Makine Haber

Softtech, ‘2020 Teknoloji Raporu’nu yayımladı

Softtech tarafından hazırlanan ‘2020 Teknoloji Raporu’nda; yapay zekadaki verimlilik senaryolarından 5G teknolojisinin akıllı şehirlere etkisine, veri güvenliğinden otonom araçlara kadar geleceği şekillendirecek teknolojiler, inovasyonu ve girişimciliği ön plana çıkaran bir bakış açısıyla ele alınıyor.

  • 09 Mart 2020
Softtech, ‘2020 Teknoloji Raporu’nu yayımladı

Softtech, teknoloji trendlerinin insanların hayatına etkisini çok yönlü bir bakış açısıyla ortaya koymak ve kullanım alanlarını değerlendirmek üzere hazırladığı ‘2020 Teknoloji Raporu’nu yayımlandı. Bu yıl üçüncüsü yayımlanan raporda; geleceğin teknoloji trendlerinin ne zaman ‘radar’a gireceğine ve etkilerinin ne büyüklükte olacağına dair tahminler, değerlendirmeler ve öneriler yer aldı.

Ertem: “Teknoloji trendlerinin yeni çağa etkilerini değerlendiriyoruz”


Rapora dair değerlendirmelerde bulunan Softtech Genel Müdürü M. Murat Ertem, “Türkiye’nin öncü teknoloji şirketi olarak; teknoloji, inovasyon ve dijital dönüşüm ekseninde şekillenen geleceğin trendlerini her yıl bu rapor ile yeniden ele alıyoruz. Yeni çağ baş döndürücü bir hızla yaklaşırken; bu çağa hep birlikte hazır olmamız, trendleri yakalamamız ve hatta trendlere öncülük etmemiz gerekiyor. Bu nedenle; başta bankacılık, finans ve finans teknolojileri alanında olmak üzere, teknoloji trendlerinin yeni çağa etkilerini değerlendiriyoruz. Bunu yaparken de, teknolojilerin avantajları ve dezavantajlarının yanı sıra; yasal kısıtlar, iş modelleri ve paranın yönü gibi konuları da göz önünde bulunduruyoruz. Raporumuzun yalnızca sektör profesyonellerine değil, teknolojiye ilgi duyan herkese faydalı bir kaynak olacağına inanıyorum” dedi.

Rapor dört bölümden oluşuyor
Softtech’in ‘2020 Teknoloji Raporu’; ‘Teknolojilerin Geleceği’, ‘Finansal Teknolojiler’, ‘Dijitalleşme ve Sektörler’ ve ‘Girişimcilik ve Ekosistem’ olmak üzere dört bölümden oluşuyor. Dünyadaki önemli araştırmalar, akademik makaleler ve gelişmelerin analiz edildiği raporda; bu yıl ilk kez Prof. Dr. Selim Yazıcı, Dr. Sertaç Doğanay, İhsan Elgin, Volkan Sezgin ve Dr. Soner Canko gibi konusunda uzman konuk yazarlara yer verildi.

Yapay zeka, verimlilik odaklı senaryolarla ön plana çıkacak
Raporun ‘Teknolojilerin Geleceği’ bölümünde, ‘aracısızlaştırma’, ‘yapay zeka’, ‘artırılmış gerçeklik’ ve ‘nesnelerin interneti’ çerçevesinde, gelecekte insanların yaşamlarında daha geniş bir yer tutacak gelişmeler masaya yatırılıyor. 5G teknolojisinin hayata geçmesi ile akıllı şehir çalışmalarının hız kazanacağına değinilen raporda, yapay zekanın verimlilik odaklı senaryolarla ön plana çıkacağı belirtiliyor. Teknoloji alanındaki en önemli konulardan biri haline gelen veri güvenliğinin de, devletler tarafından stratejik bir konu olarak ön plana çıkacağı öngörülüyor.
Raporun ‘Dijitalleşme ve Sektörler’ bölümünde, sağlıktan tarıma kadar farklı sektörlerdeki gelişmeler ayrıntılarıyla ele alınıyor. Raporda, uzay ulaşımı, demiryolu ulaşımı ve sürücüsüz araçlardan sonra uçan arabaların da yakın bir gelecekte, aralarında Türkiye’nin de olduğu pek çok ülkenin gündeminde daha geniş yer tutacağına da dikkat çekiliyor.

Ekosistem karşılaştırmaları tüm detaylarıyla yer buluyor
2020 Teknoloji Raporu’nun son kısmında da, ‘Girişimcilik ve Ekosistem’ konusu ele alınıyor. Girişimcilik ekosisteminde bankaların yeri, melek yatırımcılar ve sözleşme bazlı yatırımlar hakkında bilgi verilen bölümde, ekosistem karşılaştırmaları da tüm detaylarıyla yer buluyor. ABD, Uzak Doğu ve Avrupa ülkelerindeki ekosistemlerin mevcut durumuna ve geleceğine yönelik analizlere yer verilen raporun ‘Türkiye Ekosistemi’ bölümünde ise, startup’ların küresel sahnede daha rekabetçi olmaya başladığı vurgulanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ