Makine Haber

Bizel: “Covid-19 salgını fabrikalarda dijital dönüşümü hızlandıracak”

Endüstriyel haberleşme alanında faaliyet gösteren Japonya merkezli bir kuruluş olan CLPA’nın (CC-Link Partner Association) Türkiye Müdürü Tolga Bizel, Covid-19 salgını ile birlikte özellikle fabrikalarda eksikliği anlaşılan dijitalleşmenin büyük bir hız kazanacağını ifade etti.

  • 02 Haziran 2020
Bizel: “Covid-19 salgını fabrikalarda dijital dönüşümü hızlandıracak”

Koronavirüs salgınıyla birlikte dijitalleşme sürecinin hız kazandığını ifade eden CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel, “Üretim başta olmak üzere hayatın her alanında dijital dönüşümün zorunlu hale geldiğini bu süreçte çok daha derinden hissettik. Önümüzdeki dönemde dijitalleşmeye yatırım yapan ve yeniliklere kolay adapte olan kurumlar avantajlı konumda olacaklar” diye konuştu.
Dijital dönüşüme mesafeli yaklaşan kurumların yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceğini vurgulayan Bizel, şöyle konuştu: “Tüm dünyada ve ülkemizde görülen koronavirüs salgınının ardından her anlamda yeni bir dünya düzeni bizi bekliyor. Yaşadığımız bu süreçte, dijital dönüşümü benimseyen kurumların faaliyetlerini hız kesmeden sürdürdüklerini görüyoruz. Sanayi 4.0’a uyumlu alt yapıya sahip olan ve üretim süreçlerinde dijitalleşmeyi pandemi öncesinde gerçekleştirmiş olan işletmeler, uzaktan erişimle verimli bir şekilde fabrikalarını yöneterek ve riski minimize ederek üretmeye devam ettiler. Henüz dijital dönüşüme adapte olamamış büyük işletmelerin yanı sıra, özellikle KOBİ’lerin bu süreçte daha dikkatli ve doğru adımlar atmaları gerekiyor. Dijital dönüşüme yapılacak yatırımlar sadece üreticiyi değil, aynı zamanda ülke ekonomimizi de olumlu yönde etkileyecek. Bundan sonraki süreçte de dönüşüme bağlı olarak; Sanayi 4.0, yapay zeka, endüstriyel nesnelerin interneti, akıllı fabrika, dijital ikiz ve siber güvenlik kavramlarının çok daha fazla gündeme geleceğini söyleyebiliriz.”

“Türkiye, robotlu otomasyon sektöründe büyük bir potansiyele sahip”
“Dünya ekonomisi üzerinde söz sahibi olan güçlerin gelecek vizyonlarına baktığımızda; bilim ve teknolojiye hâkim, yeni teknolojiler üretebilen ve bilinçli kullanabilen, teknolojik gelişmeleri toplumsal ve ekonomik faydaya dönüştürme yeteneği kazanmış ülkeler olduklarını görüyoruz” diyen Bizel, dolayısıyla yatırımların da, ağırlıklı bir şekilde robotlar, makinalar ve tüm bu sistemler arasında kesintisiz haberleşme sağlayan açık ağlar üzerine olacağının altını çizdi. Yüksek üretim kabiliyeti olan Türkiye’nin robotlu otomasyon sektöründe de büyük bir potansiyeli bulunduğunu ifade eden Bizel, “Bu üretim kabiliyetinin sürdürülebilir olması için rekabet edebilir olmak; rekabet için de üretim kalitesini artırırken maliyetleri düşürmek gerekiyor. İnsanla birlikte çalışan robotlu sistemler, tüm bu gereklilikleri bir arada sunabilecek ideal çözümlerin başında geliyor. Robotları kullandığımız işler, genelde insanların bir zaman sonra yapmaktan sıkılabildikleri tekrarlayıcı veya insan eliyle sağlanamayacak hassasiyetlere ihtiyaç olan ya da sağlık açısından zararlı ve tehlikeli işler olarak karşımıza çıkıyor. Bu işlerde robotların rol almasıyla birlikte, ilgili departmanlarda çalışanlar üretim hattında farklı bir bölüme transfer edilerek yeni bir görev alabiliyorlar. İşletmeler yetişmiş insan gücünü kaybetmek istemedikleri için, birçok fabrikada bu tür uygulamaların yapıldığını görüyoruz. Ayrıca, robotların sağladığı kapasite artışı ve hız sayesinde, büyüyen işletmelerde farklı fırsatların da ortaya çıkabileceğini söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

“İletişim verilerinin güvenilir bir şekilde yönetilmesi son derece önemli”
Sanayi 4.0 sürecindeki en önemli unsurlardan birinin; büyük verinin toplanması, paylaşılması ve işlenmesi olduğunu söyleyen Tolga Bizel, şöyle devam etti: “Akıllı fabrikalarda, robotlar dâhil üretim hattındaki tüm makine ve sistemlerin birbirleri ile çok hızlı bir şekilde haberleşmesi gerekiyor. Makinelerin birbiriyle iletişim kurabildiği akıllı fabrikalarda, iletişim verilerinin güvenilir bir şekilde yönetilmesi son derece önemli. Dijital fabrikalarda pek çok veri, çok sayıda cihaz tarafından gerçek zamanlı olarak oluşturularak, süreçlerin şeffaf bir şekilde görüntülenmesini sağlamak üzere paylaşılıyor. Bu sürecin başarısında endüstriyel haberleşme sistemlerinin bant genişliği büyük bir önem taşıyor. CLPA’nın en yeni teknolojisi olarak bu noktada devreye giren CC-Link IE TSN, Zaman Duyarlı Ağ (TSN-Time Sensitive Network) teknolojisinden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı olarak öne çıkıyor. Saniyede 100 megabit ile haberleşebilen endüstriyel haberleşme sistemlerinden 10 kata kadar daha hızlı olan bu yeni nesil teknoloji sayesinde, Sanayi 4.0’ın gereklerini yerine getirmek çok büyük ölçüde kolaylaşıyor ve sanayicilerin rekabet gücü artıyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ