Makine Haber

Mitsubishi Electric, robot teknolojilerinde öne çıkan trendleri anlattı

‘Otomasyonun Yükselişi: Hyperautomation’ adlı oturuma konuşmacı olarak katılan Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Birim Müdürü Tolga Bizel, sanayide dijitalleşme ve endüstriyel robot teknolojileri alanındaki güncel gelişmeleri aktardı.

  • 02 Temmuz 2021
Mitsubishi Electric, robot teknolojilerinde öne çıkan trendleri anlattı

Mitsubishi Electric, Hannover Fairs Turkey’in dijital etkinlik platformu Connection Days üzerinden düzenlenen Endüstriyel Robot Otomasyonu ve Geleceği Konferansı’na Premium Sponsor olarak katıldı. Ekonomi Gazetecileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Ünsalan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Otomasyonun Yükselişi: Hyperautomation’ oturumunda konuşmacı olarak yer alan Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Birim Müdürü Tolga Bizel, robot teknolojileri alanındaki öngörülerini ve robotik sistemlerdeki gelecek trendlerini katılımcılarla paylaştı.

“Otomatik üretim her zaman hayal edilen bir durum”
Fabrika otomasyonu ve robotik teknolojilerin farklarını ortaya koyarak geleceğin robotik trendlerini değerlendiren Tolga Bizel, “Fabrika otomasyon sistemlerinde otomatik üretim her zaman hayal edilen bir durum. Büyük bir üretici firma olarak kendi üretim bantlarımızda yaklaşık 2013 yılından beri ‘e-F@ctory’ adını verdiğimiz farklı bir yapılanma ve üretim algoritması kullanıyoruz. Aslında o yıllara kadar çok uzun bir zaman otomatikleşmiş, içerisinde insan olmayan, fabrika otomasyon sistemlerinin bütün model ve yapılarının kullanıldığı, sanayinin üçüncü evresinin bitmek üzere olduğu bir fabrika üretim yapısına sahiptik. Ancak, 2013 yılından sonra tüketicinin fikirlerinin ve taleplerinin değiştiğini fark ettik. Özellikle son zamanlarda fabrikaların içinde otomatikleşmiş hatlardan daha ziyade, robotla beraber esnek çalışabilen, içinde insanın da olduğu hatlardan bahsedilmeye başlandı” dedi.

“Yapay zeka temel taşlardan biri olacak”
Sanayinin yeni evresinde robotlarla birlikte kurgulanacak fabrikaların dönüşüm sürecinde yapay zekanın temel taşlardan birisi olacağını söyleyen Bizel, şunları aktardı: “Nagoya Works-Kani fabrikamızda, robot ve otomatik sistemler insanlar ile çalışıyor. Ancak, burada bahsi geçen robot ve insan, daha önce rastladığımız çalışma tarzlarına göre farklı çalışıyorlar. İnsan iş gücünden daha ziyade, bilinç ve algılarıyla esnek üretimin direktörlüğünü yapan bir pozisyonda yer alıyor. Robotlar ise öğrenmeye açık, yaptıkları çalışmalardan bazı çıkarımlar yapıp, birlikte çalıştığı insan veya diğer makinelerle daha etkileşimli olarak, yapay zeka teknolojileri ile konuyu öğrenip çalışan bir yapıda var oluyor. Bizim asıl hayalimiz, fabrika içerisinde kendi kendine hareket eden ve serbestliğe sahip robot yapılarına sahip olmak. Sanayinin yeni evresinde robotlarla birlikte kurgulanacak bu fabrikaların dönüşüm sürecinde yapay zeka temel taşlardan biri olacak. Robotların üretimdeki rolünün hızla artacağı yönündeki gelecek vizyonundan hareketle, Mitsubishi Electric olarak biz de ileri robot teknolojileri alanında yeni nesil ürün ve çözümler geliştiriyoruz. Yapay zeka ile geliştirdiğimiz yeni nesil kolaboratif robotlarla; şirketlerin robotik sistemlerini hızlı, sezgisel ve daha düşük maliyetlerde kurmalarına, hızla değişen iş ortamları ve sosyal ihtiyaçlara esnek bir şekilde yanıt vermelerine imkân sağlıyoruz.”

“Fabrikalardaki robot nüfusu artık bir rekabet göstergesi”
Fabrikalardaki robot nüfusunun artık bir rekabet göstergesi olmadığını belirten Tolga Bizel, robotik teknolojilerin pek çok firma için maliyetli yatırımlar olduğunu dile getirdi. Bizel, şöyle konuştu: “Taylorizmin hâkim olduğu üretim hatlarına sahip bir işletmenin robot teknolojilerine sahip olması önemli bir övünç kaynağıydı ve üretimde robotik hatta sahip olmak sizin kalitenizin güvence altına alındığını ifade ediyordu. Çünkü, dikkat gerektiren otomatikleşmiş işlerde insanlar hata yapabilir. Bu anlamda, geçmişte bir robot kadar üretim kalitesini taçlandıracak bir unsur yoktu; ancak artık fabrikada robota sahip olmak eskisi gibi bir anlam ifade etmiyor. Tüketici kararları günümüzde hiç olmadığı kadar çok hızlı değişiyor. Dolayısıyla ürün de hızla değişiyor. Eski robotların bu değişen taleplere yanıt vermesi çok mümkün değil. Bu bağlamda, hücresel robot otomasyonunun gelecekte fabrika içerisine ne kadar entegre edildiği yeni standartları belirleyecek gibi görünüyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ