Makine Haber

Aydoğdu: “WIN Eurasia Fuarı’nda ‘mini akıllı fabrika’ kuracağız”

12-15 Mart tarihleri arasında düzenlenecek WIN Eurasia Fuarı’na 122 ülkeden 78 bine yakın ziyaretçinin katılmasının beklendiğini aktaran Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, Türk makine sektörünün rekabetçi gücünü göstermek için oluşturdukları ‘mini karanlık fabrika’nın prototipini fuarda sergileyeceklerini söyledi.

  • 24 Şubat 2020
Aydoğdu: “WIN Eurasia Fuarı’nda ‘mini akıllı fabrika’ kuracağız”

1 milyon doları aşan yatırımın sonucu ortaya çıkan yerli robot otomasyon sistemi Cubebox ve üretim-verimlilik takip yazılımı Kapasitematik ile Tezmaksan, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’ne kuracağı ‘mini karanlık fabrika’ prototipi ile 122 ülkeden gelecek olan 78 bin sektör profesyoneline çalışmalarını sergileyecek. Şirket, ‘mini karanlık fabrika’ prototipindeki üretim sürecinin takibini ise, yine kendi geliştirdiği Kapasitematik App uygulaması ile anlık olarak gerçekleştirecek.

“Türkiye’nin uluslararası arenada daha rekabetçi olmasını sağlıyoruz”
Geliştirdikleri robotlu otomasyon çözüm ve yazılımları ile Türkiye’nin uluslararası arenada daha rekabetçi olmasını sağladıklarını ifade eden Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “Günümüzde fabrikaların en önemli yatırım maliyetlerinden biri olan kapasite yatırımları, fabrikalar akıllandıkça ve üretimden daha yüksek verim alındıkça azalıyor” dedi.
Özel çözüm ve ürünleri ile 2019 yılında 20’yi aşkın fabrikayı dijitalleştirdiklerini, 150 makinayı da ‘akıllı’ hale getirdiklerini aktaran Aydoğdu, şunları söyledi: “Şu anda bu makinalardan saniyede anlık 500 MB ile 1 GB arasında veri alıyoruz. 2020 için Türkiye’de 40 fabrikayı daha dijitalleştirip ‘akıllı’ hale getireceğiz.”
Otomasyon sistemlerinin faydaları hakkında da bilgi veren Aydoğdu, “Kapasite yatırımlarından doğan maliyet azaldığı gibi, otomasyon sayesinde süreçlerden sapmadan, daha dar tolerans limitleri ile çalışılıyor. Ayrıca, arızaların önceden anlaşılması ve vaktinde tedbir alınmasını sağladığı için hem üretimin aksamından doğan zararın, hem de iş kazalarının önüne geçiliyor” diye konuştu.

“Kapasitematik, Apple Online mağazasına eklendi”
Türk makine sektörünün rekabetçi gücünü göstermek için oluşturdukları ‘mini karanlık fabrika’ prototipi hakkında da açıklamalarda bulunan Hakan Aydoğdu, “Prototipte; makineden makineye 10 GB veri aktaracak şekilde 5G ile uyumlu hale getirilen yerli ve milli üretim takip ve verimlilik programı Kapasitematik, fabrikaların operatörsüz çalışmasına olanak tanıyan ve verimliliği yüzde 50 oranında artıran robotlu otomasyon sistemi Cubebox ve yazılımı Robocam yer alacak. Çevrimiçi proses kontrolünde eksiksiz çözümler sunan Renishaw Equator CNC ölçme sistem entegrasyonu da, ‘akıllı fabrika’ prototipinin en önemli bileşenlerinden birini oluşturacak. Mini fabrikada, bütün otomasyon ve robot sistemleri 5G hızına uygun şekilde tek merkezden çalışacak şekilde tasarlanırken; 122 ülkeden gelecek olan 78 bin sektör profesyonelinin üretim sürecini alt kırılımlarıyla birlikte yakından takip edebilmesi için Kapasitematik, Apple Online mağazasına eklendi. Dileyenler, APP Store’den uygulamayı indirmeleri halinde, WIN Eurasia 2020’de gerçekleştirilecek ‘akıllı fabrika’ kurgusunu fuar boyunca anlık, uzaktan ve canlı olarak izleyebilecekler” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ