Makine Haber

Bilgen: “SAP’nin S/4HANA dönüşümü için verdiği son tarih hızla yaklaşıyor”

Türkiye’de bin 500’ün üzerinde kurumsal kullanıcısı bulunan SAP’nin S/4HANA dönüşümü için verdiği son tarih hızla yaklaşıyor. Şirket, 2026 yılı itibarıyla yalnızca kendi veri tabanı olan SAP HANA üzerinde çalışan S/4HANA’yı destekleyecek.

  • 16 Aralık 2019
Bilgen: “SAP’nin S/4HANA dönüşümü için verdiği son tarih hızla yaklaşıyor”

Dünya genelinde 400 bin müşterisi bulunan SAP’nin Türkiye’deki kullanımı da son yıllarda hızla artış gösteriyor. Aralarında holdingler, spor kulüpleri, savunma sanayii şirketleri, havalimanları, medya ve telekomünikasyon şirketlerinin de olduğu bin 500’ün üzerinde kurum ve kuruluş; insan kaynaklarından pazarlamaya uzanan iç süreçlerini SAP çözümleri üzerinde entegre bir şekilde yürütüyor. Ancak SAP müşterilerini; operasyon verileri ile müşteri deneyim verilerini entegre ederek pazarda rekabet edebilir bir sürdürülebilirlik sağlamaları ve ‘21. Yüzyılın Akıllı İşletmeleri’ arasında yerlerini alabilmeleri için köklü bir değişiklik bekliyor.

“SAP S/4HANA’ya bir an önce geçmelerini öneriyoruz”
Türkiye’nin önde gelen hibrit bulut servis sağlayıcılarından GlassHouse’un SAP İş Birimi Yöneticisi Hüseyin Bilgen, SAP’deki dönüşümle ilgili açıklamalarda bulundu. SAP’nin 2015 yılı itibarıyla bellek içi bilişim için özel olarak tasarladığı ve tamamen kendine ait S/4HANA’yı kullanmaya başladığını hatırlatan Bilgen, “SAP, beş yıl önce kendi veri tabanını kullanmaya başladığı zaman 2026 yılına işaret etmiş ve o tarih itibarıyla SAP HANA haricindeki veri tabanlarında çözümlerinin çalışmayacağını duyurmuştu. Aradan geçen beş yılda, Türkiye’deki SAP kullanıcılarının yüzde 10’undan daha az bir kısmı yeni sisteme geçiş yaptı. Şirketlerin yatırım planlamalarını bu geçiş sürecini göz önünde bulundurarak gerçekleştirmeleri için, sadece SAP HANA veri tabanı üzerinde çalışan SAP S/4HANA’ya bir an önce geçmelerini öneriyoruz” dedi.

“Akıllı işletmeler sürdürülebilirliği SAP ile sağlayabilirler”
Teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşüm süreciyle birlikte giderek daha fazla önem kazanan akıllı işletmelerin sürdürülebilirliğinin SAP ile sağlanabildiğini dile getiren Bilgen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık dünya genelinde pek çok şirket, ellerindeki operasyon verilerini, müşterilerine ve iş ortaklarına yaşattıkları deneyim verileriyle anında birleştirip sorguluyor. Bu da onlara, anında karar aldıkları bir yapı kurma olanağı sunuyor. ‘Akıllı işletme’ olarak adlandırılan bu yapının sürdürülebilirliği ise, bu verileri anlık sağlayan ve birleştiren S/4HANA’ya geçiş yapılması ile mümkün. Dolayısıyla, dijital dönüşüm yolculuğuna devam etmek ve bu süreçte bir adım önde olmak isteyen şirketlerin SAP çözümlerini kullanmaları ve bunun için de kurumun dijital çekirdeği olacak olan SAP S/4HANA’ya geçmeleri kaçınılmaz görünüyor.”

“Kurulum maliyeti ödemeden yeni sisteme geçiş yapmalarına olanak tanıyoruz”
SAP S/4HANA’ya geçiş sürecinde maliyeti milyon dolarları bulan kurum içinde donanım kurma yerine bulut teknolojisini öneren Bilgen, “Kurum içine yatırım gerçekleştirildiğinde bunun çok ciddi bir mali yükü oluşuyor. Bunun yanı sıra, şirketin büyümesi durumunda yeniden maliyetli bir yatırım yapılması gerekiyor. Aksi bir durumda, yani küçülme yaşanırsa da ihtiyaç duyulmayan bir yatırım gerçekleştirilmiş oluyor. GlassHouse olarak sağladığımız bulut teknolojisiyle, kullanıcıların kurulum maliyeti ödemeden kısa süre içerisinde yeni sisteme geçiş yapmalarına olanak tanıyoruz. Şirketin büyümesi veya küçülmesi durumunda, planları gözden geçiriyor ve en uygun aksiyonu alıyoruz. Kısacası; bulut teknolojisiyle şirketler hiçbir risk almadan SAP altyapı hizmetini SAP HANA veri tabanı üzerinden sorunsuz ve çok daha verimli bir şekilde almaya devam edebiliyorlar” diye konuştu.

“SAP’den aldığımız sertifikalara bir yenisini daha ekledik”
GlassHouse olarak S/4HANA’ya geçiş sürecinde müşterilerine en iyi hizmeti vermek üzere SAP’den aldıkları sertifikalara bir yenisini daha eklediklerini belirten Hüseyin Bilgen, şunları aktardı: “HANA tabanlı uygulamaları işletmek ve sürdürmek üzere verilen sertifikayı almak üzere SAP’ye başvurmuştuk. SAP tarafından titizlikle yürütülen sürecin ardından ‘SAP Certified in SAP Hosting and HANA Operations Certification’ı almaya hak kazandık. Bu sertifikayla birlikte, aynı zamanda dünya genelinde S/4HANA altyapı dönüşümünü gerçekleştirecek yetkinliklere sahip şirketlerin yer aldığı SAP kataloğuna da girdik.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ