Makine Haber

Yapay zeka alanındaki yatırımlar katlanarak artıyor

Yapay zeka harcamaları global ölçekte her yıl artarak devam ediyor. Bu yıl dünya genelinde yapay zeka harcamalarının 40 milyar doları bulması beklenirken; söz konusu rakamın gelecek 2 yılda 80 milyar doları geçeceği öngörülüyor.

Yapay zeka alanındaki yatırımlar katlanarak artıyor

Yapay zeka harcamaları dünya genelinde her yıl artarak devam ediyor. Bu yıl global ölçekte yapay zeka harcamalarının 40 milyar doları bulabileceğini belirten uzmanlar, söz konusu rakamın gelecek 2 yılda 80 milyar doları geçebileceğini ifade ediyorlar. Nitekim, Microsoft’un, Elon Musk’ın yapay zeka şirketi OpenAl’a 1 milyar dolar yatırım yapacağını açıklaması, söz konusu duruma örnek olarak gösterilebilir. Japonya merkezli SoftBank Group’un yapay zeka teknolojileri için yaklaşık 100 milyar dolarlık fon açtığını duyurması da, birçok şirketin bu alana yatırım yapacağını gösteriyor.

Boztürk: “Yatırımlar her yıl çift haneli büyüyecek”
Yapay zeka teknolojilerine yapılan yatırımların her yıl çift haneli büyüyerek yoluna devam edeceğini kaydeden Kolaysoft Teknoloji A.Ş. Genel Müdürü Kezban Boztürk, perakende, finans, sağlık, savunma ve sanayi işletmeleri gibi tüm alanlarda yapay zeka sistemlerine yapılan yatırımların artarak süreceğini ifade etti.
İşletmelerin maliyetlerini düşürmek için teknoloji yatırımlarına yoğunlaştığını anlatan Boztürk, şöyle konuştu: “Endüstri 4.0, üretim maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı ortaya çıkan bir kavram. Endüstri 4.0; diğer adıyla 4. sanayi devrimi, üretim maliyetlerini azaltabilmek iş verimliliğini artırarak, daha kaliteli ve daha uygun maliyetlerle ürün üretip, pazara daha rekabetçi yaklaşabilmenin tek yolu. Son zamanlarda dünyada ve ülkemizde sanayi için yapılan çalışmaların başında IoT (internet of things); yani nesnelerin interneti geliyor. Üretim yapan firmalar, tezgahlarının IoT sayesinde daha verimli çalışmasını sağlayarak yeni stratejileri belirliyorlar. Sonuç olarak; pazarda yer alabilmek ve pazardaki yeri güçlendirebilmenin yolu maliyetleri düşürmekten geçiyor. Maliyetlerin düşmesi için de, teknolojinin imkânlarından yararlanmak ve bu konuda IoT, yapay zeka gibi Ar-Ge çalışmalarının içinde bulunmak stratejik yaklaşımlardan birisi olacaktır.”

Kezban Boztürk, robotik ve yapay zeka teknolojisinin ‘akıllı ev’ çalışmalarıyla evlere çoktan girdiğini söyledi.

“Birçok sektörde kullanılmaya başladı”
Bilim kurgu filmlerindeki robotların ve yapay zeka uygulamalarının gerçek yaşamda kendini göstermeye başladığının altını çizen Kezban Boztürk, “Özellikle 80’li yıllardan itibaren hayatımıza giren bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz robotlar ve yapay zeka maceraları, günümüzde kendini göstermeye başladı ve özellikle, savunma, otomotiv, tıp, eğitim ve birçok sektörde kullanılıyor. Perakende, finans, savunma, sağlık, makine, beyaz eşya ve ambalaj sanayii, yapay zeka ve robotik teknolojiye en çok yatırım yapan sektörler arasında. Örneğin; savunma sanayinde akıllı mühimmatları ve insansız hava araçlarını buna örnek olarak gösterebiliriz. Tıp alanında ise, hastalıklara teşhis koyma noktasında kullanılan yapay zeka içeren cihazlar sayesinde, daha kolay ve hızlı teşhis konulabilmesi sağlanacak. Yakın gelecekte daha çok kullanıyor olacağımız giyilebilir teknolojiler sayesinde; kalp ritmimizden gittiğimiz mesafeye ve çıktığımız merdivene kadar ölçüm yapabilen, bizi dinlenmemiz gerektiği konusunda uyandıran teknolojilerle her geçen gün daha çok iç içe olacağız” diye konuştu.

“Yapay zeka evlere çoktan girdi”
Robotik ve yapay zeka teknolojisinin ‘akıllı ev’ çalışmalarıyla evlere çoktan girdiğinin altını çizen Boztürk, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Akıllı evlerde kullanılan yazılımlar; öğrenebilen ve yaşam tarzlarımız hakkında bilgiler toplayarak buna göre ayarlamalar yapabilen sistemlerdir. Evlere giren ve girmeye devam eden yapay zeka ve robotik sistemlerin topladığı veriler; kolaylık ve konforla beraber güvenlik açığı olan noktalarda tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Bu yüzden, evlere girecek teknolojilerde daha hassas olunması büyük bir önem taşıyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ