Makine Haber

Sigma Elektrik, otomasyon ağırlıklı yatırımı ile kapasitesini yüzde 200 artıracak

30 ana ürün grubunda bin 800’ün üzerinde ürünü ile hizmet veren Sigma Elektrik, yeni tesisi ile üretim kapasitesini kademeli olarak yüzde 200 artırmayı planlıyor. Şirket, bu doğrultuda otomasyon ağırlıklı 5 milyon dolarlık üretim yatırımı gerçekleştirecek.

  • 03 Ocak 2024
Sigma Elektrik, otomasyon ağırlıklı yatırımı ile kapasitesini yüzde 200 artıracak

30’uncu yılını yeni fabrikası ile taçlandıran Sigma Elektrik, yeni tesisi ile üretim kapasitesini kademeli olarak yüzde 200 artırmayı planlıyor. Şirket, buna paralel olarak otomasyon ağırlıklı 5 milyon dolarlık üretim yatırımını ise 2024 yılı içerisinde gerçekleştirecek.

Ünlü: “Bin 800’ün üzerinde ürünümüzle hizmet veriyoruz”


Yaptıkları yatırımlar ile sektörün gelişip büyümesinin yanı sıra ülke ekonomisinin istikrarı için çalıştıklarını söyleyen Sigma Elektrik Genel Müdürü Özgür Ünlü, “Yerli marka olmanın gururu ile sektördeki faaliyetlerimize devam ederken; 30 ana ürün grubunda bin 800’ün üzerinde ürünümüzle hizmet veriyoruz. Ar-Ge çalışmalarına yaptığımız yatırımlar ile her geçen gün ürün gamımızı genişletiyor, mevcut ürün ve teknolojilerimizi çağın şartlarına uygun kompakt yapılara büründürüyoruz. Türkiye’nin yedi bölgesindeki yaygın satış organizasyonumuz ve çözüm ortaklarımızla iç piyasanın yanı sıra Avrupa, Amerika, Orta Doğu, Afrika ve Asya bölgelerinde 100’e yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz” dedi.

“Birçok yeniliğe kapı aralama fırsatı bulduk”
2023’te yeni fabrikaları ile hizmet vermeye başladıklarını aktaran Ünlü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sayede birçok yeniliğe de kapı aralama fırsatı bulduk. 17 bin metrekarelik alanda yer alan yeni fabrikamız ile mevcut kapasitemizi 2,5 kat artırdık. Kapasite artırımımız sayesinde gelecek süreçte ürün çeşitliliğimizi yüzde 10 oranında artırmayı hedefliyoruz. Yeni fabrikamız ile termin anlamında bayilerimizin beklentilerine en iyi şekilde cevap verebilmeyi amaçlıyoruz. Bunun yanı sıra mevcut üretim teknik ve teknolojileriyle otomasyonu artırmayı da planlarken, yeni fabrikamızla birlikte istihdam sayımızı da 400’e çıkarmayı amaçlıyoruz.”

“Enerji ihtiyacımızın bir kısmını güneş enerjisinden karşılayacağız”
Çevre konusundaki hassasiyetleriyle yenilenebilir enerji imkanlarını yeni fabrikada değerlendirip, enerji ihtiyacının bir kısmını güneş enerjisinden karşılayacaklarını bildiren Özgür Ünlü, “Üretim ve yönetim alanlarında tasarruflu aydınlatma imkanlarının yanı sıra ısı yalıtımı ile ilgili tasarrufu ön planda tutuyoruz. Ayrıca; yağmur sularını biriktirerek yeniden kullanımını sağlayacak bir sistem geliştiriyoruz. Tabii sadece bununla sınırlı kalmıyor, ürettiği ürünlerde yenilenebilir enerji ile uyumlu DC ürünlerin ağırlığını arttırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

Tokhan: “5 milyon dolarlık bir yatırım öngörüyoruz”
Yeni fabrika ile birlikte üretim kapasitelerini kademeli olarak yüzde 200 artıracaklarını aktaran Sigma Elektrik Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tokhan ise, bu sayede geçmişte yaşanılan kısmi termin sorunlarının aşılması için gerekli tedbirleri almış olacaklarını kaydetti. Bu amaçla otomasyon ağırlıklı üretim yatırımlarını 2024 yılı itibarıyla gerçekleştirmeye başlayacaklarını dile getiren Tokhan, bunun için yaklaşık 5 milyon dolarlık bir yatırım öngördüklerini anlattı. Yeni fabrika ile birlikte geliştirecekleri yeni ürünler ile ilgili bilgi de veren Tokhan, “Aynı zamanda mevcut ürün hatlarının otomasyonu, kaynak proseslerinin otomasyonu, akım trafosu nüve üretimi projelerimiz de devam ediyor. İlk etapta otomatik sigorta otomatik montaj ve test hattını, otomatik sigorta manyetik modülü kaynak otomasyonunu ve akabinde 32-40 A kontaktör grubu otomatik montaj ve test hatlarını devreye almayı planlıyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ