Makine Haber

Eroğlu: “Üretimdeki toparlanma sinyallerinin makine yatırımlarına yansımasını bekliyoruz”

Plastik mâmul üretimi, 2019’un ilk yarısında değerde yüzde 18, miktarda ise yüzde 11 düşüş göstermişti. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın verilerine göre; sektörün 9 aylık üretimi miktarda yüzde 5’lik azalışla 6,7 milyon tona, değerde ise yüzde 8’lik düşüşle 23,6 milyar dolara geriledi. Rakamlar, yılın son çeyreği için dipten çıkış sinyalleri verdi.

  • 18 Kasım 2019
Eroğlu: “Üretimdeki toparlanma sinyallerinin makine yatırımlarına yansımasını bekliyoruz”

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın (PAGEV) verilerine göre, Ocak-Eylül 2019 döneminde plastik mâmul üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 5’lik azalışla 6,7 milyon tona, değerde ise yüzde 8’lik düşüşle 23,6 milyar dolara geriledi. 6,7 milyon tonluk toplam plastik mâmul üretimi içinde, 2,7 milyon ton ile plastik ambalaj malzemeleri ilk sırada yer alırken; plastik inşaat malzemeleri üretimi ise 1,5 milyon ton ile ikinci sırada yer aldı.
Plastik işleme makinaları sektöründe, yılın ilk 9 ayında 2018’in aynı dönemine kıyasla üretim yüzde 18, ithalat yüzde 39, ihracat yüzde 1 ve yurtiçi satışlar da yüzde 34 geriledi. Plastik mâmul iç pazar tüketimi miktarda yüzde 5’lik azalışla 5,1 milyon tona, değerde ise yüzde 10’luk azalışla 21,9 milyar dolara düştü.
Ocak-Eylül 2019 döneminde plastik mâmul ihracatı, miktarda yüzde 10’luk artışla 1,4 milyon ton, değerde de yüzde 3’lük yükselişle 3,5 milyar dolar oldu. Sektörün en büyük ihracat pazarlarını; Irak, Almanya, İngiltere, İsrail ve Romanya oluşturdu.

“Sektördeki gerileme yavaşladı”
Türkiye plastik sektörünün 9 aylık performansını değerlendiren PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, şunları söyledi: “Gıdadan sağlığa, inşaattan otomotive, kozmetikten tekstile kadar birçok sektörün ana girdi malzemesi olan plastik sektöründeki gelişmeler tüm bu sektörlerin içinde olduğu durum ile ilgili de fikir veriyor. Elde ettiğimiz yeni veriler, sektörümüzdeki gerilemenin yavaşladığını gösteriyor. Bu da, dipten yukarıya dönüş için umut demek.”
Plastik mâmul üretimindeki olumlu havanın makine-ekipman yatırımlarında görülmediğini aktaran Eroğlu, “Makine ekipman yatırımları geçtiğimiz yılın aynı döneminin yüzde 34 altında seyrediyor. Umarız; plastik mâmul üretimindeki toparlanma sinyalleri yeni yatırımları beraberinde getirir ve makine ekipman yatırımlarındaki düşüşü de yavaşlatır” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ