatırımımız, Avrupa’nın bu alanda en modern tesisi oldu. Yatırım bedeli 35 milyon Euro olan ve ilk etapta 200 kişiye istihdam sağlayan bu tesisimizin açılışını Kasım ayında yapmayı planlıyoruz. Bilecik’te ise 2024’ün son çeyreğinde faaliyete geçecek çelikhane yatırımı için başlangıcı yaptık. Bu üretim tesisimiz için yatırım bedeli ise 150 milyon Euro olacak. Burada Türkiye’nin en modern vasıflı çeliklerini üreteceğiz ve ihracata odaklanacağız. Her iki yatırımımızı hem vasıflı çelik üretimimizde sağlayacağı artış hem de cari açığın azaltılması konusunda sunacağımız olumlu katkı nedeniyle son derece önemsiyoruz. Türkiye’de ilk kez hurda ön ısıtma teknolojisini kullandığımız tesisimizde, daha az enerji tüketimi sağlayıp, enerji verimliliği arttırarak yeşil çelik üretimine odaklanacağız” diye konuştu.

“İhracatımız 100 milyon dolara yaklaştı”
Hasçelik’in 2022 yılında toplam ihracatının 100 milyon dolara yaklaştığını ve üretimin yaklaşık yüzde 80’inin iç piyasa, geri kalan kısmının ise ihracata dönük olduğunu ifade eden Faydasıçok, şunları söyledi: “İç piyasada satış yaptığımız imalatçıların ürünlerinin birçoğu da ihracata gidiyor. Her geçen gün bu oranı ihracat lehine artırmayı hedefliyoruz. En büyük sıkıntımız kotalar ve anti dampingler. Bu sorunları aşabilmek için yurt dışında yatırım yapmaya başladık; kotalar bizi yurt dışında yatırımcı yaptı. İngiltere, Almanya ve Meksika’da yeni yatırımlarımız var. İngiltere’de yeni depo aldık. Meksika, ABD’ye de önemli ölçüde üretim yapıyor; büyüyen bir pazar. Bu anlamda Meksika yatırımımızı önemsiyoruz. Birkaç yıl içinde yurt dışında üretim yapmak için yeni adımlar da atacağız. Hasçelik’in büyüme planlarının merkezinde vasıflı çelik üretimi yer alıyor. İSO 500 listesinde ilk 200’deyiz. İhracat 500’de ise yıllardır üst sıralardayız. Odağımız sürdürülebilir bir ekonomi hedefiyle inovatör bir şirket olarak sektörümüzde ilklere imza atmak. Türkiye, bir gün uzaya araç yolladığında biz de bu sürecin bir parçası olmak istiyoruz.”

“Kendi sektörümüzde e-ticaret satışı yapan tek şirketiz”
Enerji maliyetlerini düşürebilmek adına yeni bir GES yatırımının da gündemlerinde olduğunu söyleyen Faydasıçok, “Gelişmişliği sürdürülebilir hale getirmek için sanayinin payını artırmamız gerekiyor. Biz de yenilenebilir enerji kullanımını artırabilmek adına 2024 yılında kullanacağımız enerjinin tamamını temiz enerji ile üretmeyi hedefliyoruz. Bu anlamda 3 ayrı tesise, 35 megawatt’lık, toplamda 22 milyon dolar değerinde güneş enerjisi santralı yatırımı yapacağız. Aynı zamanda e-ticaret hizmeti veriyoruz. Kendi sektörümüzde e-ticaret satışı yapan tek şirketiz. Türkiye genelinde toplam 5 bin firmaya geleneksel yöntemlerle hizmet verdiğimiz gibi ürünlerimizi e-ticaret yöntemiyle de müşterilerimize ulaştırıyoruz” ifadesini kullandı.

“Vasıflı çelik üretimine daha fazla destek vermeliyiz”
Hasçelik’in vasıflı çelik üretiminde büyüyen bir şirket olduğunu söyleyen Faydasıçok, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Vasıflı çeliğin kullanım alanlarında otomotiv, makine imalat sanayi, beyaz eşya, enerji, savunma, havacılık ve uzay sanayi öne çıkıyor. Türkiye’de toplam çelik üretimi yaklaşık 35 milyon tona denk gelirken; vasıflı çelik üretimi ise ancak 1,5-2 milyon seviyesinde seyrediyor. Almanya’da vasıflı çelik üretimi, toplam üretimin yüzde 35’i. Çin’de ise sadece bir şirketin toplam vasıflı çelik üretimi Türkiye’nin toplam çelik üretimi kadar. Ülke olarak vasıflı çelik üretimine daha fazla destek vermemiz tüm imalat sanayimizin gelişimine destek sağlayacaktır.”

“Çin’de tüketim yüzde 20’ye yakın düştü”
Çin’deki yavaşlama ve Avrupa’daki resesyonun en önemli imtihan olduğunu ifade eden Adnan Naci Faydasıçok, şöyle devam etti: “Çin’de tüketim yüzde 20’ye yakın oranda düştü. Kalan ürünü dünyaya arz edince mal bolluğu yaşandı ve talep azalınca da tüm dünyada çelik fiyatları düşüşe geçti. 2024’ün ikinci çeyreğinden sonra fiyatlarda bir toparlanma bekliyoruz. Çin bizim için büyük bir tehdit. Çin’de toplamda 1 milyar 100 milyon tonluk üretim var. Son dönemde azalan talep nedeniyle Çin’deki ürünlerin yurt dışı piyasalara sunulması rekabeti çok daha artırdı. Buna bir de kotalar eklenince bizim de çözüm yolları bulma gerekliliğimiz artıyor. Avrupa’nın koruma tedbirleri, kotalar kullanılarak geçilebilir. Pazarımızı çok ucuza açmamalıyız. Biz de gerekirse koruma önlemleri koymalıyız.”

“Finansmana erişimde zorluk yaşayabiliyoruz”
Üretimde kullanılan bazı hammaddelerin ithal edilmesi nedeniyle net ithalatçı olarak görüldüklerini belirten Faydasıçok, “Bu yüzden finansmana erişimde de zorluk yaşayabiliyoruz. Kendi adımıza çözüm yolu olarak yeni yatırımlarla net ihracatçı olmak için adımlar atıyoruz. Ancak sistemsel olarak bu durumun ayrıştırılması gerekiyor. Yatırımların bir kısmını öz kaynakla karşılarken, bir kısmını da dış finansman yoluyla hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Finansmana erişim geçtiğimiz yıllarda oldukça rahattı, finansmana erişebilmek herkes için kolaydı. Şimdi ise zorlaştı. Bu durum özellikle katma değerli üretim yapmak isteyen firmalar için önemli bir sıkıntı. Ödemelerde kısalan vadeler de önemli bir sorun olarak üreticinin masasında yer alıyor” şeklinde konuştu.

“İstihdam sayımızı bin 500’e ulaştırmayı hedefliyoruz”
Yeni yatırımlarla birlikte istihdam edilen kişi sayısını bin 500’e ulaştırmayı hedeflediklerini söyleyen Faydasıçok, enflasyona karşı çalışanları korumaya devam edeceklerini söyledi.
“İki yıldır ara zamlar yapıyoruz, yan haklarda da düzenleme getiriyoruz” diyen Faydasıçok, EYT kapsamına giren çalışanların yüzde 80 ile yola devam ettiklerini kaydetti. Türkiye’de yaşanan istihdam sorunu için meslek liselerini işaret eden Faydasıçok, “Yetişmiş iş gücü eksikliği için Faydasıçok Vakfı olarak da çalışmalar yürütüyoruz. Herkesin üniversite mezunu olmasından ziyade gençlerimizi meslek lisesine yönlendirmeliyiz. Ülkemizde bu konunun ev ödevi haline gelmesi gerektiğine inanıyorum. Dünyada da yetenek bulma ve yetenekleri elde tutma problemi var. Bir CEO için en önemli unsur dijitalleşmeydi, şimdi artık yeni yetenekleri elde tutabilmek oldu” dedi.

“Kurumsal karbon ayak izimizi ölçtük”
Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’na (SKDM) ilişkin ekim ayında başlayan sürecin önemine de işaret eden Faydasıçok, sözlerini şöyle noktaladı: “Biz de kurumsal karbon ayak izimizi ölçtük. Alınan sonuçlara göre, gerekli aksiyonları alacağız. Hedefimiz karbon sıfır değil; karbon negatif hale gelebilmek. Gelişmiş ülkeler uzun süredir bu konuda yol haritalarını oluşturdular, biz de SKDM ile ilgili çok çabuk hareket etmeliyiz. Rekabet avantajı için getirilen vergiler Avrupa’da finansman kaynağı olarak kullanılacak. Biz de bu sistemi kurabilirsek yerli üreticinin sürdürülebilirlik yatırımlarına kaynak sağlamış olacağız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ