Makine Haber

Hannover Messe Fuarı bu yıl 76. kez sahne alacak

Almanya merkezli dünyanın en büyük fuar düzenleyicilerinden Deutsche Messe AG tarafından organize edilen Hannover Messe Fuarı, bu yıl 17-21 Nisan tarihleri arasında global arenadan 4 bini aşkın katılımcı firma ve 100 binin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yapacak.

  • 01 Şubat 2023
Hannover Messe Fuarı bu yıl 76. kez sahne alacak

Deutsche Messe AG bu yıl 76’ncısı düzenlenecek olan Hannover Messe 2023 Fuarı için tanıtım toplantısı gerçekleştirdi. Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Belkıs Ertaşkın, Hannover Messe Ticaret Fuarı ve Ürün Yönetimi Global Direktörü Hubertus von Monschaw ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Salih Sami Atılgan’ın katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda, fuarın 76 yıllık yolculuğunun yanı sıra 2023 yılına ilişkin detay bilgileri paylaşıldı.

Ertaşkın: “Fuar bu yıl 76. kez düzenlenecek”
Toplantıda konuşan Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Belkıs Ertaşkın, “Hannover Messe Fuarı her yıl endüstrinin liderlerini, satın alma uzmanlarıyla Almanya’nın Hannover şehrinde bir araya getiriyor. Dünyanın dört bir yanından gelen katılımcı ve ziyaretçileri buluşturan fuar bu yıl 76. kez düzenlenecek ve katılımcı firmalar; endüstriyel otomasyon, enerji teknolojileri, dijital ekosistemler, lojistik otomasyon üretim ekipmanları ve çözümleri alanında geliştirdikleri son teknolojileri sergileme fırsatı bulacak” diye konuştu.

“Türkiye’den 170’in üzerinde firma katılacak”
Hannover Fairs Turkey’in dünyanın çeşitli ülkelerinde Deutsche Messe AG tarafından düzenlenen fuarlara Türkiye’den katılımları organize ettiğine değinen Ertaşkın, şunları söyledi: “Dünyanın farklı kıta ve ülkelerinden 4 binden fazla katılımcının yer alacağı fuarda, bu yıl İstanbul Ticaret Odası (İTO) desteği ve Hannover Fairs Turkey organizasyonu ile Türkiye’den 170’in üzerinde firma 6 bin metrekareye yakın bir alanda katılım sağlayacak. Türkiye, Hannover Messe’de iki yılda bir yer alan basınçlı hava ve kompresör alanında en büyük uluslararası katılımcı statüsünde yer alıyor. Fuarda aralıklı olarak işlenen bu sektörde lider firmalar yüksek katılım gösterirken, son yıllarda yaptığı önemli ataklarla Türkiye öne çıkıyor. Elektrik enerjisi kullanımının uygun olmadığı ya da tehlikeli olduğu ortamlarda, üretim ve servis sektörü gibi çeşitli sektörlerde kullanılan ve depolanabilen basınçlı hava enerjisini üreten bu teknolojiler konusunda sürekli olarak yeni teknolojiler üreten Türk firmaları fuarda satın alma profesyonellerinin ilgisini çekiyor.”

Monschaw: “Fuar yoğun bir konferans programına sahip”


Hannover Messe Fuarı’nda düzenlenecek etkinliklere değinen Hannover Messe Global Direktörü Hubertus von Monschaw ise, “Etkinlik, karmaşık üretim süreçlerinin dijitalleştirilmesi ve karbon ayak izinin azaltılması gibi başlıkları öne çıkararak katılımcıların günümüz ve yarının endüstrisi için teknolojik çözümler sunmasına ve bu çözümleri ziyaretçilerle paylaşılmasına olanak tanıyor. Fuarın yoğun konferans programında da Endüstriyel Dönüşüm, Endüstri 4.0 ve Teknoloji Transferi Aşaması gibi birçok önemli başlığın yanında; mevcut kablosuz iletişim teknolojilerinin, üretim hatlarını ve intralojistiği daha esnek, otonom ve verimli hale getiren, yüksek veri hızıyla kablosuz network iletişimini mümkün kılan ‘Endüstriyel Kablosuz ve 5G Aşaması’ başlığı bulunuyor” dedi.

“Geçtiğimiz yıl 75 binden fazla ziyaretçiyi ağırladık”
Fuarın her yıl yüzbinlerce ziyaretçi ve sektör lideri firmayı bir araya getirdiğini aktaran Monschaw, fuar rakamları ve partner ülke konularına değinerek, “Hannover Messe endüstrinin buluşma noktası. Geçtiğimiz yıl fuarımızda 2 bin 500’den fazla katılımcıyı ve 75 binden fazla ziyaretçiyi ağırladık. Ziyaretçiler fuar boyunca 8 binden fazla ürün ve çözüm sistemlerini inceleme fırsatı buldular. Bu yıl partner ülkemiz son yıllarda yakaladığı başarılı ihracat grafiği ile dikkatleri üzerine çeken Endonezya olacak. Fuar boyunca katılımcı ve ziyaretçiler, ihracatta yüzde 40’tan fazla artış yakalayarak 230 milyar dolar seviyelerine gelen ve bu başarıyı sürdürmekte kararlı olan Endonezya’yı daha yakından tanıma fırsatı bulacaklar” ifadelerini kullandı.

Atılgan: “Dış pazarlar ve uluslararası ilişkiler deyince akla ilk önce fuarlar geliyor”


Türkiye sanayisinin giderek büyüdüğüne ve Hannover Messe’nin bu konuda büyük katkıları olduğuna değinen İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Salih Sami Atılgan da şöyle konuştu: “Dış pazarlar ve uluslararası ilişkiler deyince akla ilk önce fuarlar geliyor. Bu bağlamda İTO olarak milli katılım organizasyonlarına da büyük önem atfediyoruz. Bu sene 76’ncısı düzenlenecek Hannover Messe Fuarı da, özellikle dövme ve döküm ürünleri yan sanayi, enerji, lojistik, hidrolik, pnomatik sektörlerinde dünyaca ünlü bir fuar ve biz de 1992 yılından bu yana bu fuara iştirak ediyoruz. Fuara daha önce ‘partner ülke’ olarak katılma tecrübesini de yaşadık. Geçen sene, Hannover Messe Türkiye milli katılım organizasyonunu 4 salonda toplamda 1.020 metrekarelik alanda 49 katılımcının iştiraki ile gerçekleştirmiştik. Ne mutlu ki bu sene çok daha büyük bir talep oldu, fuar idaresinden ekstra yer talep ettik ve 1.800 m2’lik bir alanda olacağız. Güncel katılımcı sayımız ise 82. Bu sene de çok verimli bir organizasyona imza atacağımıza ilişkin güvenim tam. Hannover Messe Fuarı’nın, daha önceki yıllarda olduğu gibi yeni iş birliği alanlarına ve ortaklıklara vesile olmasını, tüm katılımcı firmalar için hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ