Makine Haber

Türkiye sanayisinin ilk 5G senaryoları İstanbul’da tanıtıldı

WIN Eurasia, akıllı üretim için 5G vizyonunu 12-15 Mart tarihleri arasında İstanbul’a getiriyor. 5G Arena özel alanında yer alacak firmaların 5G senaryolarının Türkiye’de ilk defa sergileneceği fuar öncesinde, 16 Ocak 2019 tarihinde iş birliği töreni gerçekleştirildi.

  • 16 Ocak 2020
Türkiye sanayisinin ilk 5G senaryoları İstanbul’da tanıtıldı

Hannover Fairs Turkey tarafından organize edilen WIN Eurasia Fuarı, bu yıl 12-15 Mart tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak. Etkinlikte sergilenecek Türkiye sanayisinin ilk 5G senaryoları; Siemens, Mitsubishi Electric, MCS, i2i Systems, SICK, Universal Robots UR, Schunk, IQ Vizyon, Merlicon, Oppent, Siskon, Simtek ve Trio Mobil’in katıldığı imza töreniyle tanıtıldı.
i2i Systems’in yeni geliştirdiği yerli ve milli 5G şebekesinin ilk defa duyurulduğu törende, 5G Arena alanında uygulanacak ‘Akıllı Üretim için 5G’ senaryoları gösterilirken; ‘Tümleşik Dijitalizasyon ve Endüstri 4.0’ senaryosunda i2i Systems’in canlı 5G şebekesi de test edildi.
MCS Grup tarafından tasarlanan ‘CodeMaster Endüstri 4.0 Uygulaması’ söz konusu ağı kullanarak; Mitsubishi Electrıc robotu, Schunk robot eli ve Siemens Mindsphere bulut çözümü ile IIoT tabanlı haberleşti. Senaryo kapsamında, ürünün iş emri verildiği andan itibaren tüm yaşam döngüsü anlık olarak takip edilebildi. i2i Systems’in yerli ve milli 5G teknolojisinin kullanıldığı; SICK, Universal Robots UR ve Schunk ortaklığıyla sergilenen diğer senaryoda ise, insan-robot-bulut ve sensör etkileşimi gerçek zamanlı olarak gösterildi.

Kühnel: “Türkiye dijital dönüşümde çağ atlıyor”


Hayata geçirdikleri iş birliği ile 5G alanında özellikle farklı endüstrilerin dönüşümüne katkı sağlayacak ortak çalışmaları teşvik etmeyi amaçladıklarını belirten Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel, “Türkiye dijital dönüşümde çağ atlıyor. Yerli ve milli 5G frekansının bütünleşik 5G senaryoları üzerinde kullanılması, Türkiye’nin ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ni gerçekten ciddiye aldığını ve yeni bir döneme kapı araladığını gösteriyor. WIN Eurasia’da; otonom sistemlerden robot insan etkileşimine, anlık ısı haritası ve üretim takibinden karanlık fabrika ile yapay zekaya, derin öğrenmeden bulut sisteme kadar farklı konularda canlı 5G senaryolarını bir araya getireceğiz. Etkinlikte, Türkiye’nin endüstriyel alandaki gücünü tüm dünya görecek” ifadelerini kullandı.

Sönmez: “5G uygulamalarının bir parçası olduğumuz için mutluyuz”


Teknolojide yeni devrim Endüstri 4.0’ı hayata geçirirken, söz konusu teknolojiye uygun hızı sağlayacak 5G uygulamalarının bir parçası olmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Schunk Türkiye ve Orta Doğu Ülke Müdürü Emre Sönmez ise, “Nesnelerin internetinden bahsettiğimiz bu dönemde; durum, süreç izleme ve iletişimin doğrudan bileşen düzeyinde yapıldığı ürünlerimiz ile biz de, bu verimliliği artıracak sisteme entegre oluyoruz. Özellikle, üretim alanlarında esnek, hızlı ve verimi ciddi oranda artıracak olan 5G uygulamasının hayatımıza katılmasıyla, ticari kapasitenin artışını heyecanla bekliyoruz” diye konuştu.

Halıcı: “Sanayicilerimiz zaman kaybetmeliler”


Dijitalleşme ve Endüstri 4.0’a geçişin, ‘yerli teknoloji’ vurgusuyla Türkiye sanayisinin her kolu için her zamankinden daha kritik bir konu haline geldiğini vurgulayan ENOSAD (Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği) Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin Halıcı da, şunları söyledi: “KOBİ’lerimiz başta olmak üzere, sanayicilerimizin zaman kaybetmeden üretimde bu teknolojilere yer vermeleri, rekabette onlara önemli avantajlar sağlayacak. Özellikle, bilişim ve otomasyon gibi alanlarda Türkiye’nin teknolojik alt yapısı dikkate alındığında, yerli firmalarımızın belli ölçülerde Endüstri 4.0’a geçmeye hazır olduklarını söyleyebiliriz. ENOSAD olarak, dijitalleşme ve Endüstri 4.0’a geçişin Türkiye’nin öncelikli hedefi olması gerektiğine inanıyoruz. Bu hedefin gerçekleştirilmesinde Türkiye sanayisine hizmet etmek için gerek ulusal, gerekse uluslararası üyelerimizle her türlü iş birliğine hazır olduğumuzu bildirmek istiyoruz. Endüstri 4.0 ve dijitalleşme ile ilgili son uygulamaları takip etmek isteyen herkesi WIN Eurasia Fuarı’na bekliyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ