Makine Haber

Aydoğdu: “Takım tezgahları sektöründeki ek vergiler kaldırılmalı”

Makine üretiminde kullanılan kimi yedek parçaları ithal ederken çok yüksek vergiler ödendiğini ifade eden Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, aynı yedek parçalarla yurt dışında üretilen makinelerin Türkiye’ye vergisiz bir şekilde geldiğini dile getirdi.

Aydoğdu: “Takım tezgahları sektöründeki ek vergiler kaldırılmalı”

Son dönemlerde Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir bir şekilde gelişmesi ve katma değerli üretime geçilmesi amacıyla çeşitli sektörler bazında özel teşvikler sağlanıyor. Teşvik belgesine bağlanan yatırımlar kapsamında ise, ithalat izni verilen makine ve teçhizatın payı sabit yatırım tutarının yüzde 50’sini aşıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre; geçen yıl ocak ayından bu yana toplam 241 milyar 881 milyon liralık sabit yatırım öngören projeler için teşvik belgesi düzenlendi. Söz konusu teşvik belgeleri kapsamında 14 milyar 826 milyon dolarlık ithal makine ve teçhizat kullanılması öngörülürken; ithal makine ve teçhizatın bugünkü tutarı 119 milyar 794 milyon liraya ulaştı.

“Makine ile takım tezgahları sektörü farklı yorumlanmalı”
Yatırım oranlarının artışıyla ilgili açıklamalarda bulunan Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, sabit yatırım ve gayrimenkul yatırım oranlarına bakılmasının gerekliliğinden söz etti. Yerli makine imalatçılarının, üretimde kullandıkları bazı komponentlerin ithalatında yüksek oranlı vergi ödediğini; aynı parçalarla yurt dışında üretilen makinelerin ise teşvik belgesi kapsamında vergisiz ithal edildiğini açıklayan Aydoğdu, ilave ödenen ek vergilerin kaldırılması gerektiğini vurguladı.
Makine ile takım tezgahları sektörünün farklı yorumlanması gerektiğini ifade eden Aydoğdu, takım tezgahlarında yatırımın oranının bir önceki yıla göre yüzde 20 arttığını belirtti. Türkiye’nin her yıl 1,3 milyar dolarlık takım tezgahı kullanması gerektiğini ve bu sayede de başta otomotiv, savunma sanayii ve beyaz eşya gibi toplamda 60 milyar dolarlık ihracatı olan sektörlerin desteklenebileceğini söyleyen Aydoğdu, “Takım tezgahları sektörünün üretimi 700 milyon dolar. Bunun 500 milyon dolarlık kısmını ihraç ediyoruz. Sektör üretiminin ancak yüzde 15’i iç piyasada yer alabiliyor” dedi.

“Hareketli aksamı olan her şeyi ‘makine’ olarak yorumlamak doğru değil”
Hareketli aksamı olan her şeyi ‘makine’ olarak yorumlamanın doğru olmadığının altını çizen Aydoğdu, takım tezgahları kullanımında Türkiye’de ilk defa savunma sanayii sektörünün otomotiv sektörünü geçtiğini belirtti. Aydoğdu, şöyle devam etti: “Türkiye, takım tezgahları alanında nitelikli ürünleri ne yazık ki üretemiyor. Bu farkındalıkla Tezmaksan olarak çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Takım tezgahları yatırımında fiyatın etkisi yüzde 20 oranındadır. Yüzde 80 ise, teknik özellik ve yüksek teknolojidir. Dolayısıyla, konuyu fiyata bağlamak doğru olmaz. Aslında bu noktada Çin’i ‘kötü çocuk’ gibi göstermek de çok doğru değil. Çünkü, Çin’in takım tezgahlarında CNC payı sadece yüzde 7 oranında. Sac işleme makinelerini çıkarıp talaşlı imalat dediğimiz kısma baktığımızda da, iç piyasanın sadece yüzde 5’ini karşıladığını görüyoruz. Dolayısıyla, sadece makine sektörünü teşvik etmek adına; özellikle otomotiv, medikal ve savunma sanayii gibi ileri teknoloji kullanan sektörlerin makine yatırımının önünü kesmemek gerektiği kanaatindeyiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ