Makine Haber

Kaspersky, akıllı telefonları koronavirüsten korumanın yollarını açıkladı

Covid-19 salgınından önce bile kişisel mobil cihazların üzerinde yaşayan bakteri sayısının korkutucu düzeyde olduğunu vurgulayan Kaspersky Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Maher Yamout, söz konusu cihazlarda etkili bir temizleme yönteminin uygulanmasının çok önemli olduğunu ifade etti.

  • 07 Nisan 2020
Kaspersky, akıllı telefonları koronavirüsten korumanın yollarını açıkladı

Dünyanın her yerinde ülkelerin karantina altına alınması, kişisel hijyene de yeniden odaklanılmasını sağladı. İnsanlara ellerini sıklıkla yıkamaları tavsiye ediliyor. Peki aynı şey akıllı telefonlara ne kadar uygulanıyor? Kaspersky, cihazları virüsten korumak için bazı ipuçları paylaştı.
Konu hakkında konuşan Kaspersky Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Maher Yamout, “Covid-19 salgınından önce bile kişisel mobil cihazlarımızın üzerinde yaşayan bakteri sayısı korkutucu düzeydeydi. Koronavirüsün oda sıcaklığındayken; metalde, camda, seramikte ve plastikte günlerce canlı kalması, cihazlarda da etkili bir temizleme yöntemi uygulanmasını gerekli kılıyor” dedi.

“Telefon veya tabletlerin yüzeyine iki yolla ulaşabiliyor”
Virüsün telefon veya tabletlerin yüzeyine iki yolla ulaşabildiğini aktaran yetkililer, “Hasta bir insanın yakında öksürmesiyle çıkan küçük damlacıklarla veya kapı kollarına, ATM düğmelerine ve benzerlerine dokunduğunuz elinizle cihazı elinize aldığınızda, virüs söz konusu cihazlara bulaşıyor. Neyse ki; telefonunuzu hasta bir kişiye verip üzerine öksürmesine izin vermediğiniz sürece, virüsün hava yoluyla bulaşma ihtimali çok düşük. Elden bulaşma ise, temas süresine ve farklı mikroorganizmalara göre değişiyor. Covid-19 hakkında henüz kesin güvenilir bilgi olmadığından, ekstra dikkatli olmak her zaman daha iyi. Almanız gereken şeyler için dışarı çıkmak zorunda kalırsanız, eve döndüğünüzde mutlaka telefonunuzu dezenfekte etmelisiniz. Evde sık kullanılan ve koronavirüse karşı etkili olan birçok ürün bulunuyor. Etanol (C2H5OH), izopropil alkol (C3H7OH), hidrojen peroksit (H2O2) ve sodyum hipoklorit (NaClO) bunlardan bazıları. Parmakların ekranda iz bırakmadan kaymasını sağlayan yağ itici kaplamaya bunlar arasında en az zarar veren malzemenin izopropil alkol olduğu belirtiliyor. Bu yüzden, eğer elinizde varsa cihazlarınızı temizlemek için bu malzemeyi sprey veya mendille kullanabilirsiniz” dediler.

“Dezenfektanın yüzeyde yaklaşık bir dakika kalması gerekiyor”
Etanol ve hidrojen peroksitin, başka bir şey olmadığında ancak son çare olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden yetkililer, şunları aktardılar: “Bu malzemeler sık kullanıldığında, ekran üzerindeki yağ itici kaplamaya zarar verebilir. Hatta, kaplamanın türüne göre tek seferde bile hasar oluşabilir. Çözeltilerin konsantrasyonu için en uygun seviyenin yüzde 70-80 olduğu dile getiriliyor. Bundan daha saf alkol etki gösteremeden hızla uçuyor. Hazırladığınız dezenfektanın yüzeyde yaklaşık bir dakika kalması gerekli. Daha düşük konsantrasyonlu çözeltiler virüsleri öldürme konusunda etkili olamıyor. Bu nedenle, etil alkol yerine votka gibi içkilere güvenilmemeli. Cam silmekte kullanılan malzemeler de, izopropil alkol düzeyleri düşük olduğundan yeterli düzeyde etkili değil. Akıllı telefonunuz su geçirmez olsa bile; bağlantı noktalarına, hoparlörlere ve diğer açıklıklara dezenfektan dökmekten kaçınmalısınız. Bunun yerine bir parça pamuk alıp, sıvıya batırarak cihazın her tarafını silebilirsiniz. Çok sert bastırmadan, dikkatli ve özenli bir şekilde tüm yüzeyi silmeniz yeterli. Açık alanlarda kullanılan tablet, dizüstü bilgisayar, akıllı saat, akıllı bileklik, kulaklık ve diğer cihazlar için de benzer temizlik prosedürü uygulanmalı. Ancak, bu temizlik prosedürlerini uygulamadan önce; cihaz üreticisinin web sitesine bakıp, temizlik için hangi malzemelerin uygun olduğu ve nasıl kullanılmasının önerildiği mutlaka incelenmeli.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ