MESS İş Sağlığı ve Güvenliği Yarışmaları beşinci kez düzenlendi

Bu yıl beşinci kez gerçekleştirilen MESS İş Sağlığı ve Güvenliği Yarışmaları’na toplam 146 başvuru yapıldı. Düzenlenen törende; ‘Altın Eldiven’ bölümünün 4 kategori birincisi işyerine ve ‘Tavsiye Edilen Uygulamalar’ olarak seçilen 8 projeye ödül verildi. ‘Altın Öneri’ bölümünde 15 uygulama ödül alırken; törende toplam 27 ödül verildi.

  • 21 Şubat 2020
MESS İş Sağlığı ve Güvenliği Yarışmaları beşinci kez düzenlendi

İş sağlığı ve güvenliğinin yaşam kültürü olarak yaygınlaşması amacıyla MESS (Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası) tarafından hayata geçirilen MESS İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Yarışmaları bu yıl beşinci kez düzenlendi. Yarışmaya, MESS üyesi işyerlerinden toplam 146 başvuru yapıldı. Düzenlenen törende; ‘Altın Eldiven’ bölümünün 4 kategori birincisi işyerine ve ‘Tavsiye Edilen Uygulamalar’ olarak seçilen 8 projeye ödül verildi. Çalışanların önerisiyle hayata geçirilen projelerin değerlendirildiği ‘Altın Öneri’ bölümünde 15 uygulama ödül alırken; törende toplam 27 ödül sahiplerini buldu.

Akkol: “Kazaların görülme sıklığı son 20 yılda yüzde 50’ye yakın azaldı”


Törende yaptığı konuşmada, faaliyetleri arasında iş sağlığı ve güvenliğinin ilk sıralarda geldiğini ifade eden MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, “İSG’de ihtiyaç duyulan tüm iyileştirme çalışmalarının hayata geçirilebilmesi için çalışanın ve işverenin birlikte sorumluluk alması ve kolektif bir bilinçle aksiyon alması gerekiyor” dedi.
MESS’in yıllık olarak yürüttüğü İSG araştırmalarından veriler de paylaşan Akkol, sözlerine şöyle devam etti: “MESS üyelerinin 20 yıllık trendine bakacak olursak, kazaların görülme sıklığının son 20 yılda yüzde 50’ye yakın azalma gösterdiğini görüyoruz. Bu değişimi; konuya hassasiyet göstererek, uygulamalarda iyileştirmeler yaparak, kanun ve yönetmeliklerdeki değişikliklerin de ötesinde önlemler alarak hep birlikte sağladık. Düne göre daha iyi bir yere geldik. Ancak, İSG konusunu sadece bir oran olarak göremeyiz. İşte bu nedenle, bu trend çizgisinde bir kırılma yapmamız, yarının iş sağlığı ve güvenliği konusuna daha büyük beklentilerle bakmamız gerekiyor. Çünkü, sıfır kaza hedefimizden halen uzaktayız.”

“Endüstriyel ve dijital dönüşüme öncülük edeceğiz”
2020’nin üçüncü çeyreğinde faaliyete açılması planlanan MESS’in teknoloji merkezi MEXT’in çatısı altında, Türkiye’deki endüstriyel ve dijital dönüşüme öncülük edeceklerini kaydeden Akkol, şunları aktardı: “Dünya çapında en başarılı teknoloji ve çözüm sağlayıcılarla iş birliği içinde olacağımız bu verimli ekosistemi İSG’de dönüşüm yaratmak için de kullanacağız. Dijital fabrikamızda kurgulanan senaryolar arasında İSG’ye yönelik önemli uygulamalar bulunuyor. Ergonomi analizi yaparak çalışma sırasında etrafımızdaki riskleri fark etmemizi sağlayan, çalışanın giydiklerinin İSG açısından uygunluğunu otomasyonla algılayan, çalışana takılan sensörlerle çalışırken yapılan hareketleri tespit edip zarar verecek hatalı bir hareket varsa doğru hareketin nasıl olması gerektiğini gösteren çok farklı uygulamalarımız mevcut. Ayrıca, video üzerinden riski analiz eden bir yapay zeka uygulamamız da bulunuyor. Tüm bu teknolojik habitatın içinde İSG konusuna yoğunlaşan eğitim programları da kurguluyoruz.”

İSG Ödülleri sahiplerini buldu
Yarışmaların ‘Altın Eldiven’ bölümünde, iş sağlığı ve güvenliğinin gelişimine katkı sağlayan işyeri uygulamaları işyerindeki çalışan sayılarına göre 3 alt kategoride (1-499 çalışan, 500-1499 çalışan, 1500 ve üstü çalışan) değerlendirildi. ‘Altın Eldiven’in ‘1500’den Fazla Çalışanın İstihdam Edildiği İşyeri Kategorisi’nde, ‘Bilinçli Çiftçi Güvenli Tarım’ adlı projesiyle Türk Traktör birinci olurken; diğer kategorilerdeki birinciler Anadolu Isuzu ve Beyçelik Gestamp oldu.
Bu yıl yarışmanın ‘Altın Eldiven’ bölümüne, endüstriyel otomasyon ve dijital teknolojilerin ön plana çıktığı projelerin değerlendirileceği ‘İSG 4.0 Kategorisi’ de eklendi. Söz konusu kategorinin birincisi ‘Dijital Yeraltı Su Kaçağı Arama Sistemi’ adlı projesiyle Ford Otosan oldu.
Arçelik-LG, Borusan Mannesmann, BSH Ev Aletleri, Chassis Brakes International, Erdemir Çelik Servis, Ford Otosan ve Hema Endüstri, ‘Tavsiye Edilen Uygulama’ ödülü alan şirketler arasında yer aldı.
‘Altın Eldiven’de her kategorinin birincisi, MESS Eğitim Vakfı’ndan 50 bin TL değerinde eğitim ve danışmanlık hizmeti almaya hak kazandı. Kategorilerinde 2. ve 3. sırada yer alan toplam 8 proje ise, ‘Tavsiye Edilen Uygulama Ödülü’ alarak, MESS Eğitim Vakfı’ndan 20 bin TL değerinde eğitim ve danışmanlık hizmeti kazandı.
‘Altın Öneri’ bölümünde ise, 15 üye iş yerinden çalışanların hayata geçen İSG önerileri Ipad ile ödüllendirildi.

Dereceye giren işyerleri ve projeleri:
‘Altın Eldiven Kategorisi’nin birincileri:
♦ ‘1-499 Arası Çalışanın İstihdam Edildiği İşyeri Kategorisi’: Beyçelik Gestampt Şasi/Reset Kazalarının Önlenmesi
♦ ‘500-1499 Arası Çalışanın İstihdam Edildiği İşyeri Kategorisi’: Anadolu Isuzu/Ergonomi İyileştirme Projesi
♦ ‘1500’den Fazla Çalışanın İstihdam Edildiği İşyeri Kategorisi: TürkTraktör/Bilinçli Çiftçi Güvenli Tarım
♦ ‘İSG 4.0 Kategorisi’: Ford Otosan/Dijital Yeraltı Su Kaçağı Arama Sistemi

‘Altın Eldiven Tavsiye Edilen Uygulamalar’:
♦ Arçelik-LG/Ergomatik
♦ Borusan Mannesmann/B’Dost Davranış Odaklı Güvenlik Yönetimi
♦ BSH Ev Aletleri/Rampa Emniyet Uygulaması
♦ Chassis Brakes International/İSG Yaşayarak Öğrenme
♦ Erdemir Çelik Servis/Ersem İSG Çatı Modeli
♦ Ford Otosan/Gümbür Gümbür İSG

‘Altın Eldiven İSG 4.0 Kategorisi’ tavsiye edilen uygulamalar:
♦ BSH Ev Aletleri/Rampa Emniyet Uygulaması
♦ Hema Endüstri/Yürüme Aparat Gelsin

‘Altın Öneri’ dereceye girenler:
♦ Arçelik/Çayırova Fabrikası
♦ Arçelik-LG
♦ Borçelik Çelik Sanayii
♦ Borusan Mannesmann/Gemlik Fabrikası
♦ Bosch Sanayi ve Ticaret
♦ Coşkunöz Metal Form
♦ Erdemir Çelik Servis/Manisa Fabrikası
♦ Erdemir Çelik Servis/İskenderun Fabrikası
♦ Ford Otosan/Gölcük Fabrikası (2 proje)
♦ Oyak Renault
♦ Siemens
♦ Tofaş
♦ Türk Traktör
♦ Valeo Otomotiv

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ