Makine Haber

Pelister: “Türkiye’nin ekonomisine ve ihracat artışına en çok katkı sağlayan ikinci sektör konumundayız”

Kimya sektörünün Türkiye’nin ekonomisine ve ihracat artışına en büyük katkı sağlayan ikinci sektör konumunda olduğunu ifade eden İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, yıl sonunda yeni bir rekora ulaşmayı beklediklerini dile getirdi.

Pelister: “Türkiye’nin ekonomisine ve ihracat artışına en çok katkı sağlayan ikinci sektör konumundayız”

Kimya sektörünün ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 21,7 ile rekor bir büyüme gerçekleştirdi. Net ihracatın büyümeye en çok katkı verenlerden olduğunu görüyoruz. Üretim, ihracat ve yatırımlar ile büyümek ülkemizin büyüme stratejisi olduğu kadar, sürdürülebilirlik bakımından da önem taşıyor. Kimya sektörümüz de, ülkemizin ekonomisine ve ihracat artışına en büyük katkı sağlayan ikinci sektör konumunda” dedi.

“Yıl sonunda yeni bir rekora ulaşmayı bekliyoruz”
Sektörlerinin ikinci çeyrekte kapasite kullanım oranının geçen yıl ortalama yüzde 67,93 iken, 2021’de ortalama yüzde 74,66 olduğunu anlatan Pelister, şöyle devam etti: “İkinci çeyrekte mayıs ve haziran aylarında ihracatta lider konuma yükseldik. Ağustos ayında ise, ihracatımız geçen yıla kıyasla yaklaşık yüzde 50 artarak 2 milyar doları aştı. Ağustos ayı kapasite kullanım oranı ortalama yüzde 73’ün üzerinde gerçekleşti. İlk sekiz aylık dönemde, yaklaşık 16 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Bu dönemde ihracatımız yüzde 38,56 büyüdü. Ağustos ayında en çok ihracat yaptığımız ülke sıralamasında Hollanda, ABD ve Irak ilk üçte yer aldı. Kimya ihracatımızın güçlü performansını sürdüreceğini öngörüyor ve yıl sonunda yeni bir rekora ulaşmayı bekliyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ