Makine Haber

İDDMİB, sektör temsilcileri ile Bursa’da buluştu

İDDMİB; katma değerli ihracatı artırmak, yeni pazar hedefleri belirlemek, firmaların finansal sorunlarına çözüm aramak, Ar-Ge konusunda üyelerin gelişimi, yeni teknolojilerden ve son gelişmelerden sektörün haberdar olması adına Bursa’da sektör temsilcileri ile bir araya geldi.

  • 25 Kasım 2022
İDDMİB, sektör temsilcileri ile Bursa’da buluştu

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB); katma değerli ihracatı artırmak, yeni pazar hedefleri belirlemek, firmaların finansal sorunlarına çözüm aramak, Ar-Ge konusunda üyelerin gelişimi, yeni teknolojilerden ve son gelişmelerden sektörün haberdar olması adına Bursa’da sektör temsilcileri ile buluştu.
Genel ihracata yüzde 5’lik katkı sağladıklarını ifade eden İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, sektörün ihracatının 2022’nin ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artışla 12,3 milyar dolara ulaştığını aktardı.

“Bursa’nın heyecanı çok yüksek ve potansiyeli var”
Bursa ve İstanbul’u tek bir il gibi gördüklerini, birliğin faaliyetlerini, yeni dönemdeki hedefleri kapsamında 2023 sonuna kadar yapılacak çalışmalarla ilgili bilgilendirme toplantısı yaptıklarını belirten Tecdelioğlu, “6 tane ayrı sektörde bilgilendirmelerde bulunduk. Onların yeni dönem, 2023 yılı için beklentilerini aldık. Sektör temsilcilerinin; İhracatçılar Birliği’nden, teşvik ve desteklerden, fuarlardan, B2B’lerden, Eximbank’tan bazı talep ve istekleri oldu. Talep ve istekleri not alarak gerekli makamlara bildireceğiz. Daha fazla katma değerli ihracat yapabilmek için Bursa’nın heyecanı çok yüksek ve potansiyeli var. Tüm dünyaya kendini kanıtlayan Bursa, metal sektöründe de gerçekten enleri olan bir şehir. Bu şehrimizin ihracatına, özellikle bizim temsil ettiğimiz sektörlerde daha fazla ihracat yapmak için biz de İhracatçılar Birliği olarak katkıda bulunmaya devam edeceğiz” dedi.

“Yıl sonunda 15 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabileceğiz”
Sektör olarak yıl sonunda 15 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabileceklerini belirten Tecdelioğlu, söz konusu rakamın yüzde 5’lik kısmını Bursa’da 311 birlik üyesinin gerçekleştirdiğini ve bunun büyük bir başarı olduğunu ifade etti. Bursa’nın otomotivde, metalde ve yan sanayide çok önemli bir sanayi şehri olduğunun altını çizen Çetin Tecdelioğlu, şunları söyledi: “Bugüne kadar yaklaşık 16 tane sektör toplantısı yaparak 1500’e yakın firmayla buluştuk ve bu firmaların sorunlarını dinledik. Yaklaşık 150 günlük çalışmada tam 372 tane firmayı ziyaret ederek, bu firmaların veri ve bilgilerinde güncelleme yaptık. Bilim Kurulu oluşturarak; sektörleri uluslararası arenada fuarlar, toplantılar, seminerlerle, akademisyenlerle beraber temsil ettik. Türkiye’de okuyan 250 bine yakın yabancı öğrencinin her birinin ihracat elçileri olmasıyla ilgili bir program başlattık. Birlik olarak fiziki faaliyetlerin yanında Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Trade365 projemizle her alt sektörümüz için hazırladığımız web sayfalarını yurtdışındaki alıcılara tanıtıyor, bu sitelerde yer alan Türk firmalarıyla çalışmaları için onları yönlendiriyoruz. Online akademi ve eğitimlere devam ediyoruz. Sektörün taleplerine göre ihtiyaç duyulan eğitimleri ücretsiz olarak web üzerinden veriyoruz.”

“Antalya’da alüminyum sektör çalıştayı yapılacak”
Aralık ayı başında Antalya’da alüminyum sektör çalıştayının yapılacağını duyuran Tecdelioğlu, artık her 3 ayda bir farklı şehirde yönetim kurulu toplantısı yaparak o şehirdeki üyelerle buluşma, o şehirdeki üyeleri dinleme ve İstanbul İhracatçılar Birliği’nde o sektörü temsil eden sektör temsilcileri olarak kendilerini anlatan buluşmalar düzenleyeceklerini kaydetti. Ne kadar sık iletişim olursa o kadar sağlıklı sonuçların ortaya çıktığını söyleyen Tecdelioğlu, üyelere yakın olup onlarla daha fazla zaman geçirerek aidiyet duygularının güçlendiğini ve gözlerindeki heyecanı gördüklerini ifade etti. Tecdelioğlu, “O heyecanlarını inşallah daha değerli işler yaparak, daha fazla ihracatı arttırarak önümüzdeki günlerde semerelerini görmeye başlayacağız” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ