Makine Haber

Tuncer: “Kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri ile enerji kayıpları ortadan kalkıyor”

Kojenerasyon ve trijenerasyon sistemlerinin elektrik, ısıtma ve soğutma ihtiyacına ortak bir çözüm getirdiğini ifade eden Teksan Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Ata Tuncer, enerjinin aynı yerde üretilmesi ve tüketilmesi ile de enerji kayıplarını ortadan kaldırdığını vurguladı.

  • 19 Ekim 2021
Tuncer: “Kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri ile enerji kayıpları ortadan kalkıyor”

Teksan’ın Türkiye’de ilk yerli üreticisi olduğu kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri kaliteli ve ucuz elektrik üretimine imkân tanıyor. Enerjinin verimli kullanılmasını sağlayan yeni nesil kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri; elektrik şebekesinden bağımsız olarak enerjinin tüketildiği yerde üretilmesi ve fazla enerjinin ısıtma ya da soğutma amaçlı kullanılması esasına dayanıyor. Kojenerasyonda sadece ısıtma sağlanırken; trijenerasyon sisteminde ısıtma ve soğutma ihtiyacı birlikte karşılanıyor. Enerji verimliliğinin yüzde 90’lara ulaştığı kojen-trijen sistemleri, karbon emisyonlarını azaltarak çevreyi koruyor.

“Ülke ekonomisine ciddi kazanımlar sağlıyor”
Şebeke elektriğine kıyasla daha düşük maliyetle elektrik üretilen kojen-trijen sistemleri sayesinde elde edilen enerji verimliliğinin ülke ekonomisine ciddi kazanımlar sağladığını belirten Teksan Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Ata Tuncer, “Elektrik, ısıtma ve soğutma ihtiyacına ortak bir çözüm getiren kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri, enerjinin aynı yerde üretilmesi ve tüketilmesi ile enerji kayıplarını ortadan kaldırıyor. Bu sistem sayesinde, emisyon seviyelerini kontrol altında tutmak ve karbon ayak izini azaltmak da mümkün. Özellikle hastane, fabrika ve AVM gibi enerji ihtiyacının çok yüksek olduğu alanlarda tercih edilen ve enerji maliyetlerini ciddi oranda düşüren kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri, çevreci olduğu kadar ekonomik bir yatırım olarak da dikkat çekiyor” dedi.

“Birçok devlet hastanesinde başarıyla uyguladık”
Uzun yıllara dayanan tecrübeleri, proje deneyimleri, mühendislik güçleri ve uzman ekipleri ile kojenerasyon-trijenerasyon sistemlerini birçok devlet hastanesinde başarıyla uyguladıklarını ifade eden Tuncer, şöyle konuştu: “Bu alanda yurt dışında da önemli referanslara sahibiz. Kazakistan ve Nijerya gibi farklı coğrafyalardaki büyük projelerde sistemlerimiz başarılı bir şekilde kullanılıyor. Hastanelerin yanı sıra, projeye özel terzi işi çözümlerimiz ve mühendislik gücümüzle tercih edildiğimiz birçok AVM projesinde de kojenerasyon ve trijenerasyon projelerini başarıyla uyguladık. İstanbul Sancaktepe’deki fabrikamızın enerji ve ısıtma ihtiyacını da, kendi kurduğumuz kojenerasyon sistemi ile sağlıyoruz. Kojenerasyon ve trijenerasyon sistemlerimiz ile sektördeki iddiamızı önümüzdeki dönemlerde de sürdüreceğiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ