Makine Haber

TSKB, koronavirüs salgını sürecinde üretimi sürdüren şirketler için bir yol haritası hazırladı

Köklü bilgi birikimi ile kurumsal bankacılık, yatırım bankacılığı ve danışmanlık alanlarında hizmetleriyle şirketlere her süreçte destek olan TSKB, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sürecinde, sahada çalışmaya ve üretmeye devam etmek zorunda olan şirketler için bir yol haritası oluşturdu.

  • 10 Nisan 2020
TSKB, koronavirüs salgını sürecinde üretimi sürdüren şirketler için bir yol haritası hazırladı

Aralık 2019’da Çin’de başlayan ve hızla yayılan Covid-19 (koronavirüs) salgını kısa sürede tüm dünyanın en önemli gündem maddesi haline geldi. Topyekûn mücadeleye tanık olunan söz konusu dönemde, en çok ihtiyaç duyulan ise yaşamın ve üretimin en sağlıklı şekilde sürdürülebilirliğini sağlamak.
Köklü bilgi birikimi ile kurumsal bankacılık, yatırım bankacılığı ve danışmanlık alanlarında hizmetleriyle şirketlere her süreçte destek olan TSKB, koronavirüs salgını döneminde toplumsal hayatın devamlılığı için sahada çalışmaya ve üretmeye devam eden şirketler için etkili bir yol haritası çıkardı.
7 temel başlıkta toplanan yol haritasını bir infografik haline de getiren TSKB, hazırladığı çalışmada; öncelikle önlemlerin planlama, uygulama ve yürütme süreçlerini bir proje ciddiyeti ile ele alacak ekiplerin kurulmasının önemine işaret ediyor.
Yol haritasında, “İçinden geçtiğimiz salgın döneminde, hayatın devamlılığı temel ihtiyaçların karşılanması yönünde üretimin sürekliliğinden geçiyor. Bu da, ancak çalışan sağlığının etkin şekilde korunması için şirketlerin sistemsel bir bakış açısıyla sorumluluk almaları ile mümkün” deniliyor.

Yapılması gerekenler:
Yol haritasında, alınması gereken önlemler şu şekilde sıralandı:
Tesis içinde ve dışında kullanılacak maskeler temin edilmeli ve her çalışanın maskesinin olduğundan emin olunmalı.
Tüm ofis, fabrika, depa veya şantiye tesislerinde uzun süreli koruma sağlayan ilaçlama ve temizlik yapılmalı.
Dışarıdan sipariş edilen ve depolardan çıkışı yapılan her türlü malzeme ve paket dezenfekte edilmeli.
Kalabalık şirketlerde ve fabrikalarda çalışma saatleri, farklı vardiya kombinasyonları ile tekrar oluşturulmalı.
Ulaşım servislerindeki insan sayısı azaltılmalı, gerekirse bu döneme özel servis sayısı düzenlenmeli ve servislerin saatleri çeşitlendirilmeli.
Üretim alanlarına dışarıdan girmesi gereken personel ve müşterilerin öncelikle ellerini dezenfekte etmeleri sağlanmalı ve yakın temastan kaçınılmalı.

Şirketlerin toplum sağlığına verdikleri desteğin önemine dikkat çekiliyor
TSKB’nin hazırladığı yol haritasında, şirketlerin kurumsal projeleriyle toplum sağlığına verdikleri desteğin de önemine dikkat çekilerek, şu ifadelere yer veriliyor: “Birçok şirket, uzaktan eğitim içeriklerini çalışanlarının yanı sıra, ailelerin ve hatta tüm paydaşlarının kullanımına açmış durumda. Nakdi ve ayni bağışların yanında, sağlık ekiplerine konaklama olanağı sağlayan oteller, üretim bantlarında maske, sağlık ekipmanı, hijyen malzemesi üretimine geçen markalar, bilgilendirici mesajlarla toplumsal farkındalığı ve motivasyonu artıran şirketler, bu zorlu dönemin hızla geride kalması için sorumluluk alırken; toplumsal dayanışma açısından da örnek teşkil ediyorlar.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ