Makine Haber

thyssenkrupp, robotik arayüz platformu başlattı

Dünyanın lider asansör firmalarından thyssenkrupp, bina genelinde robot teslim hizmetlerine yardımcı olmak için bir robotik arayüz platformunu başlattı. Markets and Markets’a göre, 2018’de 11,9 milyon dolar olan teslimat robotu pazarının 2024 yılında 34 milyon dolara ulaşması bekleniyor.

  • 16 Kasım 2019
thyssenkrupp, robotik arayüz platformu başlattı

Markets and Markets’a göre, 2018’de 11,9 milyon dolar olan teslimat robotu pazarının 2024 yılında 34 milyon dolara çıkması bekleniyor. Otellerden hastanelere, idari ofislerden mağazalara kadar çok çeşitli alanlarda teslimat yapmak için robotlar kullanılıyor. Birbirinden farklı sektörden firmalar, iş gücü tasarrufu yapmak amacıyla söz konusu teknolojiye giderek daha fazla yatırım yapıyor.
Dünyanın lider asansör firmalarından thyssenkrupp Asansör Kuzey Amerika da, ABD’nin önde gelen otel ve hastanelerinde robot teslim hizmetlerine yardımcı olmak için bir robotik arayüz platformu başlattı. Daha önce binalarda robot hareketini etkileyen kısıtlamaları ortadan kaldıran arayüz, bina yüksekliğine bakılmaksızın robotun serbestçe hareket etmesini sağlıyor. Söz konusu proje, ileri mühendisliğe sahip thyssenkrupp’un daha akıllı bina taşımacılığı çözümleri konusundaki kararlılığını pekiştiriyor.

Lavallee: “Geleceğin akıllı şehirlerini şekillendirmeye yardımcı oluyoruz”
Operasyonel verimlilik arayışında olan firmaların, teknolojinin neredeyse sınırsız potansiyelini günlük faaliyetlerine nasıl uygulayabileceklerini değerlendirmeye başladıklarını aktaran thyssenkrupp Asansör Kuzey Amerika CEO’su Kevin Lavallee, “Robotlar dâhil yolcu hareketini daha güvenli ve herkes için daha verimli kılan yenilikçi teknolojilerimiz ve çözümlerimizle geleceğin akıllı şehirlerini şekillendirmeye yardımcı oluyoruz” dedi.

“Yolcu deneyimini en üst seviyeye çıkarıyor”
Thyssenkrupp’un, geliştirdiği arayüzü teslimat robotlarıyla birleştirerek; bina sakinleri için lojistiği geliştirebildiğini, verimliliği artırabildiğini ve yolcu deneyimini en üst seviyeye çıkarabildiğini aktaran firma yetkilileri, “Robotlar önceleri bağımsız çalışamıyor, çok katlı binalarda asansör kullanımları ciddi şekilde kısıtlanıyordu. thyssenkrupp’un arayüzü, robotla asansör arasında iletişim kurarak, robotların yer seçimi yapmasını ve normal yolcu gibi asansörleri kullanmasını sağlıyor. Temizlik, oda ve bagaj servislerine yardımcı olmak için robotik asansör arayüzleri uygulanabiliyor, arayüzler robotik güvenlik görevlilerine yardım ediyor, ilaç ve ambalaj dağıtımında yardımcı oluyor” diye konuştular.


thyssenkrupp’un projesinin; teslimat yapan robotların insan yolcular gibi asansörü kullanabilmesini, Wi-Fi ya da 4G LTE aracılığıyla bir asansör çağrısı yapmasını, kat seçmesini ve daha sonra varış noktasına ulaştığında asansörden çıkmasını sağladığını bildiren yetkililer, şöyle konuştular: “Bir asansörün yeterli alana sahip olup olmadığını veya robota sığmayacak kadar dolup dolmadığını belirleyebiliyor. Tüm asansör iletişimi, thyssenkrupp’un kumanda panosu aracılığıyla kablosuz olarak yapılıyor. Sadece thyssenkrupp yazılımı ve donanımı ile uyumlu olan arayüz, bir gün kadar kısa bir sürede kurulabiliyor.”

“Firmanın otomasyon yatırımıyla ilgili ilk projesi değil”
Söz konusu projenin, thyssenkrupp Asansör’ün otomasyon yatırımıyla ilgili ilk projesi olmadığını belirten yetkililer, “Şirket, teslimat robotlarının daha hızlı ve verimli olacağı bir pilot projeyi 2017’de başlatmıştı. Firma ayrıca, MAX ve AGILE ürünleri ile asansör verimliliğinde devrim yaratacak iki teknolojik gelişmeyi daha başlattı. Asansörün kullanılabilirliğini artıran ve aksama süresini azaltan ilk gerçek zamanlı ve bulut tabanlı öngörülebilir bir bakım çözümü olan MAX’in şu anda dünya çapında kurulu 100 binden fazla birimi var. AGILE asansör geliştirme paketi ise; bina yöneticilerinin yolcuları daha akıllı bir şekilde gruplandırmasına, insanları hedeflerine daha hızlı bir şekilde taşımasına, yolcu akışını gerçek zamanlı olarak ayarlamasına ve dokunmatik ekranları ve kioskları kişiselleştirmesine izin veriyor. AGILE, benzersiz bir bağlantı ve kişiselleştirme için akıllı bir ortam sağlayarak, geleneksel asansör sistemleri ile geleceğin asansörleri arasındaki mesafeyi kapatıyor” diyerek sözlerini noktaladılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ