Makine Haber

Uzmanlık hizmetleri, dijital dönüşüm sürecinde kritik bir rol üstleniyor

Schneider Electric ve IDC ortaklığında hazırlanan ‘Uzmanlık Hizmetleri-Ticari ve Operasyonel Dayanıklılığı En Üst Düzeye Çıkarmak’ adlı araştırmaya göre, dijital dönüşüm sürecinde hizmet sağlayıcılardan destek almak; kurumları daha kârlı, toplumsal ve çevresel anlamda daha faydalı kılıyor.

  • 29 Mayıs 2020
Uzmanlık hizmetleri, dijital dönüşüm sürecinde kritik bir rol üstleniyor

Schneider Electric; dijital dönüşümü mümkün kılacak faktörleri saptamak, küresel çapta müşterilerinin tesisleri ve operasyonlarındaki mevcut durumu anlamak ve gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçları hakkında öngörüler elde etmek amacıyla, uluslararası pazar araştırmaları şirketi IDC iş birliği ile kapsamlı bir araştırma çalışmasına imza attı.
Araştırma temelde iki bulguyu öne çıkarıyor: Bunlardan ilki, fabrika ve iş operasyonlarının doğal olarak birbirine bağlı olduğu ve ikincisi de, kuruluşların büyük bir kısmının hizmet sağlayıcılar ile ortaklık kurarak önemli kazançlar elde ettikleri yönünde. Bu sayede kurumlar, bir yandan dijital dönüşüm ile yüksek kârlılık ve verimlilik elde ederken; diğer yandan da paydaşlarının, verilerin ve operasyonların güvenliğini sağlıyor. Kurumları dijital dönüşüm sürecine ve bu süreci yönetmek üzere hizmet sağlayıcılarla birlikte çalışmaya yönelten etkenler ise; temelde artan regülasyon ve verimlilik gereklilikleri, ihtiyaç duyulan becerilerin şirket içi kaynaklarla sağlanamaması ve yerellikten dağıtık ‘edge’ modeline geçiş olarak sıralanıyor.

Kesintiler operasyonları doğrudan etkiliyor
Schneider Electric ve IDC’nin anket metoduyla hazırladığı araştırma; üretim süreçlerinde, tesis verimliliğinde veya veri merkezi çalışma sürelerinde yaşanan kesintilerin operasyonlar üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğunu açıkça gösteriyor. Sonuçta oluşan kâr kaybı, güvenlik riski ve iş gücü verimsizliği, işletmeleri daha fazla riske maruz bırakıyor.
Araştırmaya göre; şirketlerin yüzde 38’i üretim kayıpları, yüzde 36’sı veri güvenliği sorunları ve yüzde 26’sı ise verimlilik hedeflerine ulaşmakta başarısızlık yaşıyor. Bu yanıtlar; tesis sorunlarının üretimde kesintiler yaşanmasına neden olduğunu, kaynak kullanımında düşüşe yol açtığını, fiziksel ve siber güvenlik riskini artırdığını da doğrular nitelikte. Dolayısıyla, tesislerdeki aksaklıklar bir kuruluşun iş süreçlerini ve kâr-zarar hanesini doğrudan etkileme potansiyeline sahip.

Hizmet sağlayıcılar güçlü bir etkiye sahip
Hizmet sağlayıcılar, dijital dönüşüm yolculuğunda olan kuruluşları hedeflerine ulaştırmak konusunda güçlü bir etkiye sahipler. Ankete katılanların yüzde 89’u, söz konusu hizmetlerin olumlu bir etki yarattığını ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olduğunu belirtiyor. Çoğu şirket, stratejik bir ortağı; riskleri azaltmak ve uzun vadede başarı olasılığını artırmak amacıyla en iyi uygulamalardan yararlanma, değerli yönlendirmelerde bulunma, kanıtlanmış metodolojileri uygulama ve diğer örneklerdeki deneyimlerini kendilerine taşıma açısından oldukça önemli buluyor. Profesyonel bir hizmet sağlayıcıyla çalışmak, kuruluşların temel işlerine odaklanmalarını sağlayarak; kurum içi uzmanlığın en çok değer kazandırdığı alanda yoğunlaşmasına imkân tanıyor.
Enerji stratejisi danışmanlığı, saha hizmetleri, dijital dönüşüm ve dijital izleme hizmetleri alanlarında yapılan çalışma; kurum dışı hizmetlerden faydalanan şirketlerin kurumsal hedeflerine ulaşmak konusunda olumlu sonuçlar elde etiklerini gösteriyor. En büyük etkinin, operasyonel verimlilik ve esneklik alanlarında olduğu görülüyor. Bu da, üçüncü parti hizmetlerin bir işletmenin kurumsal dönüşümü teşvik etme stratejisine katkıda bulunurken oynadığı kilit role işaret ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ