Makine Haber

Mitsubishi Electric, SPS IPC Drives Fuarı’nda dijital dönüşüm teknolojilerini sergiledi

SPS IPC Drives Fuarı’nda dijital dönüşüm odaklı ileri teknolojilerini sergileyen Mitsubishi Electric, makine üretiminden fabrika görselleştirmeye, otomasyondan ağ oluşturmaya, robot teknolojilerinden veri işlemeye kadar sağladığı ürün ve çözümlerinin e-F@ctory konsepti ile birleşimi konusunda önemli bilgiler aktardı.

  • 03 Aralık 2019
Mitsubishi Electric, SPS IPC Drives Fuarı’nda dijital dönüşüm teknolojilerini sergiledi

Mitsubishi Electric, akıllı ve dijital otomasyon dünyasını aynı çatı altında buluşturan SPS IPC Drives Fuarı’na katıldı. Almanya’nın Nurnberg şehrinde 26-28 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinlikte şirket, fabrika otomasyonu alanındaki son teknolojilerini sergiledi. Mitsubishi Electric ayrıca, Sanayi 4.0’a yanıtı olan e-F@ctory konseptinin; makine üretimi, fabrika görselleştirme, otomasyon, ağ oluşturma, robot teknolojileri ve veri işleme ürün ve çözümleriyle nasıl ortak hareket ettiği konusunda da katılımcılara önemli bilgiler verdi.
Şirket, fuar kapsamında sergilenen tüm yeni ürün, çözüm ve teknolojilerinde; OT (operasyonel teknoloji) ve IT (bilgi teknolojisi) sistemleri arasındaki bağlantının artırılmasına yönelik çalışmalarına ve söz konusu bağlantının dijital dönüşüm süreçlerini nasıl etkilediğine dikkat çekti. e-F@ctory konseptinin getirdiği yeniliklerle geliştirdiği son teknolojileri, akıllı üretim yolculuğuyla uyumlu çalışan bir ürün portfolyosu olarak sergileyen Mitsubishi Electric, ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.

“OT ile IT altyapısını birleştirmek en büyük zorluklardan biri”
İşletmelerin dijitalleşme sürecinde yaşadığı zorlukların başında OT ile IT altyapısını birleştirmenin geldiğini aktaran firma yetkilileri, “Endüstriyel hizmet ve makinelerin tasarımı, üretimi, satış ve işletimini geliştirme odaklı yeni işletme modelleri bu birleşim ile ortaya çıkabilecek. Yeni nesil bilişim çözümümüz Melipc serisi ile her iki işlevin de aktif kullanımını sağlıyoruz. Verilerin yerel olarak ön işleme alınabildiği ve yerel alanda değerli bilgilerin oluşturulabildiği bu seride Mitsubishi Electric, anlık olarak MES (Manufacturing Execution System-Üretim Yönetim Sistemi) ve ERP (Enterprise Resource Planning-Kurumsal Kaynak Planlaması) platformları gibi yüksek seviye IT sistemlerine sahip üretim zeminlerine bağlanabilmeyi sağlıyor. Bakım gereksinimlerinin öngörülüp düzensizliklerin fark edilmesi sayesinde üretkenlik ve verimliliğin artışına imkân tanıyan bu teknoloji, rekabet üstünlüğü sağlamasıyla da fark yaratıyor” dediler.

“Tüm yeni ürünler, en son CC-Link IE TSN gigabit Ethernet ağıyla uyumlu olacak”
Mitsubishi Electric’in, uygun bir ağ teknolojisine ihtiyaç duyan OT/IT bağlantısı için 2020 yılı itibariyle piyasaya süreceği tüm yeni ürünlerinin, en son CC-Link IE TSN gigabit Ethernet ağıyla uyumlu olması kararını aldığını kaydeden yetkililer, şöyle konuştular: “Bu ağ; bağlı olan tüm OT ekipmanlarının senkronize edilebilmesine, üretim hızının ve verimliliğinin artırılmasına, IT altyapısı dahilinde kesintisiz veri alışverişi yapılabilmesine ve zamana duyarlı iletişim ağı kurulabilmesine olanak tanıyor. OT ve IT bağlantısının avantajlarından faydalanan yeni web tabanlı SaaS (Software as a Service-Hizmet Olarak Yazılım) yöntemi ile çalışan ve e-F@ctory partneri Schaeffler ile ortak geliştirilmeye başlanan kestirimci bakım çözümünün 2020’de piyasaya sürülmesi planlanıyor. Bu hizmet, e-F@ctory ortaklık ağının sağladığı bilgi birikimi ile Mitsubishi Electric’in uzmanlık ve deneyiminin birleşimi sonucu ortaya çıkan e-F@ctory konsepti sayesinde hayata geçirilebiliyor.”

“Robot teknolojilerimizle de insanları destekliyoruz”
Kısıtlı alana sahip üretim alanlarında dahi güvenli şekilde uyum sağlayan robot teknolojileri ile insanları desteklediklerini de dile getiren yetkililer, sözlerini şu şekilde sürdürdüler: “İnsan ve robot işbirliğinin geliştirilmesi ve artırılması için ortak çalışan yeni robot Melfa Assista Cobot’u geliştiren şirket, bu yeni robot teknolojisini ekstra dayanıklılık özelliği ekleyerek tasarladı. SPS IPC Drives Fuarı kapsamında teknoloji özel gösterimi ile sergilenen Cobot, insanlarla yakın işbirliği içerisinde; maksimum güvenlik, kullanım kolaylığı, programlanabilirlik ve konumsal tekrarlanabilirlik sağlıyor. Fuar kapsamında sergilenen standart endüstriyel robot uygulamasında, robotların herhangi bir engelin etrafından dolaşarak çarpışmaya sebep olmadan konum alabilmesini sağlama özelliği dikkat çekti. Mitsubishi Electric’in robotlarına eklediği bu özellik, bir robot kolunun gerçek zamanlı optimize edilmiş şekilde hareket rotasını belirleyen Realtime Robotics ‘Hareket Planlama Yazılımı’ sayesinde hayat buluyor.”

“Melsec iQ-F PLC serisi tam entegrasyonlu kontrol olanağı sağlıyor”
Daha kompakt yönetim çözümleri arayan makine üreticileri için ürettikleri Melsec iQ-F PLC serisinin, ufak boyutlu tek bir üniteden tam entegrasyonlu kontrol olanağı sağladığını anlatan yetkililer, “Çok daha büyük boyutlu makinelerin ya da bütün bir üretim hattının tam kontrolünü de sağlayabilen seri, CC-Link IE TSN gibi tek bir ağ kullanılarak 264 hareket eksenine kadar yüksek dinamik hareket kontrolüne imkân tanıyor” ifadelerini kullandılar.
Fuar kapsamında sergilenen yeni Melfa RV-8CRL eklemli kol robotunun maliyette rekabetçi olmasının yanı sıra, düşük-orta zorluk seviyesindeki alanlarda hizmet vermek üzere özel olarak üretildiğini açıklayan yetkililer, “Sergilenen bir diğer teknoloji olan şirketin en küçük ve en güçlü kompakt PLC’si FX5UC serisi Micro PLC, makine imalatçılarının ve üreticilerinin daha fazla işlevselliği daha küçük bir alana sığdırabilmelerini sağlıyor. Otomatik ayarlama fonksiyonları ve entegre durum gözleme özelliklerine sahip Melservo MR-J4 Amplifikatör serisi, makine üreticilerine çoklu ağ bağlantı seçenekleri ve kompakt boyutu ile yüksek fayda sağlamaya hazır” dediler.

“Iconics yazılım ürünleri paketi de sergilendi”
Mitsubishi Electric’in fuardaki standında Iconics yazılım ürünleri paketini de sergilediğini de belirten yetkililer, “Şirket, Mayıs 2019’da Amerika Birleşik Devletleri merkezli otomasyon yazılımı sağlayıcısı olan Iconics’in yüzde 100’ünü satın aldığını duyurmuştu. Mitsubishi Electric’in fabrika, süreç ve inşaat otomasyonu alanlarındaki kabiliyetini daha da artıran yazılım ürünleri paketi, bu alanlar için Mitsubishi Electric’in Scada çözümlerine eşlik edecek” diyerek sözlerini noktaladılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ