Makine Haber

Aktif harmonik filtre seçiminin püf noktaları

Tesislerdeki hassas cihazların arızalanmasına neden olan harmoniklerin temizlenmesinde etkili bir çözüm olan aktif harmonik filtreler, enerji kalitesinden kaynaklı iş kayıplarına ve üretim verimsizliklerine de son veriyor. DynamiX serisi, üstün filtreleme performansı göstererek tesisleri harmoniklerin bozucu etkilerinden koruyor.

Aktif harmonik filtre seçiminin püf noktaları

Tutku BÜYÜKDEĞİRMENCİ
Elektra Elektronik Ar-Ge Müdürü

‘Elektriksel kirlilik’ anlamına gelen harmoniklerin temizlenmesinde kullanılan sistemler olan harmonik çözümler; harmonik akım seviyeleri çok yüksek olan otomotiv ve demir çelik sanayii, tekstil sektörü, atık su arıtma tesisleri, vinç, elektro mıknatıs ve benzeri sistemlerin yoğunlukta olduğu limanlar, lojistik tesisler, denizcilik sektörü, marin ve diğer ağır sanayi tesisleri gibi pek çok alan ve sektörde sıklıkla kullanılıyor. Harmonik akımlar dolaylı olarak yüksek harmonik gerilimlere sebep olarak, tesis içerisinde elektrik şebekesine bağlı bütün elektrikli ve elektronik sistemlerin sık sık arızalanmasına ve ticari kayıplara yol açıyor. Bu noktada günümüzde en gelişmiş harmonik çözümler olan aktif harmonik filtreler, işletmelerdeki enerji kalitesi sorunlarına etkin çözüm sunuyor.

Uygun filtre seçilmemesi tesisleri durma noktasına getirebilir
Aktif harmonik filtrelerin seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken pek çok faktör bulunuyor. Öncelikle kurulum yapılacak tesisin kurulu gücünün ve dağıtım trafosunun gücünün belirlenmesi gerekiyor. Standartlarda, farklı kurulu güçte ve dağıtım trafosu karakteristiklerinde olan tesisler için farklı harmonik sınırlamaları bulunuyor. İlk olarak tesisin standartlarca belirlenmiş hedef harmonik bozulma seviyesinin belirlenmesi gerekiyor. Bunun yanında, tesiste filtrelenmesi gereken yüklerin karakteristiklerinin saptanması, mümkünse bu yüklerden ölçüm alınması büyük önem taşıyor. Uygulama yapılması hedeflenen yüklerin bağlantı şekillerinin belirlenmesi ve buna uygun bir aktif harmonik filtre kurulumu yapılması da bir başka önemli unsur. Örneğin; üç faz dört iletkenli bir aktif filtre gerektiren uygulamada, üç faz üç iletkenli bir kurulum yapılması durumunda istenen filtreleme performansı elde edilemiyor, hatta nötr hattından akan harmonik frekanslar filtrelenemiyor. Özetle; projeye ve kullanım alanına uygun bir filtre seçimi yapılmaması durumunda, hedeflenen harmonik frekansların filtrelenememesi gibi problemler ile karşılaşılabileceği gibi istenen filtreleme performansına da erişilemiyor. Bu durumda tesisler, harmoniklere karşı tam olarak koruma altına alınamamış oluyor. Harmoniklerden kaynaklı arızalar sonucunda ise, kullanılan makinaların ömrü kısalarak kritik problemlere neden olabiliyor ve tesisler durma noktasına gelebiliyor.

Üstün filtreleme performansı ile tesisleri harmoniklerden koruyan teknoloji
Elektra Elektronik tarafından geliştirilmiş Türkiye’nin ilk ve tek yerli üretim aktif harmonik filtresi olan DynamiX serisi, enerji kalitesinden kaynaklı iş kayıplarına ve üretim verimsizliklerine son veriyor. Evirici tabanlı alt yapıları sayesinde ihtiyaç duyulan harmonik frekansta ve genlikte harmonik akımı, harmonik kaynağa zıt fazda üreterek şebeke tarafında harmonik akımların yok edilmesini sağlıyor. Aktif harmonik filtreler, pasif harmonik filtrelere nazaran yük akımının seviyesinden etkilenmiyor ve 1’den 51’inci harmoniğe kadar bütün frekanslarda aynı anda filtreleme yapabiliyor. Pasif filtreler sadece akort edildikleri tek bir harmonik frekansta filtreleme yapabiliyor ve harmonik sönümleme performansları yük seviyesine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Bu sebeple, harmonik akımların kesin olarak ve tümüyle yok edilmesinin gerektiği zorlu uygulamalarda DynamiX serisi aktif harmonik filtreler, üstün filtreleme performansı göstererek tesisleri harmoniklerden ve bu harmoniklerin bozucu etkilerinden koruyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ