Makine Haber

Tanzawa: “Herhangi bir robotun tamirini 20 saatten kısa bir sürede gerçekleştirebiliyoruz”

Avrupa çapında, bir müşterinin telefon etmesi ile robotlarının başarılı onarımı arasındaki toplam sürenin 20 saatten az olduğunu ifade eden Fanuc Europe Başkanı ve CEO’su Shinichi Tanzawa, şimdiye dek ürettikleri tüm ürünlerin yüzde 99,97’sini kapsayan yedek parçaları stoklarının olduğunu da vurguladı.

  • 25 Nisan 2022
Tanzawa: “Herhangi bir robotun tamirini 20 saatten kısa bir sürede gerçekleştirebiliyoruz”

Nümerik kontrol sistemlerinin dünyanın önde gelen markalarından Fanuc, yüksek kalite ve işlevselliğe sahip robotlarıyla fabrika otomasyonunda geleceğe dokunan çözümler üretirken, müşterileriyle de güvenilir ilişkiler kuruyor. Yüksek kalitedeki ürün gamıyla uzun yıllar yüksek performansı garanti eden şirketin müşterilerine sunduğu Zero Down Time uygulaması, robotların bakıma ihtiyaç olduğunu iki hafta önce haber veriyor. Bunun yanı sıra üretilen tüm ürünlerde yüzde 99,97 oranında ve 700 bini aşkın yedek bileşenin yer alması, hizmet aksamasını sıfıra indiriyor.

“Müşterilerimize üç hayati unsur sunuyoruz”
Çoğu zaman yıllarca süren bakım bedellerinin robotun kendi satın alma fiyatını geçtiğini belirten Fanuc Europe Başkanı ve CEO’su Shinichi Tanzawa, “Müşterilerimize doğru karar vermeleri için işlevsellik, fiyat ve kalite olmak üzere üç hayati unsur sunuyoruz. Fanuc’ta, daima kalitenin işlevsellik ve fiyat kadar önemli olduğunu vurguluyoruz. Bu sayede de, robotlarımız en rekabetçi ürünlerden iki kat daha uzun bir kullanım ömrüne sahip oluyor. Ayrıca tüm geliştirme faaliyetlerimizde maliyet azaltma, daha yüksek güvenilirlik ve daha az parça noktasına odaklanıyoruz. Daima daha az parça kullanarak ürünlerimizi basitleştirmeye çalışıyoruz. Bu da maliyetleri azaltıp güvenilirliği artırmamıza yardım ediyor. Daha az parça, daha az başarısızlıktır” dedi.

“Güvenilirlik ve kalite müşteriler için daha önemli bir konuma geldi”
Güvenilirlik ve kalitenin Avrupa’da müşteriler için daha önemli bir konuma geldiğini belirten Tanzawa, bunun da Fanuc tarafından sunulan hizmet garantisiyle sağlandığını vurguladı. Tanzawa, şunları söyledi: “Önleyici bakım çözümlerimizden biri, ‘Zero Down Time’ dediğimiz uygulama. Bazı müşterilerimiz, bakım randevuları planlamak için bu aracı kapsamlı bir şekilde kullanıyor. Buradaki hedefimiz, bir robotun arızalanmadan önce bakıma ihtiyaç duyduğuna dair iki hafta önceden bildirimde bulunmak. Bunu da, robotlara ve imalat makinelerimize, önleyici bakım ihtiyacını belirtmek için gerekli sinyalleri üreten Fanuc servo motorlar entegre ederek gerçekleştiriyoruz.”

“Robotların uzun yıllar sorunsuzca kullanımını mümkün kılıyoruz”
Uygulanan ‘Service First’ politikası sayesinde robotların uzun yıllar sorunsuzca kullanımını mümkün kıldıklarını ifade eden Shinichi Tanzawa, “Avrupa çapında, bir müşterinin telefon etmesi ile robotlarının başarılı onarımı arasındaki toplam süre 20 saatten az. Ayrıca, şimdiye dek ürettiğimiz tüm ürünlerin yüzde 99,97’sini kapsayan yedek parçaları stokumuz var. Sadece Avrupa’daki depomuzda 360 bin yedek parçaya sahibiz ve Avrupa’da diğer yerlerde bulunan stoklar dahil olmak üzere 700 binden fazla yedek bileşene erişimimiz var. Bu sayede, herhangi bir robotun tamirini 20 saatten kısa bir süre içinde gerçekleştirebiliyoruz. Şu anda 4 bin yedek parça talebinden 1’ini atlasak da, Avrupa dışındaki bir Fanuc bölgesinden 1 ilâ 2 hafta içinde yedek parçaları getirtebiliyoruz” açıklamasında bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ