Makine Haber

Aydoğdu: “Sanayide iş var dedik; gençleri eğitip işe yerleştirdik”

Yeni nesille ilgili sıklıkla “Şimdiki gençler iş beğenmiyor” eleştirilerinin yapıldığını ifade eden Tezmaksan Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, gençlerin iş beğenmeme eğilimlerinin meslek liseleri hakkında tam bilgi sahibi olmamalarından kaynaklandığını gördüklerini dile getirdi.

  • 06 Kasım 2020
Aydoğdu: “Sanayide iş var dedik; gençleri eğitip işe yerleştirdik”

Milli Eğitim Bakanlığı, meslek liselerinin önünü açmak ve çağın ihtiyacına uygun şekilde modernize etmek için TOBB başta olmak üzere kamu ve özel sektör iş birlikteliklerine devam ediyor. Tezmaksan tarafından kurulan ve bakanlığın onayıyla talaşlı imalat sektöründe çalışmak isteyen gençlere ücretsiz eğitimler düzenleyen Tezmaksan Akademi’nin Topkapı Okulları’nda hayata geçirdiği proje de sonuçları ile dikkat çekti.
İstanbul, Ankara ve İzmir’deki şubelerinde gençlere; operatör, kesici takım teknolojisi, CNC işleme merkezi, robot ve otomasyon eğitimlerini ücretsiz olarak veren, meslek liseleri ve meslek yüksekokullarıyla da iş birliği içinde bulunan Tezmaksan Akademi, Topkapı Okulları’nda uygulama sınıfı açtı. Öğrencilerin mülakat ile seçildiği, teorik ve uygulamalı eğitimlerin teknik gezilerle desteklendiği, imalat sanayisinin önemli yöneticilerinin usta öğretici olarak derslere katılıp, üretimin yeni biçimini ve gideceği yeri anlattığı müfredat, makine ve takım tezgahları bölümüne ilgiyi arttırdı. Önemli sanayi kuruluşlarında staja imkân tanıyan, burs imkânlarıyla da gençlerin kendilerine daha fazla yatırım yapmasını destekleyen Tezmaksan sınıfları sonrası, 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde okulun makine bölümünü tercih edenlerin oranının yüzde 27’den yüzde 67’ye çıktığı belirlendi.

“Sektöre kısa zamanda önemli katkılar sağladı”
‘Sanayide iş var’ diyerek kurdukları akademinin kısa zamanda sektöre önemli katkılar sunduğunu ifade eden Tezmaksan Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, şöyle konuştu: “Lise ve meslek yüksekokullarıyla eğitim iş birlikleri kurduk, uygulamalı eğitimler verdik ve makine ve ekipman desteği sağladık. Yine lise ve yüksekokul mezunu olan ve sanayide çalışmak isteyen gençlere; pandemi öncesi sınıf içi eğitimler, pandemi döneminde ise online eğitimler verdik ve vermeye devam ediyoruz. Teknolojiyi, ihtiyaçları ve uygulamayı temele alan, aynı zamanda süreci eğlenceli ve yaratıcı bir hale getiren müfredatımızı ve modelimizi Tezmaksan sınıfları altında birde lisede uygulayalım istedik. Topkapı Okulları’nda açtığımız sınıflar; sanayinin değerini gerçekten ortaya koyan modellerin hem öğrencilerden, hem de ailelerden büyük kabul gördüğünü gösterdi. Yaşanan yoğun talebin nedeninin bu olması; doğru yolda olduğumuzu gösterdiği gibi, bu projeyi büyütme noktasında da ön açıcı oldu.”

“5-6 yılda kendilerine çok güzel bir gelecek hazırlayabilirler”
Yeni nesille ilgili sıklıkla “Şimdiki gençler iş beğenmiyor” eleştirilerinin yapıldığına da işaret eden Aydoğdu, “Gençlerin iş beğenmeme eğilimlerinin meslek liseleri hakkında tam bilgi sahibi olmamalarından kaynaklandığını görüyoruz. Tam bilgi edindiklerinde ve donanımlı bir hale geldiklerinde, bu tutumlarının değiştiğini ortaya koyan iyi örneklerle karşılaştık. Meslek liseli gençlere, ‘Kir ve pas içinde çalışmak istemiyorum’ klişesini bir kenara bırakmalarını söylüyoruz. Çünkü, onların gözünde büyüyen işler artık bilgisayar kontrollü teknolojilerle yapılıyor. ‘CNC operatörü’ demek; her sektörde, her fabrikada iş bulabilecek biri demek. Sebat ederek bu işi öğrenirlerse, 5-6 yılda kendilerine çok güzel bir gelecek hazırlayabilirler” diye konuştu.
İmalat sanayisinde üretimin artık akıllı otomasyon sistemleri ve robot çözümleri ile yürütüldüğüne de dikkat çeken Hakan Aydoğdu, sözlerini şöyle noktaladı: “Geleceğini sanayide kurgulayan gençlere CNC’nin ABC’sini öğretiyoruz. Üretim yürek işi; eğitim de öyle. Endüstrinin temel taşı olan bu teknolojileri verimli kullanarak, gençlerin fabrikalara ve atölyelere adımlarını sağlam atmasını istedik.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ