Zengin: “2024 yılında dolar bazında ciromuzu yüzde 10 artırmayı hedefliyoruz”

Tüm sektörlerde yer alan sanayi kuruluşlarına kaynak teknolojileri konusunda hizmet verdiklerini ifade eden Vega Makina Genel Müdürü Serdar Selim Zengin, toplam satışlarında dolar bazında yüzde 25’lik büyüme yakaladıkları 2023 yılının ardından 2024’te dolar bazında yüzde 10 ciro artışı hedeflediklerini aktardı.

  • 10 Temmuz 2024
Zengin: “2024 yılında dolar bazında ciromuzu yüzde 10 artırmayı hedefliyoruz”

Kaynak ve kesme makineleri, lazer kaynak makineleri, kaynak jeneratörleri, kaynak telleri, sert lehim telleri ve kaynak sarf malzemelerine yönelik satış, servis ve eğitimleri konularında hizmet sunan Vega Makina, pandemi sonrasında başlayan yüksek büyüme trendini sürdürüyor.
Hedeflerinin tüm ekonomik ve jeopolitik zorluklara rağmen yakaladıkları büyüme trendini 2024 yılında da devam ettirmek olduğunu ifade eden Vega Makina Genel Müdürü Serdar Selim Zengin, “Sektörümüz özel sektör ve kamu yatırımlarına bağlı olarak her yıl ülke ortalamasının yaklaşık iki katı oranında büyüme gösteriyor. Yeni yılda da sektörümüzün Türkiye ortalamasının en az yüzde 50 üzerinde büyüyeceğini öngörüyoruz. Bu büyümenin de havacılık ve otomotiv sektörlerinin katkıları ile gerçekleşeceğini düşünüyoruz” dedi.

“Yeni tesisimizde üretim için gerekli olan bazı malzeme ve ekipmanların tedariki aşamasındayız”
2023’te bir önceki yıla göre toplam satışların dolar bazında yüzde 25 oranında arttığına dikkat çeken Zengin, satışlardan karlılığın ise aynı oranda artış gösterdiğini ifade etti. Zengin, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “TL olarak ise yüzde 80 civarında ciro artışı gerçekleştik. 2023 yılında atmış olduğumuz en önemli adım, uzun yıllardır partnerliğini yaptığımız yurt dışındaki üretici ile Türkiye’de imalat konusunda ön anlaşma yapmamız oldu. Bunun sonucunda da bir dizi görüşmeler neticesinde vardığımız mutabakat ile proje hazırlığımıza başladık. 100 milyon TL yatırım hedefiyle Sivas’ta kuracağımız yeni tesisimizde üretim için gerekli olan bazı malzeme ve ekipmanların tedariki aşamasındayız. Yeni tesisimizin ilk yılında 5 bin adetlik üretim yapmayı planlarken orta vadede hedefimiz ise yılda 15-20 bin adetlik üretime ulaşmak.”

“Miller ürünlerinin satış ve satış sonrası servis hizmetlerini de yürütüyoruz”
Türkiye’nin mega projelerinde kullanılan Amerikan menşeli Miller ürünlerinin satış ve satış sonrası servis hizmetlerini de yürüttüklerini belirten Serdar Selim Zengin, ortalama 20 yıl kullanım ömrüne sahip Miller kaynak jeneratörleriyle Türkiye’de pazarın yüzde 40’ına hakim olduklarını ve ağır endüstriyel kullanımlarda üstün performans sunduklarını bildirdi. Kaynak jeneratörlerinin elektrik enerjisinin olmadığı yerlerde kaynak için gerekli elektriği kendisinin üretebildiğini ifade eden Serdar Selim Zengin, “Halihazırda kaynak jeneratörlerinin en yoğun kullanıldığı sektörlerin başında inşaat geliyor. Bunun yanı sıra tamir ve bakım amaçlı kullanımlarından ötürü kamuya bağlı kuruluşlar tarafından da yoğun olarak kullanılıyor. En yaygın kullanım alanlarını ise ülkelerarası doğal gaz ve petrol taşıyan boru hatları oluşturuyor. Yine şehir içi doğal gaz ve su borularının birleştirme ve tamir amaçlı kaynaklarında da yoğunlukla kullanılıyor. Ülkemiz özelinde 400 amper ve üzeri kaynak jeneratörlerinde sınırlı sayıda marka bulunuyor. Bunlar arasında açık ara en çok tercih edilen ise Türkiye distribütörlüğünü üstlendiğimiz; yüksek dayanım gücü ve performansı ile fark yaratan Amerikan menşeli Miller markası” diye konuştu.

“Mosa kaynak jeneratörlerinin Türkiye distribütörlüğünü üstlendik”
Ağır endüstriyel kullanım için üretilen ve taşınabilir, sabit, benzinli veya dizel motorlu, elektronik veya dijital kaynak akım ayarlı olmak üzere ihtiyaca uygun geniş ürün yelpazesine sahip İtalyan menşeli Mosa kaynak jeneratörlerinin Türkiye distribütörlüğünü üstlendiklerini kaydeden Serdar Selim Zengin, şunları aktardı: “İtalyan BCS Group markası olan Mosa 50 yılı aşkın süredir jeneratör setleri, jeneratörlü kaynak makineleri ve aydınlatma kuleleri üretiminde dünya çapında önde gelen markalardan biri konumunda. 100’den fazla ülkede ürün satışı olan Mosa’nın Türkiye distribütörlüğünü 2014 yılından bu yana üstlenen Vega Makina olarak müşterilerimizi sürekli gelişen ve güçlenen bir iş birlikteliğinin çözümlerini buluşturuyoruz. Özellikle ürün gamı çeşitliliği, hızlı teslimat, Avrupa standartlarında üretim kalitesi ve Avrupa Birliği normlarına uygun teknik altyapısı, Mosa kaynak jeneratörlerini pazardaki rakiplerine göre daha avantajlı konuma getiriyor.”

“Novofil ve Kobelco distribütörlüklerimiz de oldukça iyi gidiyor”
Ürün gamında yer alan kaynak ve kesme makineleri, lazer kaynak makineleri, kaynak jeneratörleri, kaynak telleri, sert lehim telleri ve kaynak sarf malzemeleriyle Türkiye sanayisine hizmet verdiklerini de anımsatan Zengin, 10 yılı aşkın süredir Novofil, dokuz yılı aşkın süredir de Kobelco’nun Türkiye distribütörlüğünü yürüttüklerini belirtti. Alaşımsız ve hafif alaşımlı kaynak telleri üreten Novofil ile yüksek kalitede kaynak sarf malzemeleri üreten Kobelco’nun Türkiye’deki etkinliğinin yüksek olduğunu söyleyen Zengin, “Novofil ürünlerinin Türkiye pazarında bilinirliği ve kullanım miktarları her geçen yıl daha da artıyor. Bu başarının altında ürün niteliği, kalite standartlarının devamlılığı ve üretim metotlarının çeşitliliği ile birlikte firmanın Türkiye pazarına vermiş olduğu önem yatıyor. Yüksek mukavemetin arzu edildiği, genellikle ince taneli yapı çeliklerinin kaynağında yoğun olarak kullanılan bu ürünlerin 2023 satış miktarında 120 tona ulaşırken 2024 yılı satışında ise 250 ton hedefini belirledik. Kobelco tarafında da ülkemizde üretimi olmayan ürün çeşitlerini pazara sunarken bunlar ağırlıklı olarak çelik imalat ve montaj sanayinde iştigal eden firmalar tarafından tercih ediliyor. Nitekim Osmangazi ve 1915 Çanakkale köprüleri gibi ülkemizin önemli yatırımlarında da Kobelco’nun ürünleri kullanıldı. Kobelco markası özelinde 2023 yılı satışımız 80 ton olarak gerçekleşirken 2024 yılında satış hedefimizi 120 ton olarak belirledik” dedi.

“Satış sonrası hizmetlerimizle de sektöre öncülük ediyoruz”
Satış sonrası hizmetler konusunda da sektörüne öncülük ettiklerini vurgulayan Serdar Selim Zengin, “Türkiye’nin tüm bölgelerinde ve bu bölgelerdeki tüm büyük şehirlerde yaygın servis ağına sahibiz. Makine satışını şirket kültürü olarak içselleştiren bir marka olarak satış sonrası servis, kurulum ve eğitimler konusunda koşulsuz müşteri memnuniyetini ön planda tutan güçlü bir yapıya sahibiz. İstanbul merkezli teknik servisimiz başta olmak üzere Türkiye genelinde 25 servis noktamız yer alırken paydaşlarımız ile sürekli iletişime açık, kolay ulaşılabilir ve hızlı aksiyon alarak çözüm odaklı hizmet veriyoruz” diye konuştu.
Vega Makina’nın satışını yaptığı tüm markalar için iki ila üç yıl olmak üzere garanti sürelerinin mevcut olduğunu ifade eden Zengin, sözlerini şöyle noktaladı: “Tüm markalarımıza ait makineler için 10 yıl boyunca yedek parça tedariki konusunda garantimiz bulunuyor. Gerek garanti süreci boyunca gerekse sonrasında, teknik servis ve bakım ihtiyacı gereken ürünlerimize en çok 24 saat içerisinde müdahale edebilecek bir yapılanmaya sahibiz. Çözümü uzun sürecek arıza durumlarında ise müşterilerimizin işlerinin aksamaması adına ikame ürün hizmeti sunuyoruz. Paydaşlarımıza daha hızlı servis hizmeti sunabilmek ve çözüm üretebilmek adına da ülke geneline yayılmış servis ağımızı ‘Her İlde 1 Servis’ sloganı ile daha da genişletip bu yapılanmayı 2025 yılına kadar tamamlamayı hedefliyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ