Makine Haber

Karaduman: “Yenilenebilir, temiz ve milli enerji için çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz”

Enerji üretimlerini maksimum seviyeye taşıma hedefleri olduğunu ifade eden Güriş Holding Enerji Grup CEO’su Ali Karaduman, Türkiye’nin enerji alanında dışa bağımlılığını ve karbon salınımını azaltmanın yenilenebilir enerji santralleri ile gerçekleşebileceğini söyledi.

  • 16 Kasım 2021
Karaduman: “Yenilenebilir, temiz ve milli enerji için çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz”

İnşaat, endüstri ve enerji alanlarında Türkiye’nin önde gelen holdingleri arasında yer alan Güriş Holding, aynı zamanda enerji geliştirme alanındaki iştiraki Mogan Enerji Yatırım Holding A.Ş. aracılığıyla yenilenebilir enerji projelerini de uyguluyor.
Temiz ve milli enerjinin önemine inandıklarını ve çalışmalarını bu doğrultuda gerçekleştirdiklerini belirten Güriş Holding Enerji Grup CEO’su Ali Karaduman, “766 MW rüzgâr enerji santrali (RES) ile en büyük Türk rüzgâr yatırımcısı, 260 MW jeotermal enerji santrali (JES) ile de en verimli JES yatırımcısı konumundayız. Ek olarak 104 MW HES’e de sahip olan Güriş; temiz, yenilenebilir enerji üretimiyle Türkiye’nin artan enerji ihtiyacını karşılamak, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve yerli kaynaklardan enerji üretmek için çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor” dedi.

“Hedefimiz; enerjide dışa bağımlılığı ve karbon salınımını azaltmak”
Amaçlarının sadece yatırım yapmak olmadığını, yaptıkları yatırımların mühendislik kurallarına uygun inşa etmek ve maksimum oranda elektrik üretimi sağlamak olduğunun altını çizen Karaduman, 1.131 MW kapasiteye sahip yenilenebilir enerji santralleri ile Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını ve karbon salımını azaltmanın en büyük hedefleri olduğunu vurguladı.
Mogan Enerji Yatırım Holding olarak, mevcut üç adet rüzgâr ve bir adet hidroelektrik santrali için 2022 yılının sonuna doğru hibrit güneş santrallerini devreye almayı planladıklarını açıklayan Karaduman, ayrıca iki adet jeotermal lisansı için izin çalışmalarına da devam ettiklerinin bilgisini verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ