Makine Haber

İsdemir, 51. yaşını kutluyor

Türkiye’nin aynı anda uzun ile yassı çelik üretebilen tek ve en büyük entegre tesisi olan İsdemir, 51. yaşını kutluyor. Şirket, 1970 yılında temelleri atıldığından beri Türk sanayisinin lokomotif güçlerinden biri olarak, ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor.

  • 01 Ekim 2021
İsdemir, 51. yaşını kutluyor

OYAK’ın Maden Metalürji şirketlerinden İsdemir, 1970 yılında temelleri atıldığından beri Türk sanayisinin lokomotif güçlerinden biri olarak, ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük demir çelik fabrikasında 5,8 milyon ton/yıl sıvı çelik, 3,5 milyon ton/yıl yassı ürün, 0,6 milyon ton/yıl kangal ve 2,5 milyon ton/yıl kütük nihâi ürün üretim kapasitesiyle küresel üretime de katkı sunan kuruluş, Türk çelik sektörünün gelişimi açısından hayati önem taşıyan yassı ürün üretim kapasitesinin artırılmasında önemli bir rol oynuyor. Kütük, kangal, sıcak rulo ve slab üretilen İsdemir’de, söz konusu ürünlerin yanı sıra; kok kömürü, oksijen, azot, argon, amonyum sülfat, granüle cüruf, katran ve benzol gibi yan ürünler de elde ediliyor. Şirketin, özellikle kangal ve kütük ürünlerinin ihracatında da yüzde 18’lik bir pazar payı bulunuyor.

“İskenderun ve halkına 51 yıldır destek olmayı sürdürüyor”
İsdemir’in, Türkiye’nin kuruluş tarihi itibari ile üçüncü, uzun ürün üretim kapasitesine göre en büyük entegre demir ve çelik fabrikası olduğunu ifade eden yetkililer, şöyle konuştular: “Kuruluş, faaliyetlerine başladığı İskenderun ve halkına 51 yıldır destek olmayı sürdürüyor. Boru imalatı, gemi yapımı, inşaat, basınçlı kaplar ile kazanlar, genel konstrüksiyon, kara ve demiryolu araçları gibi birçok sektöre temel girdi sağlayan İsdemir, devam ettiği yatırımlarla İskenderun’a fayda sunmaya, kapasite gücü artırımına odaklanarak da sektörün öncüsü olmaya devam ediyor.”

“Uzun ürün kalite sayısını 316’ya çıkardı”
Kuruluşunun 51. yılını kutlayan İsdemir’in, üretim gücünü koruyarak kapasitesini artırmaya devam ettiğini söyleyen yetkililer, “2021 yılı ilk 6 ayında uzun ürünlerde 4 yeni ürün kalitesi geliştiren ve uzun ürün kalite sayısını 316’ya çıkaran İsdemir’de, yassı ürünlerde ise 229 ürün kalitesi bulunuyor. Devam eden yatırımlardan olan Çelikhane A-B Holü Uzatılması ve Vinç Projeleri’nin geçici kabulü yapılarak, bu yatırımlar işletmeye alındı. Bir diğer yatırım olan Yeni Kok Gazı Gazometresi’nin testleri tamamlanarak devreye alınması planlanıyor. Ayrıca; Vakum Altında Gaz Giderme Tesisi, 3. Kok Bataryası Modernizasyonu, Yeni Sinter Fabrikası, 1. Yeni Yüksek Fırın Projesi, Kuzey Deniz Dolgu Alanı Projeleri, 3. Buhar Kazanı Retubing (Kısmi Boru Değişimi) ve Brulör Modifikasyonu, 1.Yüksek Fırın Tepe Basıncı Genleşme Türbin (TRT) Projesi ve 1. Rıhtım Cevher Boşaltma Vinçlerinin Yenilenmesi projeleri için mühendislik ve saha çalışmalarına devam ediliyor” dediler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ