Makine Haber

Hızlı üretim…

Yüzde 95 otomasyon derecesi ile dünyanın en modern araç imalat tesislerinden biri olan Scania tesisi, kapsamlı bir kişiselleştirmeyi de destekliyor. Montaj hattının sonuna ulaştıkları zaman neredeyse hiçbir çift kabinli kamyon birbirinin aynısı olmuyor. Peki bu faaliyet Endüstri 4.0’ın bir sonucu mu?

  • 08 Haziran 2020
Hızlı üretim…

Festo

Oskarshamn’da (İsviçre) bulunan otomotiv devi Scania, yüzde 95 otomasyon derecesi ile dünyanın en modern araç imalat tesislerinden biri. Tesis, aynı zamanda kapsamlı bir kişiselleştirmeyi de destekliyor. Montaj hattının sonuna ulaştıkları zaman neredeyse hiçbir çift kabinli kamyon birbirinin aynısı olmuyor. Peki bu faaliyet Endüstri 4.0’ın bir sonucu mu? Festo’nun otomasyon ürünleri kesinlikle sağlam bir temel oluşturdu.
Scania, 2016 yılından beri siparişe göre, kişiye özel kamyon kabinleri montajı yapıyor ve bu işlemi 288 robotun yardımı ile gerçekleştiriyor.
Oskarshamn’daki Scania’da Kabin Gövdesi Üretiminde Tesis Müdürü Marcus Holm, “Birinci sınıf bir tesiste birinci sınıf bir ürünün üretilmesi gerekiyor. Yüksek düzeyde otomasyon sonucunda, mükemmel kalitenin yanı sıra, iyi çalışma koşulları ve operatörlerimiz için ergonomi ortaya çıkıyor” diye konuşuyor.

Geleceğin fabrikası
Robotlar, panel parçalarını birleştirme istasyonlarına yerleştiriyor ve bunların kaynağını yapıyor. Tüm çalışanların yapması gereken; istasyonları yüklemek ve makineleri izlemek. İsveç iş sağlığı ve güvenliği yönetmelikleri, el tipi kaynak ekipmanı kullanımını imkânsız hale getirdi. Bir yandan kaynak aletleri çok ağır ve hantal hale gelirken; diğer yandan iş güvenliği direktiflerine göre, radyasyon nedeniyle kaynak tabancası ile operatör arasında minimum mesafenin korunması gerekiyor.
Montaj atölyesinde manuel kaynağın yasaklanması, Scania’ya iki açıdan avantaj sağladı. Oskarshamn’daki Scania’da Kabin Gövdesi Üretiminde Proje Lideri olan Lars Kreutner, bunun ‘daha iyi prosesler’ ve ‘kalite’ anlamına geldiğini ifade ediyor.
Scania, otomasyon teknolojisinden bütünüyle faydalanmak için; çalışanların robotları ve otomasyon teknolojisini nasıl kullanacağını öğrenmeleri için bir eğitim bölümü kurdu.

Pek çok değişken mümkün
Scania’nın ürettiği tüm kamyonlar 16 tondan fazla ağırlığa sahip. Şirket, örneğin yangın hizmetleri veya atık toplama için özel araç üreticisi olarak bir itibar kazanmıştır. Bu niş pazarlar bile sadece yüz binlerce değişkene sahiptir.
Scania’da Preshane ve Kaporta Bölümü’nde Otomasyon ve Elektrik Mühendisi olan Evert Forsberg, şunları söylüyor: “Kamyonlarda, yolcu araçlarından çok daha fazla kişiselleştirilmiş seçenek sunduğumuzu öğrenmek insanları şaşırtabilir. Yolcu aracı üretiminde, her araç tipinin kendi montaj hattı bulunuyor.”
Forsberg, Scania’nın tek bir montaj hattında tedarik ettiği kabinlerin tümünün montajını yaptıklarını da sözlerine ekliyor.

Endüstri 4.0 uygulamada
Fabrika, Endüstri 4.0’ın birçok önemli özelliğine (kişisel özel araçların seri üretimi, kontrol teknolojisi sayesinde esneklik, teşhis becerisinin yanı sıra, enerji verimliliği ve güvenlik çözümleri) sahip. Tüm tesis imalatçıları için modüler bir standardizasyon konsepti mevcut. Tesis operatörlerinin kanıtlanmış otomasyon ürünlerine güvenebilmeleri gerekiyor.
Bir diğer hedef de; yedek parçaların gereksiz depolamasından kaçınmak. Tüm panel parçaları pnömatik olarak çalıştırılan cihazlarda sabitleniyor ve ardından kaynak yapılıyor.
Otomasyon uzmanı Forsberg, “Önceden yapılandırılmış CPX/VTSA tipi valf adaları lehine karar verdik. Bu ürünlerin; Ethernet bağlantısı ve web arayüzü, teşhis, güvenlik, Profinet ve enerji verimliliği gibi pek çok faydası var” diye konuşuyor.
CPX/VTSA valf adası Profinet’in tek arayüzü ve ekstra kablo tesisatı gerekmiyor. Valf adası, CPX otomasyon platformu aracılığı ile teşhis verilerini sunuyor ve bunlar, önleyici bakımın bir parçası olarak sistemlerin izlenmesi amacıyla kullanılabiliyor. Proje Müdürü Kreutner, sistem bileşenlerini, arıza yapmadan ve sistemin tüm parçalarını bozmadan değiştirebildiklerini ifade ediyor.

Farklı basınç bölgeleri
Forsberg, valf adasının güvenlik konseptinden çok etkilendiklerini dile getiriyor. CPX, farklı basınç bölgelerini ve müdahale gerektiğinde egzoz bölgelerini çalıştırmaya imkân veriyor. Mobil paneller kullanılarak etkilenen sistem parçaları kontrol edilebiliyor ve samanlıkta iğne arar gibi sistemin tamamında hata aranmasına gerek kalmıyor. Ayrıca, bireysel sistem parçalarının yeniden basınçlandırılması, enerji verimliliği açısından tüm sistemin başlatılmasından çok daha avantajlı oluyor.
Kaynak robotları, kaynak tabancalarını hareket ettirmek ve metal tabakaları sabitlemek için sıkıştırılmış havaya ihtiyaç duyuyor. Soğutma suyu, kaynak sistemlerini aşırı ısınmaya karşı koruyor.
Festo, kaynak tabancaları için basınçlı hava ve soğutma suyu için eksiksiz çözümler sunuyor. Scania’da bu çözümler, çalıştırma kolaylığı için metal güvenlik aksamına entegre ediliyor (MS serisi basınçlı hava hazırlama dâhil).

Güvenilir elektrot frezeleme
Festo, statik kaynak tabancaları için Scania’nın ve ‘elektrot bileme cihazı’ (tip dresser) olarak adlandırılan, 150 nokta kaynağını tamamladıktan sonra elektrot frezeleme cihazını elektrotlara getiren ABB’nin şartnamelerine göre döner bir kol geliştirdi. Döner kol, Festo ESBF elektrikli silindirleri tarafından hassas bir şekilde konumlandırılıyor ve EMMS step motoru tarafından güç sağlanıyor. Festo, bu çözüm ile devir süresini yarıdan fazla kısalttı.
Kaynak tabancalarının tüm elektrotları kullanılırken köreliyor ve yaklaşık 150 nokta kaynak sonrasında frezelenmesi gerekiyor. Böylece, nokta kaynakların çok hassas olması sağlanıyor. Festo’da eski Scania Kilit Müşteri Yöneticisi olarak görev alan Leif Lindahl, “Elektrot frezeleme işlemi, körelmiş bir kalemin ucunun açılması ile aynı prensipte yapılıyor” diyor.
Elektrot frezeleme için kullanılan Festo kontrol kabini, motor kontrolörleri ile daha yüksek seviyedeki robot kontrolör ile iletişim içindeki CMMP ve CPX motor kontrolörlerinden oluşuyor. Lindahl, açıklamasına şöyle devam ediyor: “Ayrıca, tesis operatörleri, elektrotları nokta kaynağı için doğru pozisyona ayarlamak için freze işleminden sonra robot hücrelerine girmek zorunda olmadıkları için güvenlik de artmıştır.”

1 adede kadar
Scania Oskarshamn’da araç imalatında yeni bir çağ başlatıyor. Neredeyse tamamen otomatik olan sistem, tek bir montaj hattında 1 adede kadar işlem yapılmasına olanak sağlayan esnekliğe sahip. Kaporta bölümü, Endüstri 4.0 doğrultusunda yoluna devam ediyor. Yeni fabrika, bir örnek teşkil ediyor ve Scania, Brezilya’da São Paulo’daki Scania tesisinde benzer bir fabrika inşa edecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ