Makine Haber

Borçelik, ‘Kadına Güç İş Yok Projesi’nin ikinci faz çalışmalarına başladı

Borçelik, 2018 yılında hayata geçirdiği ‘Kadına Güç İş Yok Projesi’nin ikinci faz çalışmalarına başladı. Borçelik Teknik Akademi bünyesinde açılan meslek edindirme kursları ile kadın istihdam oranlarının arttırılması hedefleniyor.

  • 19 Ekim 2021
Borçelik, ‘Kadına Güç İş Yok Projesi’nin ikinci faz çalışmalarına başladı

Borusan Grup şirketlerinden Borçelik, ‘Kadına Güç İş Yok Projesi’nin ikinci faz çalışmalarına başladı. İlki 2018 yılında hayata geçirilen ve 26 kadını meslek sahibi yapan proje, kadınların işgücüne katılımlarının artırılmasına ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin gelişimine destek veriyor.
Borusan Holding’in toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda insan kaynakları politikalarından iletişime geniş bir yelpazede somut sonuçlar elde etmeyi hedeflediği ‘Borusan Eşittir Platformu’ çatısı altında hayata geçirilen ‘Kadına Güç İş Yok Projesi’, erkek egemen ağır sanayi sektöründe kadınların da her alanda çalışabileceğini vurguluyor.

Toplam 210 saatlik kapsamlı bir eğitim veriliyor
Program kapsamında başvuruda bulunan kadın adaylara teorik, sahada uygulamalı ve vinç simülatöründe uygulamalı olmak üzere Borçelik Teknik Akademi bünyesinde toplam 210 saatlik kapsamlı bir eğitim veriliyor. İlk fazdan sonra genişletilen eğitim içeriğiyle kadın istihdamının vinç operatörlüğü seviyesinde daha çok artması üzerinde çalışılan program sonunda, adaylar MYK Köprülü Vinç Operatörü Sertifikası ve Yüksekte Çalışma Belgesi alabiliyorlar. ‘Kadına Güç İş Yok Projesi’ ile belirli periyotlarla eğitimler açıp hem kurum, hem de sektör ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyen Borçelik, bölgedeki kadın istihdam oranının arttırılmasını hedefliyor.
Program için aday arayışında İŞKUR ile iş birliği yapılırken; Gemlik ve Bursa bölgesinde iş arayan kadınlara SMS aracılığıyla duyurular yapılıyor, kariyer siteleri üzerinden başvurular alınıyor. Sürecin sürdürülebilirliği de dikkate alınarak, üretim bölümlerindeki ihtiyaçlar için meslek ve meslek yüksekokullarında okuyan öğrencilerin de istihdamı söz konusu olacak.

Çakır: “İlham verecek çalışmalara imza atmaya devam edeceğiz”


Kadın ve erkeğin hayatın her alanında eşit olması gerektiğini ifade eden Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır, toplumsal gelişim için kadınların iş gücüne katılımını çok önemsediklerini aktardı. Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir meslek edindirme projesi olan ‘Kadına Güç İş Yok Projesi’ ile sadece Borçelik için değil, farklı kurumlar ve sektörler için de kaliteli insan kaynağının yetişmesine olanak tanıyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda sektörümüze öncülük edecek ve ilham verecek çalışmalara imza atmaya devam edeceğiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ