Makine Haber

Coşkunöz, Güney Kore genel maksat helikopterinin orta gövdelerini üretiyor

Güney Kore merkezli Korean Aerospace Industries ile 60 Kore genel maksat helikopterinin orta gövde montajı için 2015 yılında anlaşma imzalayan Coşkunöz Savunma ve Havacılık, söz konusu helikopterlerin 26. orta gövdesinin teslimatını da başarıyla tamamladı.

Coşkunöz, Güney Kore genel maksat helikopterinin orta gövdelerini üretiyor

Güney Kore genel maksat helikopterinin en önemli bölümlerinden birisi olan orta gövde (Center Fuselage) montajı Türkiye’de yapılıyor. Bu kapsamda Coşkunöz Savunma ve Havacılık (CSH) tarafından üretilen 26’ncı helikopter orta gövdesi Güney Kore’ye teslim edilmek üzere yola çıktı.

Acay: “Üretim ve sevkiyatlar planlandığı şekilde ilerliyor”
Güney Kore merkezli Korean Aerospace Industries (KAI) ile 60 Kore genel maksat helikopterinin (KUH Surion) orta gövde montajı için 2015’te anlaşma imzaladıklarını söyleyen Coşkunöz Holding CEO’su Erdem Acay, “Bu çerçevede, üretim ve sevkiyatlar planlandığı şekilde ilerliyor. 2026’ya kadar da teslimatlar devam edecek” dedi.
Yüksek hassasiyet ve yüksek teknoloji gerektiren gövde montajının Türkiye’ye büyük bir yetenek ve katma değer kazandırdığını vurgulayan Acay, şunları aktardı: “Hassas parça imalatı, montaj, entegrasyon, tasarım ve mühendislik gibi hizmetlerimiz ile savunma sektörümüze değer katmanın mutluluğunu, ihracatımızla ülkemize fayda sağladığımızın bilinciyle yaşıyoruz. Havacılık alanındaki hassas işleme yöntemiyle başlayan üretim gamımızı, uçak ve helikopter gövdesi üretimi seviyesine yükselterek stratejik çözümlerdeki başarılarımızı ilerletiyoruz.”

“Türkiye’de gövde montajı gerçekleştirebilen iki firmadan biriyiz”
2026 yılına kadar devam edecek proje kapsamında kazanılan yetenekle Türkiye’de gövde montajı gerçekleştirebilen iki firmadan biri olduklarını belirten Acay, “Havacılığın en üst yetkinliklerinden birisi olan Fuselage üretim yetkinliğinin milli hava platformlarında ve global hava aracı üreticilerin ürünlerinde de kullanılması için görüşmelerimiz devam ediyor. Hâlihazırda hava aracı gövde imalat ve montaj yetkinliği ile yerli ve uluslararası firmalara hizmet veren CSH, bu alandaki yetkinliğini daha da geliştirmek için hızla ilerliyor” diyerek sözlerini tamamladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ