Makine Haber

Aydoğdu: “Akıllı fabrika uygulamamızı son olarak Sivas’a taşıdık”

Geliştirdiği I/O link bağlantı modeliyle 11 robotun ve yaklaşık 34 makinanın bir noktadan birbirleriyle sanal olarak haberleşmesine olanak tanıyan Tezmaksan, son olarak dünyada 80 ülkeye ihracat yapan ESTAŞ’ın fabrikasını akıllı fabrika haline getirdi.

  • 20 Ocak 2020
Aydoğdu: “Akıllı fabrika uygulamamızı son olarak Sivas’a taşıdık”

Makina sektörünün önde gelen firmalarından Tezmaksan, Endüstri 4.0 odağında sanayicilere sunduğu yerli ve milli ürünleri Cubebox ve Kapasitematik’in yanı sıra, farklı sektörlerde çeşitli robotlu otomasyon projelerini hayata geçiriyor. Geliştirdiği I/O link bağlantı modeliyle 11 robotun ve yaklaşık 34 makinanın bir noktadan birbirleriyle sanal olarak haberleşmesine olanak tanıyan şirket, akıllı fabrika uygulamasını son olarak Sivas’a taşıdı.

“ESTAŞ’ın fabrikasını akıllı fabrika haline getirdik”
Türkiye’deki şirketlerin, iş süreçlerini modernize etme noktasında ciddi bir çaba içinde bulunduklarını ve bunun gelecek için son derece umut verici olduğunu aktaran Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, son olarak Sivas’ta söz konusu çalışmayı gerçekleştirdiklerini kaydetti. Robotlu otomasyon konusunda her türlü talebi, markanın ihtiyacına uygun şekilde Ar-Ge departmanları ile birlikte projelendirdiklerini ifade eden Aydoğdu, şunları söyledi: “Sivas’ta kam mili üreten ve dünyada 80 ülkeye ihracat yapan ESTAŞ’ın fabrikasını akıllı fabrika haline getirdik. Burada makine ve robot kurulumlarının yanı sıra, geliştirdiğimiz proje ile 11 robot ve yaklaşık 34 makinanın bir noktadan birbirleriyle sanal olarak haberleşmesini sağladık. Bunu da, geliştirdiğimiz I/O link bağlantısı ile gerçekleştirdik.”

“Türkiye’nin uluslararası piyasada daha rekabetçi olması gerekiyor”
Türkiye’nin uluslararası piyasada daha rekabetçi olması gerektiğini söyleyen Aydoğdu, bunun da ancak katma değeri yüksek ürünlerle mümkün olabileceğini kaydetti. Üretim tesislerinin dünyadaki trende uygun şekilde akıllı hale getirilmesinin bu noktada çok önemli olduğunu ifade eden Aydoğdu, şunları kaydetti: “Biz önce ülkemizi düşünüyoruz. Akıllı fabrika oluşturulma talebi ile başvuruda bulanan markaların, bizim makine ve robotlarımızı kullanmalarına bakmaksızın, şirketin ihtiyacına uygun şekilde projelendirmeyi yapıyoruz. Çünkü; ‘daha rekabetçi bir Türkiye’, ‘daha güçlü ve refah seviyesi yüksek Türkiye’ anlamına geliyor. 40 yıldır şunu söylüyoruz; halkımızın mutluluğu ve ülkemizin gücü bizim en büyük kazancımız.”
Şirket olarak, yerli yazılım ve otomasyon sistemleri geliştirdiklerini de hatırlatan Hakan Aydoğdu, “Uzaktan takip ve verimlilik raporlama yazılımı Kapasitematik ile robotlu otomasyon sistemi Cubebox ve yazılım Robocam için 1 milyon dolarlık yatırım yaptık. Çünkü, artık şirketlerin kaçamayacağı bir diğer konu da Ar-Ge. 2020’den itibaren bu ürünlerin ihracatına da başlayacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ