Makine Haber

Uygun bütçeli siber güvenlik için KOBİ’lerin dikkat etmesi gereken 5 faktör

KOBİ’ler için şirketlerinin siber güvenliklerini güvence altına almak göz korkutucu bir görev olabiliyor. Ayrıca, iyi bir siber güvenlik önlemi almaya çalışmanın zor ve pahalı olduğunu düşünen birçok KOBİ bulunuyor. Ancak, KOBİ’ler verilerini ve ağlarını uygun bütçeyle de koruyabilirler.

  • 25 Ekim 2019
Uygun bütçeli siber güvenlik için KOBİ’lerin dikkat etmesi gereken 5 faktör

Gürsel TURSUN
Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü

KOBİ’lerin siber güvenliklerini ele almakta tereddüt etmelerinin birçok nedeni bulunuyor. Bir kısmı halen siber güvenliğe ihtiyaç duydukları konusunda ikna olmamışken; bir kısmı da güvenlik önlemlerine ayrılması gereken bütçeleri karşılamak istemiyor. KOBİ’ler, sağlam bir güvenlik sistemi oluşturmak için hazır kaynak veya uzmanlığa sahip değiller. KOBİ’lerin bütçelerini sarsmadan siber güvenliklerini güvence altına alabilecekleri 5 önemli faktör şu şekilde sıralanabilir:

1. Çalışanlarınızı siber güvenlik hakkında bilinçlendirin:
Her KOBİ’nin; güvenlik duvarları, antivirüs yazılımı, veri yedeklemeleri gibi konuşlandırması gereken güvenlik temelleri olsa da bu yeterli değildir. Temel bilgiler, günümüzün daha karmaşık saldırılarını kapsamazken; şirketler için en büyük risk grubunu oluşturan şirket ağına erişen çalışanları da karşılamıyor. Siber güvenlikteki zayıf halka olan çalışanların, şirketin siber güvenlik refahını sahiplenmeleri için bilinçlenmesi gerekiyor. Örneğin; KOBİ’lerin çalışanlarına, kimlik avı e-postasının neye benzediğini ve gerçek bir e-postadan farkını öğretmesi gerekiyor. Bağlantıyı tıklarlarsa veya bilinmeyen bir göndericiden bir ek açarlarsa olabilecekleri bilmeleri gerekiyor.

2. Yedekleme çözümlerinize daha fazla dikkat edin:
Şirketler için verilerin yedeğinin alınması önemli bir durum teşkil ediyor. Ancak, yedeklenen verilerin nerede tutulduğu ise daha önemli bir konu. Yedeklenen verilerin şirketlerin aynı sunucularında yer alması, KOBİ’lerin yedekledikleri veriler konusunda düştükleri en büyük hata. Etkin dosyalarla yedeklenen verilerin aynı sunucuda depolanmaması gerekirken; özellikle fidye yazılımlarına karşı yedeklenen verilerin online bir ortamda saklanmaması da gerekiyor.

3. Fazla yetkilendirmeleri ortadan kaldırın:
KOBİ’lerin yönetim kontrollerinde çok sayıda yönetici olabiliyor. Sistemlere sağlanan çok fazla erişim, beraberinde bir hata veya güvenlik olayını da getiriyor. KOBİ güvenliğini artırmanın kolay bir diğer yolu da, kimin yönetici erişimine sahip olduğunu ve bu erişimin gerekli olup olmadığını tespit etmekten oluşuyor. Sorumluluğu altında olmayan paneller için çalışanlara yönetici erişiminin kaldırılması birçok tehdidi ortadan kaldırıyor.

4. Mevcut sistemlerinizi güncelleyin:
Daha verimli olacak yeni nesil güvenlik duvarlarını kullanarak, mevcut sistemlerinizin şirketinize yansıtacağı zararları ortadan kaldırabilirsiniz. Neyin engellendiğini ya da erişimine izin verildiğini bilmenizi sağlayan, ihtiyacınız olan içeriği ve dosyaları kaçırdığınızdan endişe etmeden, kötü amaçlı web sitelerini ve ‘.exe’ dosyalarını engelleyebilen güvenlik duvarlarına sahip olmanız gerekiyor.

5. Şirketinizi denetlemeyi unutmayın:
KOBİ’lerin siber güvenliklerini test etmeleri dahilinde potansiyel risk ve tehditlere önceden müdahale etmesi daha da kolaylaşıyor. Bunun için; güvenlik duvarı kayıtlarını ve not yönlendirici anahtarlarını kontrol etmek adına çalışanların eğitilmesi gerekiyor. Şirketteki herkes, şüpheli bir şeyi belgeleme ve raporlama konusunda daha iyi olmaya teşvik edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ