Makine Haber

Yiğit: “Robotlar, 7/24 çalışan otomotiv üreticilerinin iş kayıplarını minimuma indiriyor”

Üretim adetlerinin artması, kalitenin stabil tutulması ve maliyetlerin azaltılması açısından otomotiv sektöründeki robot adetlerinin her geçen gün arttığını aktaran Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, robotlar sayesinde üretimin sürdürülebilir bir zemine kavuştuğunu ifade etti.

Yiğit: “Robotlar, 7/24 çalışan otomotiv üreticilerinin iş kayıplarını minimuma indiriyor”

Japonya merkezli CNC, robot ve makine üreticisi Fanuc, birçok lokomotif sektörde olduğu gibi lider otomotiv markalarının üretim tesislerinde de etkin rol oynuyor. Dev üreticilerin özel ihtiyaçlarına yönelik ideal çözümler sunan şirket, hem geniş ürün gamı, hem de kullanıcı odaklı yazılımlarıyla otomobillerin üretim sürecindeki yolculuğuna destek oluyor.

“İnsan gücü her zaman merkezde olmayı sürdürecek”
Robotların her zaman otomotiv sektörünün öncelikleri arasında olduğunu dile getiren Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, “Üretim adetlerinin artması, kalitenin stabil tutulması ve maliyetlerin azaltılması açısından sektördeki robot adetleri her geçen gün artıyor. Robotlar sayesinde üretim sürdürülebilir bir zemine kavuşurken; 7/24 çalışan otomotiv üreticilerinin iş kayıpları da minimuma iniyor. Böylece robotlar, limitli çevrim zamanları içerisinde üretimin devamlılığını sağlayan kritik oyuncuların başında geliyor. Özellikle yapay zekanın gelişimiyle birlikte robotik otomasyonun daha yoğun şekilde kullanılacağını, atanmış işi yapan makinelerin karar veren ve olası hataları minimize eden sistemler haline evrileceğini öngörüyoruz. Yanı sıra, pandemiyle birlikte robotlaşma arttı; ancak insan gücü her zaman merkezde olmayı sürdürecek” diye konuştu.

“Fabrikaların otomasyon çözüm ortağıyız”
Robotların otomotiv üretim hattındaki rollerinden bahseden Yiğit, şunları söyledi: “Robotlar ağırlıklı olarak, gövde üretim ve birleştirme operasyonlarının kaynak uygulamalarında, montaj ve boya departmanlarında sıklıkla kullanılıyor. Bu hatlarda kaynak ve taşıma uygulamaları öncelikli kullanım alanları olmak üzere Fanuc robotları, otomotiv gövde hatlarında hizmet veriyor. Bunun dışında Fanuc; 2D ve 3D (bin picking) görüntü sistemleriyle, ‘cobotlar’ olarak da bilinen iş birlikçi robotlarıyla, boya çözümleriyle, dik işleme tezgahlarıyla ve CNC kontrol üniteli tezgahları ile fabrikaların otomasyon çözüm ortağı oluyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ