Yiğit: “Endüstriyel IoT çözümleri geleceğin dünyasına atılan adımın önemli bir aşaması”

Endüstriyel IoT çözümlerinin geleceğin dünyasına atılan adımın önemli bir aşaması olduğunu ifade eden Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, Endüstriyel IoT çözümleri aracılığıyla üstesinden gelinecek en önemli zorluklardan birinin verimliliğin artırılması olduğunu söyledi.

  • 12 Temmuz 2023
Yiğit: “Endüstriyel IoT çözümleri geleceğin dünyasına atılan adımın önemli bir aşaması”

Bir şirket bugün verimliliğini yüzde 10, yüzde 20 ve hatta yüzde 100 artırmanın yollarını ararken çözüme inovasyonu hızlandıran IoT teknolojisi sayesinde ulaşıyor. Özellikle günümüz üretiminde Endüstriyel IoT ürünleri yalnızca fabrikalardaki şeffaflığı artırmakla kalmıyor, aynı zamanda iyileştirme potansiyelini ortaya çıkarıyor ve üretimdeki temel zorluklara yönelik çözümler sunuyor. Her büyüklükteki şirket, Endüstriyel IoT çözümlerini uygulayarak rekabet gücünü artırıyor, önemli maliyet tasarrufları elde ediyor ve verimlilik artışı, kalite kontrolü, kestirimci bakım ve enerji yönetimi için çözümler buluyor.

“Üstesinden gelinecek en önemli zorluklardan biri verimliliğin artırılması”
Endüstriyel IoT çözümleri aracılığıyla üstesinden gelinecek en önemli zorluklardan birinin verimliliğin artırılması olduğunu söyleyen Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, “Günümüzde makine üreticileri, makine performansını artırması söz konusu olduğunda genellikle fiziksel sınırlarla karşılaşıyor ve bu da talaşlı imalat sanayide sıkça görülüyor. Bu noktada ekipmanların izlenmesine yönelik yazılım çözümleri yeni bir yaklaşım sunarken üretimin bütünsel olarak kapalı bir sistem olarak görülmesine yardımcı oluyor. IoT çözümleri de makine verilerini bilgiye dönüştürerek kullanıcının üretime daha iyi bir genel bakış elde etmesini sunuyor. Bunun sonucunda ise genellikle verimliliği artırmak için hayal dahi edilmemiş fırsatlarla sonuçlanıyor. Bir örnekle açıklamak gerekirse uzun tornalanmış parça üreticisi olan bir müşterimiz yalnızca makine verilerini mevcut bir ERP sistemine entegre etmek için bir çözüm arıyordu. Burada, Fanuc’un yazılım çözümü MT-LINKi ona yardımcı oldu; bu çözüm yalnızca verileri diğer sistemler için kullanılabilir hale getirmekle kalmadı, aynı zamanda ek işlevler de sundu. Şirket, MT-LINKi ile veri analizi sayesinde planlanmamış makine duruş sürelerini önemli ölçüde azaltarak sadece birkaç hafta içinde tesis verimliliğini yüzde 10’dan fazla artırmayı başardı” diye konuştu.

“Fanuc, üretimini otomatikleştirmeye onlarca yıl önce başladı”
Dünyanın önde gelen endüstriyel robot üreticisi olan Fanuc’un kendi üretimini otomatikleştirmeye onlarca yıl önce başladığına dikkat çeken Yiğit, kalite kontrolleri, bakım ve enerji tüketimine dair şunları söyledi: “Sürekli artan kalite gereksinimleri sadece bizi değil, tüm imalat şirketlerini, özellikle de otomotiv, havacılık ve tıp endüstrilerinin tedarikçilerini üretim süreçlerini optimize etmeye ve yüzde 100 denetime kadar daha sıkı kalite kontrolleri kullanmaya zorluyor. IoT ürünleri de burada yardımcı oluyor, çünkü kaliteyle ilgili süreç verilerini okuyabiliyor ve anormallikleri kontrol edebiliyorlar. Örneğin, ZDT robot yazılımımız yardımıyla, kaynak işlemi sırasında kalite sorunları tespit edilebiliyor. Şu anda bakımda da önleyici bakımdan kestirimci bakıma doğru bir değişim söz konusu. Bu, veri toplama ve veri analizine ek olarak uygun sensörler ve yazılım araçları gibi teknik ön koşullar gerektiriyor. IoT ürünleri de ölçüm verilerini analiz eden, anormallikleri tespit eden ve uyarılar üreten çözümler sunuyor. Son olarak, enerji maliyetlerinde fahiş artışların yaşandığı bir dönemde, enerji yönetimi konusu her zamankinden daha önemli bir konumda bulunuyor. Üretim şirketleri, Endüstriyel IoT ürünlerini entegre ederek enerji verimliliklerini optimize edebiliyor. Yazılım çözümleri, enerji tüketimini izlemek ve analiz etmek için hem canlı veriler hem de geçmiş bilgiler sunuyor. Kolay kullanım ve net görselleştirme ise enerji tüketiminden tasarruf etmek için anlamlı, veriye dayalı önlemler başlatmak için kesinlikle tercih edilmesi gereken bir faktör.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ