Makine Haber

Bosch, araçları bir hayat kurtarıcıya dönüştürmeyi hedefliyor

2022’de Avrupa Birliği, sürücüleri uyuklama ve dikkat dağınıklığı gibi konularda uyaran emniyet teknolojisini yeni araçlarda standart bir özellik haline getirecek. AB Komisyonu, 2038 yılı itibarıyla araçlara yönelik yeni emniyet gereksinimlerinin 25 binden fazla hayat kurtarmasını bekliyor.

  • 19 Aralık 2019
Bosch, araçları bir hayat kurtarıcıya dönüştürmeyi hedefliyor

Küçük uyku atakları, dikkat dağınıklığı ve bir emniyet kemerinin takılmaması gibi araç içinde yaşanabilecek birçok durum daha kapsamlı sonuçlara yol açabilir. Bu gibi kritik sürüş durumlarının ve kazaların önüne geçebilmek için; gelecekte otomobillerin sensörleri sadece yolu değil, aynı zamanda sürücüyü ve diğer yolcuları takip etmek için de kullanması planlanıyor. Söz konusu amaç doğrultusunda Bosch, kameralar ve yapay zeka barındıran yeni bir araç içi takip sistemi geliştirdi.
Bosch sisteminin 2022’de üretime geçmesi bekleniyor. 2022 yılında Avrupa Birliği, sürücüleri uyuklama ve dikkat dağınıklığı gibi konularda uyaran emniyet teknolojisini yeni araçlarda standart bir özellik haline getirecek. AB Komisyonu, 2038 yılı itibarıyla araçlara yönelik yeni emniyet gereksinimlerinin 25 binden fazla hayat kurtarmasını ve en az 140 bin ciddi yaralanmanın önüne geçmeye yardımcı olmasını bekliyor.
Aracın içinde neler olduğuna göz kulak olarak, sürücüsüz otomobillerin temel bir sorununun çözülmesi ümit ediliyor. Örneğin; otobanda otonom sürüşün ardından sürüş sorumluluğu tekrar sürücüye aktarılacağı zaman, otomobilin; sürücünün uyumadığından, gazete okumadığından ya da akıllı telefonunda e- posta yazmadığından emin olması gerekiyor.

“Sistem, yapay zeka sayesinde doğru sonuçları çıkartıyor”
Saatte 50 kilometre süratle giden bir aracın, sürücü uyuklarsa veya sadece üç saniyeliğine akıllı telefonuna bakarsa gözetimsiz olarak toplam 42 metre gittiğini aktaran yetkililer, “Birçok insan bununla ilişkili riski hafife alıyor. Uluslararası araştırmalar, neredeyse 10 kazadan 1’inin dikkat dağınıklığı veya uyuklama nedeniyle meydana geldiğini gösteriyor. Söz konusu sonuç; Bosch’u bu tehlikeyi algılayarak uyaran ve sürüş desteği sağlayan bir araç içi takip sistemi geliştirme konusunda harekete geçirdi. Direksiyona entegre edilen bir kamera; sürücülerin göz kapakları ağırlaştığında, dikkatleri dağıldığında veya kafasını yolcuya ya da arka koltuğa çevirdiğinde bunu algılıyor. Sistem, yapay zeka sayesinde bu bilgilerden doğru sonuçları çıkartıyor: Otomobil üreticisinin isteklerine ve ayrıca yasal gereksinimlere bağlı olarak dikkatsiz sürücüleri uyarıyor, yorulmuş olmaları halinde biraz mola vermelerini tavsiye ediyor veya araçların hızını azaltıyor” diye konuştular.

“Kameralar ve yapay zeka araçları bir hayat kurtarıcıya dönüştürüyor”
Kameralar ve yapay zekanın araçları bir hayat kurtarıcıya dönüştürdüğünü ifade eden yetkililer, şöyle konuştular: “Bunu başarabilmek için Bosch mühendisleri; sisteme sürücü koltuğunda oturan kişinin tam olarak ne yaptığını anlamasını öğretmek amacıyla, akıllı görüntü işleme algoritmaları ve makine öğrenimi kullandılar. Sürücünün uyuklaması örneğini ele alacak olursak; sistem gerçek sürüş koşullarının kayıtları kullanılarak eğitiliyor ve göz kapağı pozisyonu ve göz kırpma oranı kayıtlarına dayanarak, sürücünün gerçekte ne kadar yorgun olduğunu öğreniyor. Bu; duruma uygun bir uyarı verilmesini ve müdahalede bulunmak için sürücü destek sistemlerinin kullanılmasını sağlıyor. Araç içi takip sisteminin sağladığı bilgileri sadece araçtaki yazılım değerlendiriyor; bilgiler kaydedilmiyor veya üçüncü şahıslara aktarılmıyor. Dikkat dağınıklığı veya uyuklama durumunda sesli uyarı veren uyarı sistemleri gelecekte o kadar önemli bir hal alacak ki; NCAP (Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı) bunları 2025 itibarıyla araç güvenliğine yönelik Euro NCAP değerlendirmesinde yol haritasına dahil edecek.”

“Kamera sürücülerin uyumamasını sağlıyor”
Otomobiller otonom olarak sürüş yapmaya başladığında, sürücülerini anlamalarının ne kadar önemli olduğunun gayet açık olduğunu kaydeden yetkililer, sürüş otonom olduğunda, otomobillerin sürücü müdahalesi olmadan otobanlarda gideceğini bildirdiler. Yetkililer, “Ancak, yol çalışması olan bölgelerde ya da yaklaşan çıkış rampaları gibi ustalık gerektiren durumlarda kontrolü sürücüye geri vermek zorunda olacaklar. Bu nedenle, sürücülerin otonom sürüş aşaması sırasında her an direksiyonu güvenli bir şekilde geri alabilecek durumda olmaları gerekiyor. Kamera, sürücülerin uyumamasını sağlıyor; eğer sürücülerin gözleri uzun bir süre kapalı kalırsa sesli alarm çalıyor. Sistem ayrıca, sürücülerin o anda ne yaptığını ve tepki vermeye ne kadar hazır olduklarını tespit etmek için kamera kayıtlarını yorumluyor. Sürüş sorumluluğunun aktarılma zamanlaması buna göre belirleniyor. Bosch’un sürücü gözetimi, emniyetli otonom sürüş için temel bir özellik olacak” ifadelerini kullandılar.

“Tüm yolculara göz kulak oluyor”
Yeni Bosch sisteminin sadece sürücüye değil, sürücünün yanındaki veya arkasındaki diğer tüm yolculara da göz kulak olduğuna dikkat çeken yetkililer, söz konusu amaç doğrultusunda, dikiz aynasının üzerine veya altına monte edilen bir kameranın tüm yolcu bölümünü takip etiğini bildirdiler. Yetkililer, şöyle devam ettiler: “Arka koltuktaki çocuklar dikkatsizce emniyet kemerlerini çıkardığında, bunu fark ederek sürücüyü uyarıyor. Arkada oturan bir kişi, açılı olarak çok fazla öne eğiliyorsa veya yanlarındaki koltuğa doğru ayaklarını uzatıyorsa, hava yastıkları ve kayış gergisi onları bir kazada düzgün bir şekilde koruyamaz. Araç içi takip kamerası, yolcuların hangi pozisyonda oturduklarını söyleyebilir ve mümkün olan en iyi korumayı sağlamak için hava yastıklarını ve kayış gergisini ayarlayabilir.”

“Koltuğa bir port bebe takılıysa hava yastığının açılmasını da engelleyebiliyor”
Araç içi takip sisteminin, koltuğa bir port bebe takılıysa yolcu koltuğundaki hava yastığının açılmasını da engelleyebildiğini ifade eden yetkililer, “Söz konusu çocuklar olduğunda, park halindeki araçların onlar için bir ölüm tuzağı olması üzücü bir gerçek. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2018 yılında; ya kısa bir süre için otomobilin içinde bırakılması ya da fark edilmeden araç içine tırmanması nedeniyle 50’den fazla çocuğun yaşamını kaybettiği iddia ediliyor (kaynak: KidsAndCars.org). Yeni Bosch sistemi, bu tehlikeyi algılıyor ve ebeveynlerin akıllı telefonlarına bir mesaj göndererek onları hemen uyarırken, acil durum hizmetlerine de uyarı gönderebiliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bugünlerde görüşülen Sıcak Araba Yasası’nın da gösterdiği üzere, kanun koyucular bu zorluğu ele alan teknoloji çözümleriyle ilgileniyorlar” dediler.
Yeni Bosch sisteminin, aynı zamanda daha fazla sürüş rahatlığı anlamına geldiğini de vurgulayan yetkililer, “Araç içi takip kamerası, sürücünün kim olduğunu anlayabilir ve dikiz aynasını, oturma pozisyonunu, direksiyon yüksekliğini ve bilgi-eğlence sistemini ön ayarlı kişisel tercihlere göre ayarlayabilir. Kamera, aynı zamanda bilgi-eğlence sistemini göz ve elle kontrol etmek için de kullanılabilir” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ