Makine Haber

Otokar’ın dijital dönüşüm projeleri iki ödülle taçlandı

Otokar, IDC’nin düzenlediği Yapay Zeka, Analitik ve RPA Teknolojileri Yarışması’nda, ‘Analitik ve Büyük Veri’ kategorisinde Akıllı Yedek Parça Optimizasyonu Projesi ile, Smart Manufacturing etkinliğinde ise, OTOperasyon Projesi ile ‘Üretimde Mobilite’ kategorisinde ödüle lâyık görüldü.

  • 22 Kasım 2019
Otokar’ın dijital dönüşüm projeleri iki ödülle taçlandı

Sakarya Arifiye’de ürettiği araçları 60’ın üzerinde ülkeye ihraç eden Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, dijital dönüşüm vizyonu kapsamında geliştirdiği projelerle de sektörde öncü olmayı hedefliyor. En yeni üretim teknolojileriyle şirketteki tüm birim ve paydaşları bilgi teknoloji sistemleriyle birbirine bağlamak için son iki yıldır dijital dönüşüm çalışmalarına ağırlık veren ve farklı başlıklarda birçok projeyi eş zamanlı olarak yürüten şirket, IDC tarafından iki ödüle birden lâyık görüldü.

“56 yılda birçok ilke imza attık”
Ar-Ge, mühendislik kabiliyeti, deneyimli ve yetkin insan kaynakları ile 56 yılda birçok ilke imza attıklarını ifade eden Otokar firmasının yetkilileri, “Türkiye’den yurtdışına teknoloji ihraç eden Otokar, Yapay Zeka, Analitik ve RPA Teknolojileri Yarışması’nda, Akıllı Yedek Parça Optimizasyonu (SPOT) projesi ile ‘Analitik ve Büyük Veri’ kategorisinde IDC tarafından ödüllendirildi. İkinci ödülü ise, IDC’nin düzenlediği Smart Manufacturing etkinliğinde kazandık. Üretim hatlarında kullanılan ve Otokar kalitesinin sürdürülebilirliğini sağlayan operasyon sayfalarının dijtal ortamda hazırlanması ve gösterilmesini konu alan OTOperasyon, ‘Üretimde Mobilite’ kategorisinde ikincilik ödülüne lâyık görüldü. Ödüller, Otokar’ın dijital dönüşüm proje ekibi tarafından teslim alındı” dediler.
Tüm faaliyetlerini ‘topyekûn mükemmellik felsefesi’ ile sürdürdüklerini vurgulayan yetkililer, şöyle konuştular: “Otokar; Ar-Ge, yeni ürün ve üretim teknolojilerinin geliştirilmesi, dijitalleşme ve ürünlerin çevresel etkilerinin azaltılması gibi alanlara yönelik son 10 yılda 1 milyar TL’nin üzerinde harcama gerçekleştirdi. Üretimden tedarikçi ve bayilerine kadar tüm paydaşlarının iş süreçlerini hızlandırmak için dijital dönüşüm çalışmalarına ağırlık veren şirket, çağın gerekliliklerini yakından takip ederek dijital dönüşüm konusunda da öncü olmayı hedefliyor.”

“SPOT yazılımı ile bekleme sürecini minimuma indirdik”
Müşterilerin araçlarıyla ilgili parça ihtiyaçlarını istedikleri anda sağlamak üzere geliştirilen Akıllı Yedek Parça Optimizasyonu (SPOT) yazılımı ile bekleme sürecini minimuma indirdiklerini aktaran yetkililer, “Çift kademeli makine öğrenme algoritması kullanılarak geliştirilen SPOT, sahip olduğu akıllı özelliklerle müşterilerin geçmişteki ihtiyaçlarını analiz ediyor. Yazılım, henüz ihtiyaç oluşmadan bu durumu ön görerek, uygun parçaları tahmin ediyor ve stok teminini sağlıyor. Geliştirilen yazılımla stoklarını optimize eden, kaynaklarını daha verimli halde kullanmaya başlayan Otokar, satış sonrası hizmetlerde de iddiasını farklı bir noktaya taşıdı” diye konuştular.

“OTOperasyon iş süreçlerinde yeni bir dönemin kapısını araladı”
Otokar otobüs üretim hattında kullanılan operasyon sayfalarını dijital ortama taşıyan OTOperasyon’un, iş süreçlerinde yeni bir dönemin kapısını araladığını ileri süren yetkililer, konuşmalarını şu şekilde sürdürdüler: “Üretim bandındaki operasyon sayfaları için yeni bir standart getiren uygulama, parça kullanımından süreçlerin raporlanmasına kadar tüm sürecin tablet bilgisayarlardan takip edilmesini sağlıyor. Üretim hattındaki çalışanların videolarla desteklendiği OTOperasyon’la birlikte, yönetim birimlerine anlık raporlama ekranı da sunuldu. Üretimde kalite çıtasını artıran uygulama, iş süreçlerinde hatayı minimuma indirerek; araç veya lokasyon bazlı hedef takibini hızlandırdı.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ