Makine Haber

Türk Prysmian Kablo, kadın çalışan sayısı ile öne çıkıyor

Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Türk Prysmian Kablo, sektörde kadın istihdamına verdiği önemle de fark yaratıyor. Beyaz yaka personelin yüzde 40’ını kadın çalışanların oluşturduğu şirket, söz konusu oranla Prysmian Group’un faaliyet gösterdiği 50 ülke arasında öne çıkıyor.

  • 07 Ocak 2020
Türk Prysmian Kablo, kadın çalışan sayısı ile öne çıkıyor

Prysmian Group, sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda kadın istihdamına büyük önem veriyor. 50 ülkede faaliyet gösteren grubun 2018 sonu itibariyle toplam işgücünün yüzde 30’unu kadınlar oluşturuyor. 2020’de yüzde 12 oranında kadın yöneticiye sahip olma hedefine doğru güçlü bir ilerleme kaydeden Prysmian Group, 2017’de yüzde 6,4 olan söz konusu oranı 2018’de yüzde 10,8’e çıkardı.
1964’ten bu yana Mudanya’da faaliyetlerine devam eden Türk Prysmian Kablo da, grup içinde sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarıyla ve Türk kablo sektörünün geleneksel yapısı içinde kadın yönetici ve çalışanlarıyla öne çıkıyor. 500’ün üzerinde çalışanı bulunan şirketin beyaz yaka çalışanlarının yüzde 40’ı kadın. 2019’un Eylül ayından beri yönetimi İtalyan CEO Cinzia Farisè’ye emanet olan Türk Prysmian Kablo’nun kadın yöneticileri de, hem Türkiye’de, hem de İtalya’da aldıkları eğitimlerle sektörün erkek egemen anlayışını değiştiriyorlar. Şirketin stratejik metallerinin tedarikinden sorumlu Satınalma Şefi Gamze Keçeci ise, Prysmian Group’un İtalya’daki uluslararası liderlik eğitimine Türkiye’den katılan sayılı kişilerden biri oldu.

2010’dan beri Türk Prysmian Kablo’da çalışmalarına devam ediyor
2010 yılından bu yana Türk Prysmian Kablo’da çalışmalarına devam eden Gamze Keçeci, firmanın Mudanya’daki fabrikasında Satınalma Şefi olarak görev yapıyor. Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü birincilikle, eş zamanlı olarak okuduğu Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü de üçüncülükle bitiren Keçeci, Prysmian Group bünyesinde geleceğin liderlerine verilen International Leadership eğitimine katıldı. İtalya’da Bocconi Üniversitesi tarafından verilen eğitimi bu yıl tamamlayacak olan Keçeci, sektörde öne çıkan kadın çalışanlardan biri olarak, Türk Prysmian Kablo’nun Mudanya fabrikasında kariyerine devam ediyor.

Keçeci: “Son derece verimli bir çalışma ortamı mevcut”


Kablo sektöründe kadın istihdamının gün geçtikçe arttığını söyleyen Gamze Keçeci, “İlk yıllarımda, erkek egemen bir çalışma ortamında kadın çalışan olmak elbette zorluklar içeriyordu. Ancak, Prysmian Group global şirket politikası doğrultusunda sektörde cinsiyet farkı gözetmediği için rol modellerim çok oldu. Grup içinde, ben ve benim arkamdan gelecek kadın çalışma arkadaşlarım için son derece verimli bir çalışma ortamı mevcut” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ