Makine Haber

Povlsen: “Cobot teknolojisinin öncüsü olan şirketimiz kârlılığını ve istihdamını artırmayı sürdürüyor”

Dünya çapında 50 binden fazla cobot sattıklarını ifade eden Universal Robots Başkanı Kim Povlsen, Danimarkalı robotik şirketleri tarafından istihdam edilen çalışan sayısının 2025 yılına kadar 23 bine ulaşmasının beklendiğini dile getirdi.

  • 17 Kasım 2022
Povlsen: “Cobot teknolojisinin öncüsü olan şirketimiz kârlılığını ve istihdamını artırmayı sürdürüyor”

Finansal kârlılığını ve istihdamını artırmayı sürdüren Universal Robots, çalışan sayısının bine ulaştığını açıkladı.
2005 yılında kurulan şirketin aradan geçen 17 yılda elde ettiği başarıları değerlendiren Universal Robots Başkanı Kim Povlsen, “Danimarkalı üç araştırmacının ağır, pahalı ve kullanımı karmaşık olan robotları değiştirmeyi hedefleyerek çıktıkları yolda; esnek, çalışması güvenli, kurulumu ve programlanması daha kolay bir robot yaratma fikri oluştu. Universal Robots olarak, o zamandan beri yeni nesil teknolojilere imza attık. Son olarak portföyümüze yeni UR20’yi ekledik. Dünya çapında 50 binden fazla cobot sattık. Biz geliştikçe, 200 bin kişilik bir şehir olan Odense merkezli Danimarka robotik sektörü de büyüdü. Danimarkalı robotik şirketleri tarafından istihdam edilen çalışan sayısının 2025 yılına kadar 23 bine ulaşacağı öngörülürken, endüstriden elde edilen toplam gelir ise şimdiden 2,8 milyar Euro’yu aşmış durumda. Bu gelişmeler ışığında Universal Robots olarak; şirketimizin önündeki muazzam büyüme potansiyelini gerçekleştirmeye hazır olmasını sağlamak için büyümeye devam edeceğiz” dedi.

“Gelecek dönemlerdeki gelişmeleri heyecanlı bir şekilde bekliyoruz”
Üniversitenin bodrum katındaki yerel bir girişimden, küresel cobot öncüsü ve pazar lideri bir markaya dönüştüklerini ifade eden Povlsen, sözlerine şöyle devam etti: “Söz konusu başarı, harika bir ürünümüz olduğunu ve dünya çapındaki birçok şirketin işlerini geliştirmek için cobotlarımızı kullanmanın faydalarını gösteriyor. Biz, neyin otomatikleştirilebileceğinin ve ne kadar kolay yapılabileceğinin sınırlarını sürekli olarak zorlayan olağanüstü yetenekli ve yenilikçi çalışanlara sahibiz. 10 yıl önce insanlar cobotların bugün neler yapabildiğini görebilseydi şaşırırlardı. İleriye baktığımızda, 10 yıl sonra da aynı şey olacak. Karmaşık otomasyon görevlerini çözmeyi kolaylaştırmak çok önemli. Önümüzdeki yıllarda tüm dünyada otomasyona artan bir ihtiyaç olacak. Bu konuda, çalışanları tehlikeli ve monoton görevlerden koruma arzusu, işgücü açığı gibi gündemler öne çıkacak. Biz de önlem olarak yeniliklerimize devam edeceğiz. Yolda olan yeni nesil cobotlarımızla, gelecek dönemlerdeki gelişmeleri heyecanlı bir şekilde bekliyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ