Makine Haber

Yırtmaç: “IoT’li pompa teknolojileri ile enerji tüketimini düşürmeyi hedefliyoruz”

Dünya genelinde enerjinin yaklaşık yüzde 35’inin binalarda, yüzde 20’sinin ise endüstriyel tesislerde tüketildiğini vurgulayan Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, üzerinde çalıştıkları inovatif ve IoT’li pompa teknolojileri ile işletmelerin tükettikleri enerjiden tasarruf etmelerini hedeflediklerinı aktardı.

  • 29 Şubat 2020
Yırtmaç: “IoT’li pompa teknolojileri ile enerji tüketimini düşürmeyi hedefliyoruz”

Enerjinin etkin kullanımına yönelik çalışmalarını sürdüren Masdaf, geliştirdiği verimli ve ‘akıllı pompa teknolojileri’ ile endüstrilerde ve binalarda tüketilen enerjiden yüzde 30’a varan oranlarda tasarruf imkânı sunuyor.
Dünya genelinde enerjinin yaklaşık yüzde 35’inin binalarda, yüzde 20’sinin ise endüstriyel tesislerde tüketildiğini vurgulayan Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, binalarda ve endüstriyel tesislerde tüketilen enerjinin yüzde 30’unun ise pompalar tarafından tüketildiğinin altını çizdi.

“Ülkemizde enerji etkin bir şekilde kullanılmıyor”
Üzerinde çalıştıkları inovatif ve IOT’li pompa teknolojileri ile işletmelerin tükettikleri enerjiden yüksek oranlarda tasarruf etmelerini sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Yırtmaç, “Son 10 yılda Avrupa Birliği ve OECD ülkelerinde enerji tüketimi yüzde 18,8 ve yüzde 16,4 arttı. Ülkemizde ise, söz konusu oran yüzde 31,2 seviyelerinde. Bu da; ülkemizde enerjinin etkin bir şekilde kullanılmadığını gösteriyor. Enerjinin etkin kullanımı, yapının tasarımı aşamasında başlıyor ve pompa, iklimlendirme sistemleri gibi ekipmanların doğru seçimine kadar birçok alanı kapsıyor. Binalarda enerji verimliliğinin sağlanabilmesi için de, yürürlükte olan yönetmelik ve standartlara uymak gerekiyor. Ayrıca, doğru cihaz seçimi ve seçilen cihazın IoT (nesnelerin interneti) uyumlu olması da, enerjinin etkili yönetilmesi için büyük bir önem taşıyor. Dijital teknolojilerdeki gelişmeler, son kullanıcıların elektrik, hidrolik ve mekanik gücü güvenli ve verimli bir şekilde yönetmelerine yardımcı oluyor. Endüstrideki akıllı cihazların hızla artması ve bilgi işlemlerin azalan maliyeti, bu gelişmeleri destekleyen en büyük unsurlar haline geldi” dedi.

“Pompaların hiç olmadığı kadar yüksek teknoloji ürünü olduğu bir dünyadayız”
Endüstrilerdeki ‘akıllı’ konsept dönüşümlerinin; pompalardaki temel değişiklik konseptini etkileyerek, üreticileri pompalarını ‘akıllı’ hale getirecek sistemlere yönelttiğini dile getiren Yırtmaç, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Pompaların hiç olmadığı kadar yüksek teknoloji ürünü olduğu bir dünyadayız. Bugün yerli pompa üreticilerinin, küresel projelerde iş birliği yapan ticari derneklerin üyesi olduğu bir pazarda faaliyet gösteriyoruz. ‘Akıllı pompa’ pazarının 2021 yılına kadar 880 milyon dolar değerine ulaşacağı tahminlerini göz önüne alırsak; üretim sürecinin bir parçası olmaktan ziyâde, pompaların akıllı sistemler için aktif bir katılımcıya dönüşmesi ve dijital teknolojilerdeki gelişmelerin bir parçası olması kaçınılmaz. Buna bağlı olarak, gün geçtikçe son kullanıcıların sistemin performansına daha fazla odaklanmaları, akıllı pompa sistemlerinin etkilerinden biri olarak, piyasadaki pompaların daha verimli olacağı sinyallerini veriyor. Enerji tüketimi ve pompa sistemleri konusunda artan farkındalık, son kullanıcıların uygulamaları için en verimli pompayı seçmelerine yardımcı olacaktır. Buna göre; ayrıntılı sistemlerle donatılmış, veri toplama, yayma ve güçlü analiz becerisi olan kuruluşlar, aynı zamanda enerji maliyetlerini düşürebilir ve sürdürülebilir olmasını sağlayabilirler. ‘Akıllı pompa’ konseptinde, IoT teknolojileri hem enerji verimliliğini artırma amacı, hem de pompa uygulamalarını uzaktan izleyerek; akıllı sensörler aracılığıyla sistemi kontrol etmeyi ve sistem kesintiye uğramadan sorunları, çözmeyi hedefliyor. Pompa endüstrisinde kullanılan akıllı çözümler; güç kullanımını ve sürekliliğini optimize etmek için internete bağlı sensörleri kullanarak, sürekli veri toplar ve analiz eder. Böylece, işletmeciye sistem hakkında raporlama yapar ve sistemde oluşabilecek hasarların önüne geçilmesi sağlanır. Bakım uyarıları sayesinde; sistemde oluşabilecek arızalar, arıza çıkmadan önce tespit edilerek, işletmenin olası arıza halleri durumunda zarar görmesinin önüne geçilir.”

“En büyük zorluklardan biri satış sonrası hizmetler”
Uzun süre çalışan pompaların; yapısal hasara, bileşenlerin aşınmasına ve yıpranmasına mâruz kalacağına dikkat çeken Vahdettin Yırtmaç, “Pompaların verimli çalışmasını sağlamak için periyodik bakım ve onarım yapmak gerekiyor. Bir pompa distribütörünün karşılaştığı en büyük zorluklardan biri satış sonrası hizmetlerdir. Pompalardaki sorunları tespit etmek ve mümkün olan en kısa sürede onarım yapmak için IoT teknolojileri ile kestirimci bakım sağlanması mümkündür. Kestirimci bakım sayesinde, ekipman arızalanmadan önce durumu izlenebilir ve arıza çıkarma ihtimalleri değerlendirilerek önlem alınabilir. Böylece, beklenmedik arızalar nedeniyle üretim kayıpları yaşanmaz ve maliyeti yüksek bakım ve onarım giderlerinin önüne geçilir. Ayrıca sistemden elde edilen verilerle; pompaların ortalama titreşim hızı, sıcaklığı, nasıl kullanıldığı ve ne zaman veya neden beklenen koşulların dışında çalıştıkları, kısacası performansları analiz edilebilir. Pompa üreticileri, daha güvenilir pompalar geliştirmek ve pazarın ihtiyaçlarını anlamak için de bu verileri kullanabilirler” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ