Makine Haber

Sensör olarak kullanılan kaynak teli

WireSense teknolojisinin ilave bir sensör donanım bileşenine ihtiyacı yok; bunun yerine sensör olarak kaynak telini kullanıyor. Dönen tel hareketleriyle iş parçasını yoklayan torç, kaynak sistemi yükseklik veya kenar pozisyonu bilgisini robota aktarıyor.

  • 04 Şubat 2020
Sensör olarak kullanılan kaynak teli

Fronius

Fronius WireSense asistan sistemi, robot kaynağını daha da verimli hale getiriyor. Kaynak teli, iş parçası pozisyonunu her kaynak işlemi öncesinde kontrol eden bir sensör haline geliyor. Bu sayede; gerçek sac kenar yüksekliği ve pozisyonları bakımından elde edilen güvenilir bilgilerle, üretimdeki hatalar dengelenebiliyor ve ideal kaynak sonuçlarına ulaşılabiliyor. Sonradan yapılan işlemlerin veya hatalı üretimlerin önemli ölçüde önüne geçiliyor ve ilave optik ölçüm cihazlarına gerek kalmıyor. Sonuç olarak; ciddi oranda zaman ve masraf tasarrufu elde ediliyor.
Kaynak yapımında değişken aralıklar veya gerilim toleransları gibi iş parçası sapmaları sorunlara yol açabiliyor. En kötü durumda, bu yüzden kaynak pozisyonu değişiyor ve kaynak dikişinde tutma hataları oluşabiliyor. Üretim yapan birçok şirket, bundan dolayı robotlu kaynak için optik ölçüm cihazları kullanıyor. Sadece pahalı olmakla kalmayan bu cihazlar; aynı zamanda çarpma olasılığı sebebiyle iş parçasına erişimi zorlaştırıyorlar. Ayrıca, düzenli olarak temizlenmeleri gerekiyor ve Tool Center Point (TCP) ile sensör arasında ilave bir kalibrasyona ihtiyaç duyuyorlar. Fronius, WireSense çözümüyle daha kolay, daha sağlam ve daha titiz bir alternatif sunuyor.

WireSense nasıl çalışıyor?
WireSense teknolojisinin ilave bir sensör donanım bileşenine ihtiyacı yok; bunun yerine sensör olarak kaynak telini kullanıyor. Dönen tel hareketleriyle iş parçasını yoklayan torç, kaynak sistemi yükseklik veya kenar pozisyonu bilgisini robota aktarıyor. Örneğin; söz konusu bir bindirmeli kaynak dikişiyse, kaynak yapılacak kenar pozisyon tam olarak tanımlanabilmekte veya olası sapmalara tepki verilebilmektedir. Robot, uygulamaya özel oluşturulmuş bir programı temel olarak kaynak dikişi gidişini uyarlamaktadır.
Robot, yükseklik bilgisini değerlendirerek sadece kenar gidişatını belirlemekle kalmaz; aynı zamanda gerçek kenar yüksekliğini de belirler. Bu sayede, saclar arasında tam bir aralık tanımlamasının yapılması mümkün. 0,5 milimetre üstü yüksekliğe sahip kenarlar algılanmaktadır.


WireSense; çelik, paslanmaz çelik, alüminyum ve diğer alaşımlarda aynı derecede kullanılabilmektedir. WireSense, özellikle alüminyumda kalitesini tam olarak gösterebilmektedir: Alüminyumun yansıyan yüzeyi sebebiyle optik ölçüm cihazları sıklıkla işe yaramamaktadır. Ayrıca, optik sensörler genelde ilave donanımlarla robota dâhil edilmekte ve robot kolu için bir çarpma olasılığı oluşturmaktadır. Dolayısıyla iş parçasına erişime bağlı olarak, kamera veya lazer kullanımı sorunlu hale gelmektedir. Tel sensörü, bu yönde herhangi bir sınırlamaya sebep olmamaktadır.

Uyarlanabilir robotlu kaynak yönünde önemli bir adım
WireSense, iş parçası kenarlarının ve aralıkların ölçülmesini mümkün kılan yükseklik bilgilerini sağlamaktadır. Devreye alma kapsamında, farklı aralık boyutları için kaynak parametreleri tanımlanabilmekte ve kaydedilebilmektedir. Dolayısıyla WireSense asistan sistemi, uygun kaynak parametrelerine erişebilmek için robotun gerçek iş parçası koşullarını tanımlamasını mümkün kılmaktadır. Tutma hatalarına yol açabilecek olası aralıklar ve diğer sapmaların beklenmesi sebebiyle, sensörler kullanılmaması durumunda yüksek bir dikiş kalitesi sağlayabilmek için çoğunlukla düşürülmüş bir hızla kaynak yapılmaktadır. Bu bilgilerin önceden elde edilmesi sayesinde, robot tam otomatik olarak optimum hızla çalışabilmekte ve bu da döngü süresini ilaveten optimize etmektedir. Böylelikle yeni WireSense teknolojisi, uygun şekilde optimize edilmiş parametrelerle daima doğru dikiş pozisyonunda kaynak yapılmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla, sonradan yapılan görsel kontrollere duruma göre gerek kalmamakta ve sonradan yapılan işlemler ile hatalı üretimler neredeyse yüzde 100 oranında azaltılabilmektedir.

TPS/i kaynak sistemiyle kullanılabiliyor
WireSense, Fronius’un CMT kaynak prosesi için konfigüre edilmiş her TPS/i kaynak sistemiyle
kullanılabilmektedir. Doğrudan torç gövdesinde yer alan Robacta Drive CMT tel sürme ünitesinin titiz tel hareketi, bu bağlamda çok önemli bir yere sahiptir. Sistemin esnekliği sayesinde, mevcut kaynak sistemlerine sonradan donanım eklenmesi her zaman mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ