Makine Haber

Hassas ve güvenilir yonga plaka işleme

Festo Motion Terminal VTEM, 50’yi aşkın ayrı bileşenin yerini alabilen uygulamalar sayesinde pnömatik sistemleri Endüstri 4.0 çağına taşıyor. Akıllı telefonların mobil iletişim piya­sasını 10 yıl önce baştan aşağı değiştirmesi gibi, Festo Motion Terminal de otomasyon teknolojisinde devrim yaratmak üzere tasarlandı.

  • 01 Kasım 2021
Hassas ve güvenilir yonga plaka işleme

Festo

Festo Motion Terminal VTEM dijitalleştirme ve pnömatik sis­temleri bir araya getiriyor. Hızlı bir şekilde etkinleştiren hareket uygulamaları esneklik ve enerji verimliliğinde artış sağlayıp, üretim süreçlerini hızlandırarak pnömatik sistemlerde devrim yaratıyor. Bu, aynı zamanda yonga plaka işlemede VTEM otomasyon platformu kullanımıyla sergilendiği üzere elektronik üretimi açısından da avantajlar sağlıyor.
Festo Motion Terminal VTEM, 50’yi aşkın ayrı bileşenin yerini alabilen uygulamalar sayesinde pnömatik sistemleri Endüstri 4.0 çağına taşıyor. Akıllı telefonların mobil iletişim piya­sasını 10 yıl önce baştan aşağı değiştirmesi gibi, Festo Motion Terminal de otomasyon teknolojisinde devrim yaratmak üzere tasarlandı. Artık yalnızca tek bir parça donanıma gereksinim duyulduğu için bu yeni işlev entegrasyonu tipi (yazılımla birlikte) tüm değer zincirini sadeleştiriyor. Bu sayede kullanıcılar, farklı görevleri yalnızca tek bir valfle ya­pabilir ve sekiz adet valf kullanarak 16 adet basınç regülasyon kanalını işletebilir. Böylece, mühendislikten biçim geçişlerine kadar olan iş miktarı önemli ölçüde azalır. Uzmanların Festo Motion Terminel VTEM’i ‘otomasyon teknolojisinde bir devrim’ olarak adlandırmalarının nedeni budur.

Nazik ve hassas hareketler için iki hareket uygulaması
Elektronik endüstrisindeki bir uygulamada yonga plakalara yönelik Z- ve X- eksenlerine sahip bir işleme sistemi Festo ta­rafından üretilen bir adet AEN kompakt silindir ve bir adet DGC doğrusal aktüatör kullanır. Bunlar, yonga plakaları ‘konumlama’ ve ‘oransal basınç regülasyonu’ adlı iki adet hareket uygulama­sı sayesinde nazik ve güvenilir bir şekilde taşırlar.
‘Oransal basınç regülasyonu’ hareket uygulaması aktüatörün ilerleme hareketini kontrol eder ve yonga plakaları tutmak için kullanılan vakumu regüle eder. ‘Konumlama’ hareket uygu­laması tam strok ölçüm kullanarak, hızlı bir şekilde ve titreşimi asgari düzeyde tutarak ekseni bir sonraki banda taşır. Artık bu uygulamayı kullanarak ara konumları gerçekleştirmek de mümkün. Daha uzun silindir stroklarına ve ara konumlar ba­rındırmayan harekete odaklanıldığı takdirde, kısmi strok ölçümü sağlayan ‘Soft Stop’ hareket uygulaması ideal tercihtir.

Pnömatik yardımıyla konumlama
‘Konumlama’ hareket uygulaması sayesinde, pnömatik aktüa­törler tüm çalışma stroku boyunca serbest bir şekilde konumla­nabilirler ve silindir hareketi de; hız, ivmelenme ve sarsıntı para­metrelerine yönelik sınır değerler kullanılarak kontrol edilebilir. Konum ve azami hıza yönelik dinamik ayar noktaları, bu sayede konumlama görevlerinin büyük oranda özelleştirilebilmesine izin vermektedir. Uygulama bir yandan çevrim sürelerinin ön-konum­lama sayesinde azaltılmasını; diğer yandan da doğru hareket hı­zının ve düşük darbe enerjisinin elde edilmesini sağlamaktadır.

Basınç ve vakum kontrolü
‘Oransal basınç regülasyonu’ hareket uygulaması kullanıldığın­da, her iki valf kanalı da artık birbirinden bağımsız olarak regüle edilebilir. İlk çalışan kanal, bir AEN tek etkili silindiri basınç re­gülasyonu kullanarak Z yönünde hareket ettirirken; ikinci çalışan kanal ise yonga plakayı hassas şekilde ölçümlenmiş vakum regülasyonu kullanarak nazikçe yerine yerleştirir. Entegre sistem yaklaşımı, fieldbus iletişimini tüm işlevler için tek bir fieldbus cihazı içinde birleştirir. Bu sayede hem paradan, hem de alandan tasarruf sağlanır.

Donanım yerine yazılım
Motion App aracılığıyla yeni işlevlerin hızlı şekilde etkinleşti­rilmesi sayesinde, makine tasarımcıları Festo Motion Terminal kullanarak temel bir makine tipi oluşturabilir ve sonrasında ilgili hareket uygulamalarını seçerek buna müşteri gerekliliklerine göre belirlenen farklı işlevler ve özellikler kazandırabilirler. Para­metre setlerinin kopyalanabilmesi ve aktarılabilmesi sayesinde, planlama daha kolay olur ve zamandan tasarruf sağlanır. Valflerin hangi işlevleri yerine getirdiğini dışarıdan bakarak anlamak mümkün olmadığı için; yazılım aracılığıyla işlev atamanın bir diğer avantajı da, teknik yapının kurcalanmasını önlemek ve korunmasını sağlamaktır.
Sızıntılar otomatik olarak gözlemlendiği ve uzun yedek par­ça ve aşınma parçası listeleri artık mazide bırakıldığı için bakım işlemi de basitleştirilmiştir. ‘Sızıntı tespiti’ hareket uygulaması kullanılarak arızalar hata tespit çevrimleri ve tanımlanmış eşik değerler aracılığıyla tespit edilebilir ve hangi aktüatörde meyda­na geldiği bulunabilir. Bu sayede, önleyici bakım gerçekleştirmek mümkün olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ