Makine Haber

Halıcı: “Robotlar ve dijitalleşme istihdam imkânlarını artıracak”

Toplumdaki genel algının aksine, robotlar ve dijitalleşme ile birlikte istihdam imkânlarının artacağını ifade eden Halıcı Group CEO’su Dr. Hüseyin Halıcı, özellikle zihin gücüyle çalışan teknik çalışanlara olan talep ve ihtiyacın artacağını dile getirdi.

Halıcı: “Robotlar ve dijitalleşme istihdam imkânlarını artıracak”

Toplumda robotların ve dijitalleşmenin işsizliğe yol açacağına dair genel bir algının olduğunu ifade eden Halıcı Group CEO’su Dr. Hüseyin Halıcı, “Bunun aksine, dijitalleşme ile birlikte daha fazla iş imkânı olacak” dedi.
Artan teknolojik gelişmelerle birlikte, özellikle zihin gücüyle çalışan teknik çalışanlara olan talep ve ihtiyacın artacağını vurgulayan Halıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçmişte kazma ve kürekle çalışan insanlar vardı. Bugün kazma ve kürekle çalışanları, genellikle ya çok spesifik bir işte ya da amatörce yapılan kazı çalışmalarında görüyoruz. Onun yerini iş makinaları ve bunları kullanan insanlar aldı. Benzer şekilde, teknolojide de böyle olacak. Örneğin; büyük verinin analizini yaparken, büyük ölçekli veriler arasından faydalı bilgiye ulaşma, bilgiyi madenleme işinde, yapay zekayı geliştirirken, sensör yapısını geliştirenlere vb. çok sayıda çalışana ihtiyacımız var. Çünkü, teknolojinin henüz başındayız. Bana göre teknoloji daha yeni başlıyor. Düşmeyen uçak, kaza yapmayan-çarpışmayan otomobil, depremde yıkılmayan ev, bıçaksız ameliyatlar olacak. Bu da, ek istihdam ihtiyacı anlamına geliyor.”

“Fiziksel çalışmadan zihinsel çalışmaya geçilecek”
Yeni endüstriyel devrim ile beraber fiziksel çalışmadan zihinsel çalışmaya geçileceğini belirten Hüseyin Halıcı, “Böylece, işgücünden enerjiye kadar pek çok kalemde maliyetler azalacak ve bu da tüketiciye/son kullanıcıya yansıyacak. Bu doğrultuda, çalışma saatleri kısalacak ve vardiyalar fazlalaşacak. Zihinsel çalışma ile 3 vardiyalı çalışma sistemi 6 vardiyaya çıkacak” diyerek sözlerini noktaladı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ