Makine Haber

Vestel, Wipelot iş birliği ile Forklift Takip Sistemi’ni devreye aldı

Vestel, endüstriyel IoT ve RTLS çözümleri sunan Wipelot iş birliği ile gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde Vestel City’deki pişirici cihazlar, çamaşır makinesi ve çamaşır kurutma makinesi fabrikalarında Forklift Takip Sistemi’ni devreye aldı.

  • 02 Şubat 2023
Vestel, Wipelot iş birliği ile Forklift Takip Sistemi’ni devreye aldı

Vestel, üretim üssü 1,3 milyon metrekare alana sahip Vestel City’de 6 yılı aşkın süredir devam eden Endüstri 4.0 dönüşümü tamamlanmak için çalışmalarını hızla sürdürüyor. Fabrikalarında karanlık üretim, robot-insan iş birliği, robot-robot iş birliği gibi birçok uygulaması bulunan şirket, Endüstri 4.0 kapsamında dijital dönüşümünün bir parçası olarak Wipelot ile iş birliğine giderek, Vestel City’deki üç fabrikasında birden Forklift Takip Sistemi’ni de hayata geçirdi. Pişirici cihazlar, çamaşır makinesi ve çamaşır kurutma makinesi fabrikalarında devreye alınan sistem, buzdolabı fabrikasında ve yeni faaliyete başlayacak bulaşık makinesi fabrikasında ise kurulum aşamasında.

Vestel, projeyi Wipelot iş birliği ile yürütüyor
Vestel’in Wipelot iş birliği ile yürüttüğü projede ana hedef, Manisa’daki 3 farklı fabrikada kullanılan forkliftlerin performans ölçümüydü. Projede forkliftlere montajı yapılan UWB tabanlı aktif RFID cihazlar ve sahaya hassas konum için yerleştirilen anchorlar ile forkliftlerin gerçek zamanlı olarak 1-2 metre hassasiyetle konumları sağlandı. Bu sayede, gün boyu tesis içerisinde hareket olan forkliftlere ait hareketler, Lotus yazılımı üzerinden canlı olarak izlenir hale getirildi. Kayıt altına alınan tüm hareketler, Lotus’ta yer alan geçmişe yönelik olarak ayak izi ve yoğunluk ısı haritası özellikleri ile görüntülenebiliyor.
Çalışmalar sonucunda geliştirilen sistem ile tesisin tamamında ya da ilgili çalışma bölgesinde forklift ihtiyacının analiz edilmesi için gerekli bilgiler sunularak, maliyetlerden tasarruf sağlanıyor. Forklift duruşlarının tespitiyle de ilgili alanda trafik gibi gecikmeye sebebiyet veren durumlar belirlenerek ayrıca verimlilik elde ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ