Makine Haber

Bizel: “Geleceğin dijital fabrikalarını bugünden kurmak mümkün”

Sanayi 4.0 evresinde fabrikaların en önemli gündem maddesinin, hızla değişen ve kişiselleşen insan ihtiyaçlarını en hızlı ve verimli şekilde karşılayabilecek üretim bantları kurmak olduğunu belirten Tolga Bizel, e-F@ctory konsepti hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

  • 24 Aralık 2019
Bizel: “Geleceğin dijital fabrikalarını bugünden kurmak mümkün”

Mitsubishi Electric; sanayicileri yeni endüstri evresi hakkında bilgilendirmek, Türkiye’de dijital fabrika konseptini yaygınlaştırmak ve Sanayi 4.0, dijital fabrikalar ile robotlar konusunda öğrencileri bilinçlendirmek için birçok organizasyona katılıyor. Son olarak Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri OEM İş Geliştirme Kıdemli Müdürü Tolga Bizel; Internet of Things Türkiye ve Marmara Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü işbirliğiyle düzenlenen ‘Akıllı Endüstri Sohbetleri’, TMMOB Makine Mühendisleri Odası tarafından Adana’da gerçekleştirilen ‘I. Endüstri ve İşletme Kongresi’, Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Topluluğu’nun hayata geçirdiği ‘9. Gelişim Platformu’ ve Çukurova Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından organize edilen ‘Yazılım ve Teknoloji Zirvesi’ etkinliklerinde konuşmacı oldu.

“Toplumları ve dünya dengelerini değiştirecek”
Sanayi 4.0’ın beraberinde getirdiği dijital dönüşüm ve akıllı üretim sistemlerinin, toplumları ve dünya dengelerini değiştirecek kavramlar olduğunu aktaran Bizel, “Birbirine bağlı üretim makineleri ve insan etkileşimiyle birlikte yeni bir üretim anlayışının oluşacağı önümüzdeki dönemde; sanayiciler, şehirler, devletler ve araştırmacıların sürekli gelişecek ve değişecek olan rekabet ortamına uyum sağlayabilmek amacıyla birçok farklı alanda çalışmalara imza atacakları öngörülüyor. Sanayicilerin üretim aşamalarında, hükümetlerin ülke ve iletişim altyapılarında, yerel yönetimlerin şehir altyapılarında ve araştırmacıların Ar-Ge çalışmalarında öncelikleri Sanayi 4.0’ın gerekliliklerine yanıt verebilmek olacak. ‘Bilişim ve teknoloji çağı’ olarak adlandırabileceğimiz bu dönemde; akıllı şehirler, akıllı binalar ve akıllı fabrikaların sayısının hızla artması bekleniyor. Mobil iletişim, giyilebilir cihazlar, akıllı araçlar, akıllı evler ve nesnelerin interneti (IoT) gibi teknolojiler, çok daha geniş çapta ve daha güncel verilerin şirketlerin kullanımına açılmasına imkân tanıyacak. Bu noktada, veriye ulaşımın kolaylaşması ve yapay zeka uygulamalarının artması ile geleneksel iş modellerinin değişmesi bekleniyor. Söz konusu değişim sürecinde, dijital dönüşümün işletmelerin olmazsa olmazı haline geleceğini söylemek mümkün” ifadelerini kullandı.

“Yeni sanayi evresinin merkezinde hiç şüphesiz üretim bulunuyor”
‘Nesnelerin interneti’ kavramının; nesne ve eşyaların internete bağlanarak veri alışverişi yapması ve bulut üzerinden hem insanlarla, hem de birbirleriyle iletişim içerisinde olması şeklinde tanımlanabileceğini ifade eden Bizel, şöyle devam etti: “Yeni sanayi evresinin merkezinde hiç şüphesiz üretim bulunuyor. Son dönemde şirketlerin ilgi odağı olan Sanayi 4.0 ve şirketlerin teknoloji yatırımları üzerinde büyük bir etki yaratan nesnelerin interneti konusuyla birlikte, teknoloji ve haberleşmenin önemi daha da artıyor. Bu noktada Mitsubishi Electric olarak; iş modellerimizi yeniden tasarlıyor ve performansımızı artırmak için teknoloji yatırımlarımızı hangi alanlara yoğunlaştırmamız gerektiğini belirliyoruz. Köklü inovasyon mirasımız ve üstün teknolojimiz ile geliştirdiğimiz yenilikçi çözümlerle birlikte, fabrikaların altyapısını, sistemlerini ve proseslerini dijital çağa uygun şekilde dönüştürüyoruz.”

“Pazardaki rekabet koşullarına ayak uydurmak daha kolay hale gelecek”
Sanayi 4.0 evresinde fabrikaların en önemli gündem maddesinin; hızla değişen ve kişiselleşen insan ihtiyaçlarını en hızlı ve verimli şekilde karşılayabilecek üretim bantları kurmak olduğunu dile getiren Tolga Bizel, “Dijital dönüşüm çağında makineler, çevrelerinde olup bitenleri anlayabilecek ve birbirleriyle internet protokolleri aracılığıyla iletişim kurabilecek duruma geliyorlar. Bu sayede, fabrikalardaki üretim hatlarının kişiselleştirilmiş ihtiyaçlara göre optimize edilmesi sonucunda, pazardaki rekabet koşullarına ayak uydurmak daha kolay hale gelecek. Mitsubishi Electric’in bu yeni endüstri evresine yanıtı olan e-F@ctory ile geleceğin dijital fabrikalarını bugünden kurmak mümkün” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ