Makine Haber

Boysan: “Endüstriyel tozlar, birçok sağlık problemine neden oluyor”

İş sağlığı ve güvenliği için iç ortam hava kalitesinin iyileştirilmesi gerektiğinin altını çizen Bomaksan Genel Müdürü R. Bora Boysan, tehlikeli maddeleri solumanın kanser başta olmak üzere birçok tehlikeyi beraberinde getirdiğini ifade etti.

  • 24 Mart 2021
Boysan: “Endüstriyel tozlar, birçok sağlık problemine neden oluyor”

Endüstriyel hammaddeler, kullanım esnasında birçok sağlık problemini de beraberinde getiriyor. Üretim aşamadında meydana gelen mesleki hastalıkların bazıları solunum yoluyla, bazıları ise deri yoluyla insanların sağlığını tehdit ediyor. Yaşanan olumsuzluklar verimliliği düşürürken, işletmelere de yüksek maliyetler yüklüyor.

“Endüstriyel hava filtrasyon sistemlerinin kullanılması büyük bir önem taşıyor”
Sanayideki hava kirliliğinin sağlık üzerinde ciddi etkiler bıraktığını vurgulayan Bomaksan Genel Müdürü R. Bora Boysan, şunları söyledi: “Endüstri gün geçtikçe gelişerek, hayatı kolaylaştıracak birçok çalışmaya imza atmaya devam ediyor. Ancak, üretim aşamalarında açığa çıkan toz, duman, gazlar ve partiküller insan sağlığına büyük oranda zarar veriyor. İç ortam hava kalitesinin iyileştirilmesi için klasik havalandırma yönteminin kullanılması verimli sonuç sağlamazken, çalışanların kirli havayı solumasına da engel olmuyor. Bu kirli hava; kanser, astım, bronşit ve zehirlenme gibi birçok hastalık riskine davetiye çıkarıyor. Bu risklerin kontrol altına alınabilmesi için endüstriyel hava filtrasyon sistemlerinin kullanılması büyük bir önem taşıyor.”

“35 yıldır endüstriyel tesislere çözüm sunuyoruz”
35 yıldır endüstriyel tesislerin toz, gaz ve duman problemlerine yönelik çözümler sunduklarını ifade eden Boysan, hava filtrasyon sistemlerinin önemi hakkında şu bilgileri verdi: “İç ortam hava temizleyicileri, maruz kalındığı durumda önemli sağlık sorunlarına neden olan iç ortam ve alerjik olmayan iç ortam kirleticilerini ortamdan uzaklaştırma için kullanılan farklı teknolojilere göre geliştirilen araçlardır. Son teknoloji filtrasyon sistemleriyle geliştirilen portatif hava temizleme cihazları, virüs, bakteri ve mikroorganizmaları sınıfının en üst kalitesinde Hepa filtreleri ile emerek iç ortam havasını temizleme özelliğine de sahip. Virüs, bakteri gibi mikroorganizmalar ile 1 mikron altı partikülleri bile yüzde 100’e yakın bir verimlilikte yakalayabiliyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ