Makine Haber

Karavelioğlu: “Yılın ilk 10 ayında 14,8 milyar dolarlık makine ihraç ettik”

Ekim ayında 1 milyar 648 milyon dolarlık ihracata imza atan makine sektörü, 2019’un ilk 10 aylık döneminde ise 14,8 milyar dolarlık ihracat yaptı. Sektör, miktar bazında ihracatını 2018’in aynı dönemine göre yüzde 12 oranında artırmayı başardı.

  • 11 Kasım 2019
Karavelioğlu: “Yılın ilk 10 ayında 14,8 milyar dolarlık makine ihraç ettik”

Ekim ayında 1 milyar 648 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren makine sektörü, yılın ilk 10 ayında toplam ihracatını ise 14,8 milyar dolara yükseltti. Miktar bazında ihracatını 2018’in aynı dönemine göre yüzde 12 düzeyinde artıran sektörün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ürünler yılın başından itibaren değişmedi. Sektörün söz konusu dönemde en fazla ihraç ettiği ürünler; endüstriyel ve evsel soğutma, yıkama ve kurutma makineleri, içten yanmalı motorlar, inşaat ve madencilik makineleri ile pompa ve kompresörler oldu.

“Almanya’da yaşanan ekonomik daralmadan olumsuz etkileniyoruz”
Makine ihracatındaki artışın küresel ticaretin artış hızını geçmesinden dolayı memnun olduklarını belirten Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Kutlu Karavelioğlu, Türk makine sektörünün, geçen yıl 2,5 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirdiği Almanya’da yaşanan ekonomik daralmadan olumsuz etkilendiğini ifade etti. Karavelioğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Avrupa ekonomisinin lokomotif ülkesi Almanya, ülkemizin en büyük ihracat pazarı olarak dış ticaret performansımızı önemli ölçüde etkiliyor. İkinci çeyrekten itibaren hâkim olan daralma nedeniyle Alman fabrikaları iş kaybı yaşıyor ve tedariklerini kısıyorlar. ABD’nin AB’den otomotiv ithalatına yeni tarife uygulama ihtimali de gelecek dönem beklentilerini aşağı çekiyor.”

“Bizim için stratejik bir pazar”
Almanya’ya ihracatta belirli alt sektörlerde sınırlı artışlar olduğunu; ancak makine aksam ve parçaları ihracatındaki düşüşün miktar ve fiyat baskısı altında 200 milyon dolara yaklaştığına dikkat çeken Karavelioğlu, “Başta içten yanmalı motorlar olmak üzere makine aksam ve parçaları ihraç eden üreticilerimiz; Almanya’daki daralmayı ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Güney Kore ve Meksika gibi makine dış ticaretinde önemli payları olan diğer ülkelerde bir ölçüde telâfi ettiler. İleri teknolojimiz ve üstün hizmet kalitemizle, makine sektörünün tüm alt gruplarında dünya genelindeki tüm pazarlarda rekabet edebiliyoruz. Fakat, Almanya bizim için stratejik bir pazar ve bu ülkede yaşanan daralmanın ihracatımız üzerindeki etkisini en aza çekebilmek için çabalarımızı artırıyoruz” diye konuştu.

“Almanya’daki tanıtım çalışmalarımıza hız verdik”
Makine sektörünün temsil edildiği tek ihracatçı birliği olan Makine İhracatçıları Birliği’nin, ‘Türkiye’nin Makinecileri’ markasıyla Almanya’daki tanıtım çalışmalarına yılın son çeyreğinde hız verdiğini kaydeden Kutlu Karavelioğlu, “Ekim ayında hem Augsburg’ta düzenlenen Interlift Fuarı’nda, hem de Dusseldorf’taki K Fuarı’nda önemli temaslarda bulunduk. Etkinliklerde, kaldırma ve taşıma teknolojilerimiz ile plastik işleme makinelerimizi başta Alman kullanıcılarımız olmak üzere dünyanın her yerinden gelmiş kullanıcılara tanıttık. Kasım ayında Stuttgart’ta düzenlenen LechExpo’da metal işleme makinelerini, bu hafta Hannover’de düzenlenen Agritechnica’da da tarım makinelerimizi tanıtacağız. Makinecilerimiz, tüm alt gruplarıyla Türkiye’nin büyüme makinesidir ve ihracat performansımızla bunu bir kez daha kanıtlayacağız” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ