Makine Haber

Covid-19 salgınından ekonomik olarak etkilenmeyen hiçbir sektör kalmayacak

Euler Hermes’in yayınladığı yeni rapora göre, Covid-19 salgınının yayılmasıyla birlikte, küresel bazda söz konusu süreçten ekonomik olarak etkilenmeyen hiçbir sektör kalmayacak. Raporda; otomotiv, ulaştırma, elektronik ve gıda dışı perakendenin salgından en çok etkilenen sektörler arasında yer alacağı vurgulanıyor.

Covid-19 salgınından ekonomik olarak etkilenmeyen hiçbir sektör kalmayacak

Covid-19 (Koronavirüs) salgını tüm dünyaya yayılırken, virüsün ekonomik yansımaları dünya ekonomisini olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Hükümetlerin virüsün yayılımını durdurmak adına aldığı önlemler, dünya ticaretini neredeyse durma noktasına sürüklüyor. Euler Hermes’in yayınladığı yeni rapora göre; Covid-19 salgınının yayılımının hızlanmasıyla birlikte, küresel olarak söz konusu süreçten etkilenmeyecek hiçbir sektörün olmayacağı tahmin ediliyor. Raporda; ulaştırma, otomotiv, elektronik ve perakendenin süreçten en çok etkilenen sektörler arasında yer alacağı belirtiliyor.

Otomotiv sektörünün yüzde 10 küçülmesi bekleniyor
Otomotiv sektörü, var olan yapısal zayıflığı ile salgından fazlasıyla zarar görüyor. 2019 yılında yüzde 4 küçülen sektörün, salgının ekonomik etkileriyle beraber bu sene yüzde 10 küçülmesi bekleniyor. Söz konusu küçülmeden; otomotiv perakendecilerinin, toptan satıcıların ve tedarikçilerin olumsuz etkileneceği tahmin ediliyor. Şubat ayında yıllık satışlarda yüzde 80 düşüş yaşayan otomotiv sektörü, krizin etkilerini derinden hissedecek. Covid-19 salgınının çıkış noktası olan Wuhan; Çin’in araç üretiminin yüzde 10’unu temsil etmesinin yanı sıra, yerel operatörlere parça veren ve dünyanın kalanına ihraç eden yüzlerce otomotiv parçası tedarikçisinin merkezi konumunda. Bu gelişmeler, yılbaşından bu yana arzı ciddi bir şekilde etkiliyor.

Havayolu şirketleri de ciddi zarar görmüş durumda
Ülkelerin aldığı tecrit önlemleriyle havayolu şirketleri de ciddi zarar görmüş durumda. Şirketlerin kilometre başına yolcu gelirlerinde, aralık ayından bu yana yüzde 40 oranında düşüş yaşandığı gözlemleniyor. Bu da, şirketlerin 2020 gelirlerinde en az 100 milyar dolarlık bir düşüşün gerçekleşeceği anlamına geliyor. Düşen hisse senedi fiyatları, borçlu ve düşük maliyetli (low-cost) havayollarını da tehlikeye atıyor. Var olan zorlukları daha da derinleştiren bir etken de likidite şoku. Ulaştırma sektörü küresel hisse senedi endeksi, yüzde 15 gerilemiş durumda ve bu gerilemenin süreç boyunca devam edeceği tahmin ediliyor.

Elektronik bileşen üreticilerine verilen yeni siparişlerde ani bir düşüş oldu
Çin’deki montaj fabrikalarının uzun süre kapalı kalması, özellikle son tüketiciye yönelik elektronik cihazlarda yer alan gelişmiş bellek, bilgi işlem ve telekomünikasyon chip gibi elektronik bileşen üreticilerine verilen yeni siparişlerde ani düşüşe neden oldu. Bu durumda; Güney Kore, Tayvan, Japonya ve Çinli üreticilerin en çok risk altında olan grup olduğu belirtiliyor. Çoğunlukla bölgesel müşterilere hitap eden Avrupa ve ABD merkezli dökümhanelerin ve entegre oyuncuların Çin’in sınırlama önlemlerinin etkilerinden kurtulduğu tahmin ediliyor. Salgının yayılmasıyla, Avrupalı ve Amerikalı üreticilerin yerel sanayi üretimindeki düşüşlerden sert bir şekilde etkilenmesi; Çin’deki karantina önlemlerinin arz şokuyla etkilediği Asyalı üreticilerin ise azalacak talep ile mağdur olması bekleniyor.

Karantina önlemleri satışları ciddi bir şekilde etkileyecek
Gıda dışı perakende sektöründe ise, karantina önlemlerinin satışları ciddi bir şekilde etkileyeceği ve hâlihazırda savunmasız olan şirketlerin kâr marjlarını düşüreceği tahmin ediliyor. Sektörün ana segmentlerinin (elektronik, ev aletleri, tekstil) 2-3 ay yetecek stok seviyelerine sahip olması ise, sistemsel tıkanmanın önüne geçiyor. Çin’de montaj fabrikalarının üretime ara vermesinden kaynaklanan popüler akıllı telefon ve video oyun konsollarının arz sıkıntısı nedeniyle satışlarda düşüş yaşanması olasılığı konusunda uyarılar da devam ediyor. Sektörün piyasa değerinin yüzde 12 azalmasının ise önemli bir risk unsuru olduğu vurgulanıyor.
Enerji sektöründe de, petrol üreticileri hem talepteki düşüşten, hem de fiyatların gerilemesinden olumsuz etkileniyorlar. Yenilenebilir enerji şirketleri ise, tedarik zincirlerindeki aksaklıklar nedeniyle zorluklar yaşıyorlar.
Makine sektörü, zayıf ekonomik ortamın oluşturduğu kırılgan küresel görünüm ile birçok nihâi pazarı zor durumda bırakıyor. Sektör, gelirlerinin yüzde 20-30’luk kısmını oluşturduğu için Çin’e bağımlı halde. İnşaat sektörü, Çin başta olmak üzere Asya Pasifik Bölgesi ile beraber potansiyel iflas riskleriyle karşı karşıya.

Euler Hermes, 126 sektörün risk derecelendirme notunu düşürdü
Euler Hermes, geçen hafta 126 sektörün risk derecelendirme notunu düşürmüştü. Not indirimleri ile beraber küresel ekonomideki yavaşlığa dikkat çeken Euler Hermes, 26 ülkenin notunda da değişikliğe gitti. Euler Hermes’in risk derecelendirme değerlendirmesinden; 52 not indirimi ile Batı Avrupa, 29 not indirimi ile Asya Pasifik, 24 not indirimi ile Orta ve Doğu Avrupa en çok etkilenen bölgeler oldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ