Makine Haber

AKO Grup, Covid-19 sürecinde iş sürekliliğini dijital dönüşümle sağlıyor

Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biri olan AKO Grup, üretim faaliyetlerini çalışanların sağlığı ve güvenliği için alınan ilave önlemlerle sürdürüyor. Grubun gerçekleştirdiği dijital dönüşüm ve dijital alt yapı yatırımları, üretim dışı faaliyetlerin de uzaktan çalışma sistemiyle sürmesini sağlıyor.

  • 21 Nisan 2020
AKO Grup, Covid-19 sürecinde iş sürekliliğini dijital dönüşümle sağlıyor

AKO Grup; Petlas, AKO Akü ve AKOJant markaları ile tarım, sağlık, savunma, üretim ve lojistik gibi, hareketliliğin zorunlu olduğu sektörler için kilit özelliğe sahip ürünler üretiyor. Çalışan sağlığı ve güvenliği için alınan ilave önlemlerle fabrikalarında üretimi sürdüren kuruluş, dijital alt yapısıyla üretim dışı faaliyetlerin uzaktan çalışma ile devamına olanak sağlıyor.

Özcan: “Önceliğimiz insan sağlığının korunması”
Dijital dönüşümün birçok ulusal ve uluslararası firmanın gündeminde yer aldığını ifade eden AKO Grup Yönetim Kurulu Üyesi Safa Özcan, “Bunu gerçek anlamda özümseyip uygulamaya koyan işletmeler, pandemi sürecinde çalışma düzenlerinde ya aksama yaşamıyorlar, ya da aksama minimum düzeyde kalıyor. Covid-19’un ortaya koyduğu benzeri görülmedik tehdit karşısında temel önceliğimiz; çalışanlarımız ve onların yakınlarından başlayarak insan sağlığının korunması yolunda gerekli önlemleri almak ve devamında da ülkemiz ekonomisine katkılarımızı sürdürmek. Üretim tesislerimizde alınan önlemlerin yanı sıra, dijital dönüşüm de, çalışan sağlığı ve iş sürekliliğinin birlikte korunmasına olanak sağlıyor” dedi.

“Dijital alt yapıyı uzun yıllardır yaygınlaştırmış durumdayız”
Yetkili makamların geçerli açıklama ve talimatları çerçevesinde, üretim faaliyetlerini alınan önlemlerle sürdürdüklerini söyleyen Özcan, şöyle konuştu: “Gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla AKO Grup bünyesinde, başta Petlas fabrikamız ve diğer tüm üretim tesislerimizde dijital alt yapıyı uzun yıllardır yaygınlaştırmış durumdayız. Yakın zamanda kurulan AKO Akü fabrikamızda ise, Endüstri 4.0 alt yapısıyla tam otomasyonla üretim gerçekleşiyoruz. Bu tür üretim platformlarında çalışanların güvenli mesafesi, üretimi etkilemeden kolaylıkla sağlanabiliyor. Biz yine de, tüm işletmelerimizde ilave tedbirleri yürürlüğe koyduk. Üretim alanlarındaki sosyal temasın azaltılması için direktifler yayınladık. Birimler arası geçişleri sınırladık. Dışarıdan ziyaretçi alımlarını durdurduk. Girişlerde termal kameralarla ateş ölçümünü başlattık. Yemek ve oturma düzenlerini değiştirdik. Servis araç sayılarımızı artırarak, çalışanlarımızı güvenle evlerine taşıdık. Dijital alt yapımız, üretim dışı faaliyetlerin uzaktan çalışma sistemi ile sürmesine olanak sağlıyor. Ofis çalışanlarımızı uzaktan çalışma düzenine geçirdik. Tüm bu faaliyetlerle, sağlık ve güvenliğimizi riske atmadan üretim ve satış organizasyonumuzu işler halde tutuyoruz.”

Safa Özcan, Endüstri 4.0 alt yapısı ile AKO Akü’de tam otomasyonla üretim gerçekleştirdiklerini söyledi.

“Kriz dönemlerinde ayakta kalmak için kilit bir önem taşıyor”
Büyük sanayi yatırımcılarının, iş gücünün değerini bilerek teknolojinin olanaklarını en ideal şekilde kullanmalarının, kriz dönemlerinde ayakta kalmak için kilit bir önem taşıdığını ifade eden Safa Özcan, “Dijitalleşme süreçlerini ve teknolojik alt yapılarını tamamlamış işletmelerin, önümüzdeki süreçte iş süreçlerini yeniden şekillendirmeleri ve uzun vadeli değer ortaya koymaları daha kolay olacak” diye konuştu.
AKO Grup işletmelerinde erken dönemde sağlanan dijital dönüşümle; Ar-Ge, üretim, stok takip ve satış aşamalarının tümünde kendilerine özel CRM ve ERP yazılımları ile hız ve güvenirliği artırdıklarına değinen Özcan, sözlerini şöyle noktaladı: “Sadece üretim alanındaki verimlilikten söz etmiyoruz; müşterilerin beklentilerini ölçüp değerlendirmeden bunu ürüne adapte etmeye, satış operasyonlarının verimliliğinden satış sonrası hizmetlerle müşteri memnuniyeti yaratmaya kadar tüm aşamalar dijital dönüşüm stratejimiz içinde yer buluyor. Bu aşamaların her biri, bir zincirin halkalarını oluşturuyor. Bu zincire, şimdilerde yaşadığımız sıradışı toplumsal önlemler altında üretimi sürdürmek de eklendi.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ